şükela:  tümü | bugün
  • bugün bizleri deprem konusunda bol bol bilgilendiren yer bilimleri hocası, itü'de öğretim üyesi. celal şengör'ün kankası. bugünkü programda celal şengör bir ara coşunca hemen dizginlemiştir.

kendisinin başlığının olmamasını ise esefle kınıyorum.

--- spoiler ---

itü’de lisans eğitiminden sonra ingiltere’ye gitti ve cambridge üniversitesi’nde uygulamalı matematikçi john haines’in öğrencisi oldu ve doktorasını 2002 yılında teorik jeofizik konusunda aldı. doktorasında sismik dalgalarla ilgile ters problemler ve kıta dinamiği üzerine çalıştı. 2004 yılı boyunca italya’da salerno üniversitesi makine mühendisliği bölümünde akışkanlar mekaniği ile ilgili çalışmalar yaptı ve bu konuda lisans derslerine katkıda bulundu. 2005’de türkiye’ye döndüğünden beri itü’de öğretim üyesi.
    başlıca ilgi alanları akışkanlar mekaniği, tsunamiler ve genel olarak su dalgaları, kıta dinamiği ve veri analizidir. itü’de hem matematik hem de yer bilimleriyle ilgili dersler vermektedir.

--- spoiler ---
  • ara ara fatih altayli’nin teke tek programlarina cikiyordu ve izliyordum ama konusurken bolca ingilizce kelime kullanmasi ve bir de arsev eraslan hocanin da oldugu teke tek bilim programinda hoca’ya ne anlatiyor ki bu seklindeki tavirlari beni biraz rahatsiz etmisti. zaten bilim insanligini ve bilgisini tartismak benim haddime dusmez.
  • 11 ocak 2020 istanbul depremi hakkında cnnturk canlı yayına bağlandı, sunucu soruyor ne düşünüyorsunuz diye, hoca da "valla biz şuanda ev taşıyoruz, ben deprem falan hissetmedim, yoğun günler geçiriyorum, deprem olduğunu sizin kanaldan arayan arayan arkadaştan öğrendim" dedi. annemle kahkahayı bastık.

(bkz: türk televizyonlarındaki unutulamayan anlar)
  • sevdiğimiz türden bir bilim insanı. yalnız ciddi manada türkçe katili. adam çözünürlük demiyor da rezolüsyon diyor ya.