şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle üniversite ortamında, hocanın bıraktığı notların çektirilmesi veya sınıfıın en iyi not tutan kişilerinin defterlerinin fotokopilerinin çektirilmesi ile sahip olunan kağıt parçalarıdır.
  çektirilen bu fotokopiler o kadar fazla olurlar ki, odanın bir kenarında küçük bir tepecik oluşturmaları mümkündür. ayrıca bunların sınavlardan sonra işe yaramaz hale gelmeleri, dönüp bir daha orada ne vardı diye merak bile edilmemesi bu tepecik halinin dönem sonuna kadar devam etmesini sağlar. dönem sonuna doğru devasa hale gelen tepe, final zamanı yine arasındakilere ihtiyaç duyulması ile beraber, aradan çekilip çıkarılmaya çalışılan fotokopiler sayesinde dağılıp tüm odanın tabanını kaplamaya başlar. dönem sonunda finallerin de tamamlanması ile beraber eğer bildiğiniz bir şömine varsa, bu fotokopileri orada imha edip şöminenin de bir güzel tadını çıkarabilisiniz. eğer şömine yok ise gereğinden fazla müsvette kağıda sahip olunduğu için sevinilmesi gerekir.

  ayrıca eğer sınav için fotokopisi çekilen o meşhur defterlerden biri size ait ise, defter sayfalarına reklam alma geyiği yapmak, ya da fotokopi çektirenlerin sınav zamanı okumaları için çeşitli, anlamlı notlar yazmak mümkün olacaktır.
 • bu fotokopiler sinava bir iki gun kala,tonlarca sayfa olarak cektirildiginde okunamazlar genelde. sebepsiz yere kesilen agaclarin ruyada canlanarak belirmesi,vicdan azabi cektirmesi gerekir.
 • bir zamanlar * kitaptaki sayfaları küçülttürerek yaptığımız kopyalar...
 • not tutmaya üşenip gözünüze kestirdiğiniz iyi not tutan bir arkadaşınızın o an için altın değerinde olan notlarını çektirip , sonra ne yazısından ne kısaltmalarından bi şey anlamayarak paş paşa kendi tuttuğunuz 3-5 satırlık notlara çalışıp geçer puan alarak haybeye vakit ve nakit kayıbına sebep olan kağıtlar ..
 • bu fotokopilerin oluşturduğu yığının buyukluğu, yığına sahip olan şahsın çalışkanlığıyla ters orantılıdır
 • defterin koşesine iliştirilmiş bir ilan-ı aşka bütün sınıfın şahit olması, ilan-ı aşk eden şahsın maymun olmasına sebebiyet verir.*
 • yıllar sonra yattığınız çekyatın altını doldurmus siyah beyaz kagıtlardır. bazılarından 2-3 kopya bile vardır hatta. artık ne kadar ilgili oldugunuzu gosterir o dersle. **
 • sınavlar geçtikten sonra okunmamış olduğu hatırlandıkça insana kendini sadece salak değil, fotokopiye bayıldığı paralar nedeniyle enayi de hissettiren kağıt demetleri. özellikle fotokopi seansları son anlara sıkışmışsa milletin 25 liradan çektirdiği sayfalara, 100 lira vermiş olmak insanın canına kıyasını getirir.
 • az görünmesi istenirse arkalı önlü çektirilmesi gereken fotokopilerdir.böylece fazla da çalışılacak yer yokmuş diyerek kendinizi kandırabilirsiniz.bazen hiç çalışılmayacağı bilindiği halde çektirilirler.ayrıca öğrencinin gözünü sınav bürüdüğünden 2-3 ayrı kişinin tuttuğu notlar kopyalanır.sonra içlerinden en ideali seçilir ve ona çalışılır.anlaşılamayan kısımlarda diğer kopyalara bakılabilir.değişik kişilerin tuttuğu notların fotokopileri incelendikçe ileriki sınavlar için notları fotokopilenecek en ideal kişi belirlenmeye başlanır.