şükela:  tümü | bugün
 • büyüktür, güçlüdür fakat los zetas ile rakip olacak seviyede değildir. özellikle son birkaç yılda los zetas'ın kaydettiği gelişim, ikisi arasındaki farkın açılmasına sebep olmuştur. sinaloa eski taktiklere bağlılığını sürdürmektedir. ama sinaloa'ya nazaran genç bir çete olan los zetas sektörde daha önce uygulanmamış teknikler geliştirmiştir.

  ayrıca sinaloa cartel'in başında, "işte lideri bu" diyebileceğimiz bir figür de bulunmamaktadır. örgüt, kuruluşundan bu yana geçen zaman içerisinde bir hayli yıpranmıştır. dolayısıyla los zetas'tan bir gol de bu alanda yemektedir. üstelik sinaloa cartel'in faaliyetleri abd, orta ve güney amerika coğrafyası ile sınırlı kalmaktayken zetas, avrupa'ya açılmış, sicilya merkezli italyan mafyası ile iyi ilişkiler geliştirmiştir. bu yüzden zetas'ın abd içerisindeki nüfuzu da sinaloa'dan daha üst bir seviyededir.
 • zannedildiği gibi lidersiz değildir. liderinin medyada ya da başka ortamlarda kaydedilmiş bir resmi yoktur. kendisi hapisaneden kaçmadan kısa bir süre önce çekilmiş video kaydında net olarak gözükmektedir. joaquin guzmanisimli bu abimizin lakabı ise el chapodur. güdük, kısa falan gibi bir anlama sahip olduğunu bilmekteyim. onu görenler, kendisinin asosyal ve sinirli biri olmadığını söylerler. özellikle meksikada ki üst düzey restoranlarda boy gösterdiğinde, kendi güvenliği için yaptığı atraksiyonların karşılığı olarak mekanda bulunan herkesin hesabını ödeyip, rahatsızlık verdiğimiz için özür dileriz minvalinde birşeyler söyleyip mekandan ayrılırmıi. tabi çıkana kadar herkesin telefonuna el koyup kimseye de vermezmiş. daha sonra herkesin telefonunu falan iade edermiş. bu sebeple adamın kayıtlı fotoğrafı yoktur. bahsettiğim fotoğraf ise bir çok dergide kullanılmıştır. kullandıkları yöntemlere gelince. adamların bir baskınını izledim. bunu kameraya çekenler meksika polis teşkilatının elemanları. görevleri baskını önlemek. ancak adam o kadar büyük bir kuvvetle geliyorki baskına polis sadece kameraya çekmekle yetiniyor. başedebilen tek güç ordu. bunun sebebi de bu adamın elindeki silahlara denk silahlar sadece orduda var.

  son 2 -3 yıl içerisinde 40 tona yakın kokaini amerikaya sokmuştur bu adam ayrıca. bunu nasıl yaptığını uzun uzun anlatamam şimdi. çok merak edene bilare anlatırım.
 • ulu onder.
 • 2007-2008 yılları arasında hsbc aracılığı ile, meksika'dan bankanın amerika'daki merkezine 7 milyar dolar civarı kadar aktarılan paranın ciddi kısmının kaynağı.

  senede 300 milyar dolar gibi bir para trafiğine sahip uyuşturucu dünyasının ağır toplarından. kartelin başındaki isim, el chapo lakaplı joaquin guzman loera yakın zamanda sean penn e verdiği röportajla gündeme geldi. kendisi para kısmını aşmış, dünyaya gücünü ispatlamaya çalışan bir lider görüntüsündedir daha çok. sırf bu yüzden, patrick radden keefe gibi ünlü gazeteciler, kendisiyle büyük sükse yapabilecekleri biyografisi için ortak çalışmayı reddetmişlerdir.

  en nihayetinde öyle bir karteldir ki bu, 2009 krizinde birçok bankanın likidite ihtiyacını karşılayarak, sorunlu dönemden sağlam çıkmalarına ciddi destek sağlamıştır. hani bu rakamlar gerçekten buzdağının görünen kısımları. aklanmaya ihtiyacı olan kara paralar. bir de diğer kısımları düşünüldüğünde, bu yapının çapını tahayyül edebilmekte zorlanabilir insan.
 • (bkz: el chapo) devletin en büyük yaptığı ve sonra indirdiği kartel. lideri joaquin guzmandır.