şükela:  tümü | bugün
 • http://www.sinanyaman.com/
  ve şöyle der sitesinde...

  yıllardır çalıştıkları firmalardan, ayrılan insanlar,
  aslında şirketlerinden ayrılmazlar,
  ayrıldıkları liderleridir.
  şirketleri değil, liderleri terkederler.
  ayrılığın sebebiyse;
  liderlerin, iç'ten lider olmayışıdır.
  lider;
  çok sayıda izleyicisi olduğunda değildir lider,
  iç'tenlikle izleyenleri olduğunda, gerçek liderdir.
  lideri içtenlikle izleyenin, gerçekte izlediği kendi içidir.
  ve içini izleyen herkes,
  aslında birer iç'ten liderdir.
  bu yüzden iç'ten liderler, liderler yaratırlar...
 • sinan yaman unilever'de 22 ülkeden sorumlu olarak uluslararası marka müdürlüğü görevini sürdürüyordu. kızkardeşi, rüyasında yaman'ın 33 yaşında öleceğini görünce hayatını değiştirdi. işinden ayrıldı, kendisini 'yapmak istediği işlere' adadı.

  sinan yaman'ın hayalleri vardı.
  ölü ozanlar derneği'ndeki gibi sıradışı dersler vermek...
  çok uluslu bir firmada çalışmak...
  kazandığı parayla tüm dünyayı gezmek...
  köşe yazarlığı yapmak...
  eğitimde aktif olarak çalışmak...
  sivil toplum örgütlerinde görev almak...
  ve bir gün kendi kitabını yazmak...

  tüm bu hayallerinin gerçekleştiğini söylüyor. bu yüzden de "hayallerinizi seçerken çok dikkat edin çünkü gerçekleşebilirler" diyor.
  aslında bu hayallerinin bir kısmı, yeni gerçekleşmiş. uluslararası bir şirkette çalışmış. unilever'de 10'uncu yılına girdiğinde üst düzey yöneticiymiş. daha önce hayal ettiği kadar para kazanıyormuş.
  herşey kızkardeşinin rüyasıyla değişmiş. kızkardeşi, rüyasında sinan yaman'ın 33 yaşına geldiğinde öleceğini görmüş. yaman kızkardeşi ve annesinin rüyalarına her zaman inanmış. çünkü her gördükleri rüya gerçekleşiyormuş. bu rüyanın ardından düşünmeye başlamış. "33 yaşında ölecek olsam ne yapardım" demiş. hayallerinin kalan kısmını gerçekleştirmeye karar vermiş.
  unilever' deki işini bırakmış. 13 yıldır üzerinde çalıştığı kitabını tamamlamış: 'iç'ten lider'.
  kitabın her sayfasında kendimize yöneltmemiz gereken sorular yer alıyor. soruların sağ tarafında ise boşluklar var. buralara kendi yanıtlarımıı yazmamız isteniyor. yazar bu yanıtları kendisine ulaştırmamızı istiyor.
  yaman'ın bir sonraki kitabı şimdiden belli. kitabın sağ tarafında olan yanıtları seçmek, boşlukları dolduranları isimleriyle birlikte yayınlamak.
  yaman ilk hayalinin ardından ikincisine soyunmuş. istanbul üniversitesi iletişim fakültesinde ölü ozanlar derneğin'deki gibi sıradışı dersler veriyor. dostlarıyla kurdukları sivil toplum örgütünde ilkokul öğrencilerine okumayı sevdirmek için gönüllü çalışıyor.
 • insanoğlunun herhangi bir eğitimde dikkatini 40dk verebilmesi gerçeğini yıkan yegane eğitimci.
  herhangi bir konudaki fikri saatlerce sıkılmadan ve esnenmeden seyredilebilir.

  ayrıca "çirkin erkek yoktur", "aptal erkek vardır" tespitinin yapılmasında yardımları dokunabilir.
 • türkiye gibi büyüyen bir ekonomiye sahip olan bir ülkedeki guru eksikliğini gördükten sonra unilever deki isinden istifa ederek patronlara liderlik dersleri vermeye başlayan tuzu guru.

  bu zeki ademoğlunun bir pazarlama piyasasını iyi bildiğini göz önünde tutarsak orda burda reklamını yaptırdıgı young guru academy yi üniversiteleri gezerek ününe ün katma etkinligini de eklemesi ve başarılı olması şaşılacak şey degildir. zira söyleşi esnasında ortamı ısıtmak adına insanları aşağılamaktan çekinmemesi ve unilever deki işine nazaran şu anda daha fazla kazandıgını söylemesi iş bırakma konusunda uydurdugu ve su anda yaptıgı işe katmaya çalıştıgı mistik havanın samimiyetini de sorgulatmaktadır. verdiği röpotajlarda da yunus emre ve sufizmden bahsettigini gordukten sonra pes dedigim ve sufizm i bile pazarlayabildiginden dolayı tebrik etmek istedim bir kişi olması da ayrı bir konudur.

  özetle akıllı olmaktan başka bir artısının olmadıgını düşündüğüm geveze ötesi insandır bu kişi.
 • eğitimci kişiliğinin ne kadar paylaşımcı olmaya elverişli oldugunu koç üniversitesinde katıldıgı bir söyleşide gözleyebildiğimiz şehirli kurnazı..çok degerli 1 saatlik show unun kameraya alınmasını engellemesi aslında herşeyi anlatmaya kafi gelebilir..madem öğrencilere faydalı olmak istemektedir neden konuşmalarının kaydedilmesini istememiştir diye sormak gelir orta seviyede zekası olan herkesin aklına..

  anladıgım kadarıyla kaydı alacak arkadaşların korsan cd formatında 1 saatlik showunu çoğaltıp cem yılmaz ın stand up kayıtları ile yanyana satacaklarından korktu.. ama eminim ben kendisi ilerde yeni stand-up gösteriler ürettiğinde eskimiş şovunu bir marketing kurnazlığı ile ulaştıracaktır müdavimlerine.. degil mi sinan abi..
 • ünlü olmadan önce tanıdığım ettiğim bir insandı,kuzenimin eski bir arkadasi kendisi.ben küçük bir kız iken oynamışlığı vardır benle odur hatırladıgım.tey tey..şimdi guru insan olmuş..kitap bilem yazmış.
 • cok soz soyleyen ancak yeni soz soyleyemeyen insan. sabanci universitesinde mart ayinda* yaptigi konusmanin/sohbetin sabahin erken saatlerine kadar surmesinden dolayi gaza geldigimiz ve gittigimiz, ancak ilk yarim saat sonunda adamin sadece bir cesit show yaparak baska insanlar uzerinden para kazanmaya calistigini anlagimiz icin sohbetini terk eyledigimiz insan evladi.
  ote yandan kendisinin fiziksel olarak da guruya benzemedigini soylemek isterim. guru dedigin soyle agirbasli bir adam olur, gobegi olur, takim elbisesiz yataga bir gitmez ve illa ki gozluk takar.
  bir de konusmasinda bir unilever yoneticisinin "eksi sozlukte seninle ilgili tum unilever urunlerinden daha fazla entry var" dediginden bahsetmis; daha sonra da kendisinin bu sirkette marka yoneticiligi yaptigini soylemistir. arkadasin marka yonetimi konusundaki basarilarini guru olarak baskalarina da aktarmasi universiteden mezun olarak is hayatinda kendisine yer acilmasini bekleyen bizlerin en buyuk istegidir.
 • radyo odtü'de ofis kaçkını adlı programın bugünkü konuğu. içimi şişiren adam.

  - ben türkiye'nin en pahalı konuşmacısıyım..
  - harvard'da konferans vermek beni değiştirmedi..
  - son hayal kuran türk 10 kasım'da ölmedi..
  - 42 ülke gezdim..
  - 30.000'den fazla insan tanıyorum..

  anlattıklarına bakılırsa yapmaya niyetli olduğu şeyler ciddi manada desteklenesi fakat planlarını böyle dile getirmesi gerekmiyor sanırsam..
 • üniversitedeyken birçok söyleşisine katıldığım etkileyici bir anlatımı olan marka uzmanı şahsiyet. son birkaç yıldır pek ortalarda yoktur.
 • kendilerini en son 20 kasımda marmara üniversitesi mühendislik fakültesinde seminer vermiştir. pek bi verimli geçmiştir, şarkı bile söyletmiştir.
  bir bakıma hayatının anlamını bulmuş insan olarak bahsedebiliriz ondan. darısı başımıza.