şükela:  tümü | bugün
  • bir insanın babası nasıl sinan engin' i sevebilir, bir de bunun üstüne oğluna sinan ismini koyabilir diye derin düşüncelere daldırtmıştır. sinan engin aga sinan engin ya... sinan engin.
  • dünkü, beşiktaşla çıktığı ilk lig maçında tam sayamadım ama sanırım 6 net gol pozisyonuna girdi. bu iyi bir şey.

bence sinanda çok önemli kusurlar yok. topun gittiği yerde durmasını biliyor. pozisyona giriyor. topsuz alanda da 2 kez pres yapıp top kazandığını gördüm.

maçta ilk yakaladığı pozisyon pisti. aslında kaliteli bir ayak yaşı ne olursa olsun o pozisyonu gole çevirmelidir. ama bir şekilde heyecandan falan kaçtı diyelim. işte o bozdu sinanı. şanssızlıktı. daha o pozisyonda dedim adamın şansına gelen ilk pozisyona bak. tam moral bozmalık diye. sonra hep moralsiz oynadı. yazık oldu. samet aybabayı biraz tanıdıysam bir daha forma vermez kendisine bence. umarım yanılırım.
  • oyun sıkıştığında maçı kurtarması için oyuna giren batuhan karadeniz'den daha faydalı olacağını düşündüğüm futbolcu. bonservisi için ödenen para; zor günler geçiren ve beşiktaş'ı düşman bellemiş, kulüp çalışanlarının parasını bile ödemekte zorlanan ankaragücü'ne ilaç gibi gelmiştir diye tahmin ediyorum. hem sinan kardeşimize hem de beşiktaş'ımıza hayırlı olsun.
  • tepecikspor'a gitmiş şimdi de. sir samet aybaba'nın önemli keşiflerinden olduğunu unutmamalı elbette.
  • bu sezon boşta kaldıktan sonra memleketi inegöl'e dönüş yapan sırf idmansız kalmayayım diye oynadığı köy takımında rakip kaleye 8 gol atınca diğer takımların tepkisi üzerine köy takımında oynamayacağını açıklayan futbolcumsu.
  • lan bilmiyorum burayı okur mu, bir yakını haber verir mi diye merak içindeyim.

elazığ maçında 40. dakikada oyundan çıkartmış samet aybaba. canı sıkılmasın. istanbul görmüş futbolcu tribine girmezse, beşiktaşlı taraftarların dediği gibi fiziğini güçlendirirse beşiktaş'ımıza çok yararı olacaktır. kolay değil iki senedir yokları oynayan bir ankaragücü'nden transfer edildi. geçen aya kadar 1.lig seviyesinde oyunlar oynuyordu. çıplak gözle adana demirspor maçlarını izlemiş biri olarak kalitenin o kadar yüksek olmadığını biliyorum. onun için biraz sabretsin. bu ikinci yarıyı kuvvetlenmek için kullanırsa, seneye en azından alternatif ya da duruma göre birinci santraforumuz olarak görev alacaktır. ben buna inanıyorum. ki geçen haftaki karabükspor maçında net üç pozisyonu harcadığı zaman canı sağolsun dedim. olur öyle arada. yeter ki umudunu yitirme kardeşim.
  • sir samet aybaba'nın efsanevi transferlerinden. kendisi 1994 doğumlu olmasına rağmen kulüpsüz geziyor, 2. ligteki pendikspor bile sözleşmesini feshetmiş. 2. ligte totalde de 79 maçta 23 gol atabilmiş.
  • 18 yaşında, kariyerinde muhtemelen ilk kez ayaklarını bu derece titretmiş bir maça çıkan çocuk.

şöyle bir bilgi vereyim. defans oynuyorum, geriden top çıkartırken en nefret ettiğim şey, takım arkadaşlarımın rakibinin arkasına saklanması ya da top istememesi. halbuki ideal hücumda sürekli top isteyen birden fazla alternatif olmalı ki, rakibin dengesini bozabilesiniz. dengesi bozulan rakibi bir şekilde alt edersiniz, muhtemelen defansın arkasına atılan toplarla.

ahanda işte sinan tam o ideal hücumculardan. sürekli gelip top istiyor, defansı da kendisiyle çekebiliyor ve boş alan yaratıyor. ek olarak o top isteyince, pas alternatifi artıyor ve daha rahat top yapabiliyor takım.

gol kaçırılır, normaldir. bu sezon efsane performans veren, yokluğunu mumla aradığımız almeida bile ne goller kaçırdı. sinan da kaçırsın. ama bu takımda sinan oynasın. takımdaki diğer oyuncular da sinan'la oynamayı öğrendiğinde, ne kadar akıllı oynadığını göreceklerdir bu çocuğun.

bu demek değil ki, sinan süper mükemmel oyuncu. geliştirmesi lazım daha kendisini. mesela bence şut eksiği var o yüzden idmanlardan sonra şut çalışmalı. sağdan, soldan, ortadan, 1 ila 30 metreden sürekli şut çalışmalı. bu sayede şut tekniğini ilerletmeli. bazı şeyler yetenekle olurken, bazı şeyler çalışmayla ve tecrübeyle oluyor bunun farkına varsın yeter.

son olarak, belki kendisi okuyordur burayı, ya da bi yakını okuyordur. şunu demek isterim:

"karabük maçında çok iyiydin kardeşim, yürüye dur."
  • spikerde sürekli bir eleştirme çabası vardı ki anlam veremedim. biz başka bir gözle mi izliyoruz? top ayağına gelince mantıksız işler yapmadı. sadece karşı karşıya kalınca acele vurdu topu düzeltip daha sakin vurması lazımdı. ancak bunun tecrübesizliğine bağlıyorum. (tecrübesizliğin sebebi genç olması değil ilk defa forma giyiyor olması) son vuruşlarını geliştirmeli ve tecrübesini artırmalıdır. en önemliside ben oldum dememelidir. malum daha yeni güle güle dediğimiz batuhan'ın çok daha fazla potansiyeli vardı. ben oldum dediği için bugün ortada kaldı. kısacası çok çalışmalı çok..
  • bu adama sallıyoruz felan da.. bu adam 1994 doğumlu. ha oldu ha olacak diye beklediğimiz muhammed demirci 1995 doğumlu.

ancak sinan da oynadığı iki maçta muhammed'in daha önce oyna(yama)dığından daha fazla birşey yapmadı. hatta bana sorarsanız, muhammed'in fiziken ezilmesi karşısında, sinan o kadar da kötü değildi. tecrübesizdi evet, acayip goller kaçırdı evet, ama benzerlerini muhammed de yapamıyor.

seneye muhammed oynamaya başladığında, sinan'dan çok daha parlak bir performans göstermeyecek belki. ama muhammed'in kredisi çok fazla. niye? çünkü sinan'ın muhammed gibi youtube video'ları yok. godot gibi beklediğimiz muhammed'in aksine wonder kid değil sinan.

çok sallamamak lazım bu çocuğa. muhammed'e nasıl sallamayıp sineye çekiyorsak, bu çocuğa da aynını yapmak lazım.