şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: pera müzesi)
  • konstantiniyye'den istanbul'a adlı 19. ve 20. yüzyıl rumeli fotoğraflarından oluşan, iki ciltlik devasa bir fotoğraf albümünün metinlerine imza atmış leb-i derya mimar... kuzguncuklu ve inanılmaz bir istanbul fotoğrafı-haritası arşivine sahip kendisi.
  • türk hava yolları dergisi skylife'da yayımlanmış röportajını* gidiş yolunda iki, dönüş yolunda bir kez okuduğum mimar. gidiş biraz sallantılıydı...

şöyle bir soru vardı:
    - yaşadığınız şehrin istanbul olduğunu ne zaman kavradınız ya da fark ettiniz?

şöyle de bir cevap:
    - böyle bir şehri kavramak ne kadar mümkün, bilemiyorum. 60 yaşımı geçtim, her gün yeni bir şeyler öğrenmeye devam ediyorum. fatih sultan mehmed, fatih camii vakfiyesi’ne yazdığı girişte, "hakiki sanat muhteşem bir şehir vücuda getirmek ve halkının kalbini saadetle doldurmaktır" diyor. sonra bu bilinçle yüzyıl içinde tüm dünyanın hayran olduğu, 16. yüzyılın muhteşem istanbulu yaratılmış. petrus gyllius’a "dünyada bütün şehirler ölüme mahkumdur, fakat istanbul, insanlar var oldukça yaşayacaktır" dedirten işte bu istanbul’dur. mesela, çoğumuz nedim’in istanbul’la ilgili şiirini biliriz. ama ben latifi’nin 16. yüzyıldaki, "öyme ey hace bize hind-i hata vü hoten’i / bundadur lütf-ü şeref buna stanbul dirler" dizesini bu araştırma vesilesiyle öğrendim, demek ki öğrenmenin sonu yok.
  • ethem genimin kardeşidir.
  • teketek programina misafir edildi. bilgisi, gorgusu ve hos sohbeti ile beni benden aldi.

kendisi herseyden once bir asik olarak tanimlanabilir;

tarih, edebiyat, sanat, mimari ve hepsinden ote istanbul asigi bir entellektuel. akp 2009 kadikoy belediye baskan adayi olarak bu zat-i muhteremi aday gostermis sayet memur edilirse gorevini buyuk bir ask ile yapacagina suphem yok.

edit: kadikoy projeleri icin, http://www.turkiyeturizm.com/…s_detail.php?id=16882
  • selami öztürk karşısında şansı çok zor olsa da gönül ister ki,
    bu amca beyde kadikoy'u en azından bir dönem yönetsin,
    kadıkoy'e en azından biraz mimari özellik katsın.
    lakin zordur, selami amca bu muhitte çok güçlüdür.
  • kartal-kadıköy minübüsü uçurduğundan tam göremediğim bir bez afişte, kadıköy belediye başkanı adayı olduğunu gördüm, sevindim. sadece akp olmasına şaşırdım. *istanbul'un her taşı, her yapısı üzerine oya işler gibi özenle anlattıklarını hayranlıkla dinlediğim leziz sohbetini hatırlayınca başka bir şey düşünmüştüm herhalde. kendisi inanılmaz donanımlı, birikimli bir entelektüel, mütevazı bir insan; değerli bir mimardır. hayırlısı olsun...
  • ethem genim'in kardeşi değil amcasının oğludur. aslında kasdav'ın kurucu üyesi erol gürler'in kardeşidir.
  • kendisi mehmet fuat in uvey kardesi ile evlidir.

(bkz: nazim hikmet)