şükela:  tümü | bugün
 • "doğum günün kutlu olsun kardeşim sinan"

  http://www.bianet.org/…n-kutlu-olsun-kardesim-sinan
 • "kardeşim kazım'ı gizlice gömdüler..."

  http://www.bianet.org/…esim-kazimi-gizlice-gomduler
 • express'in kasım 2011 sayısında bu dev adamla ilgili ''ağır bir elmas'' başlığı altında güzel bir yazı yer alıyor, murat bjeduğ ve kazım hapavko imzalı.
 • yoldaş!
 • hakkında, arkadaşlarının ve tanıyanların yazdığı yazılarla bir kitap yayımlanan devrimci.

  "devrimciler ölmez sinan kâzım özüdoğru" derleyen füsun özbilgen.
 • kızıldere’de öldürülen sinan kazım özüdoğru’nun ağabeyi emin özüdoğru aradan geçen bunca yıl içinde her sene sinan’ın doğum gününü anıyor ve her doğum gününde onun anılarını gençliğini çocukluğunu anlatıyor.
 • (...)
  özüdoğru ailesi sinan kazım’ın cenazesini almaya niksar’a gittiğinde, devlet hastanesinin morgunda değil, güneş almayan serince bir odaya atılı vaziyette bulur naaşını. vücudu kurşun ve şarapnel yaralarıyla doludur sinan kazım’ın. yetmiyormuş gibi bir de alnına sıkılmış bir kurşun yarasını görünce, aile artık hiç unutamayacakları bu görüntü karşısında çaresiz hüzün ve şok içinde o “ağır elmas”ı tabuta yerleştirir.

  hastane tabut vermez, yardımcı da olmaz. yüksek bir ödeme karşılığında bir tabut yaptırılır alelacele. hastanenin dışında ise faşistler, özüdoğru ailesini yaşadıkları evlat acısına rağmen hakaret ve küfür salvosuyla bekliyordur.

  niksar'da aile o üzüntü ve dışarıda bekleyen saldırgan grubun tacizleriyle tedirginlik içindedir. sinan kazım’ın naaşını tabuta yerleştirmeye çabalarken, alnına sıkılmış kurşun ve vücudundaki onlarca kurşun yarasının dışında bir de henüz fark ettikleri bir görüntü ile karşı karşıya kalır: sinan kazım’ın aşil tandonunun alt kısmı, yani ayak kısmı yoktur. bombanın parçaladığı ayağının kızıldere’deki evde kaldığı anlaşılır. aile bu haliyle alır oğlunu, tekrar kızıldere’ye, o eve, sinan kazım’ın kopmuş ayağını aramaya gitmeye ne vakit vardır, ne de imkân.

  cenaze alındıktan sonra tutulan bir taksi ile ankara’ya doğru yola çıkılır; tabutun bagajında olduğu araba ankara’ya girişte polis tarafından durdurulur. zaten beklendikleri bellidir. arabadan indirilen aile bireyleri polislerce insafsızca, vicdansızca dövülür.

  sinan kazım’ın cenazesi karşıyaka mezarlığı'na götürülür, yolu kesenler tarafından. aile fertleri de ankara emniyet müdürlüğü'ne götürülür, orada da taciz ve tartaklamaya maruz kalırlar.

  sinan kazım, yıkanmadan, kefenlenmeden apartopar gömülür, kızıldere’de giymiş olduğu, kanlı ve kurşunlanmış giysileriyle beraber.

  ölümden korkmamış o gençlerin ölülerinden de korkmuştu devlet...

  kaynak : duvar
  yazan:murat bjeduğ