• hocam siz vermeden ben size vereyim: notunuz 10. benim notla bir mahsuplaşma talep ederseniz lütfen odama gelin.
  • sınav kağıdına şöyle bir bakıp geçer not almayacağının farkına varıldığında yapılabilecek son eylem.
    (bkz: ya caresizsiniz ya da care sizsiniz)
  • kritik sınavlarda uygulanan bir yöntemdir ve genellikle işe yaramaktadır. başarı oranı, alttan alınan derslerde çok daha fazladır. aynı zamanda, her hocaya sökmediğini, almış olduğum ayarla anlamış olduğum yöntemdir de. dikkat edin, çok fena.
  • "hocam o sekize benzeyen rakamlar aslında üç, ben üçü öyle yapıyorum"
  • "hocam çözümün devamı arkada"

sınav kağıdının arkasındaki soruları atlayan hocalara karşı, muhtemelen yüksek beklediği bir sınavdan çok düşük not gelip sebebinin bu olduğunu öğrenen öğrencilerin yapabileceği bir eylemdir.
  • din sınavlarında sınav kağıdına besmele yazmak şeklinde vuku bulabilitesi olan aktivite.
  • mantıksal devre tasarımı dersinin sınavındaki soruya arkadaşımın yazdığı bir not vardır ki evlerden ıraktır.
    soru: 1 nanosaniyede bir arama yapan telefonun frekansı nedir?(aşağı yukarı böyle bişeydi)
    arkadaş cevabı yazdıktan sonra:
    (bkz: ay sonunda faturayı gören babanın cinneti)
  • yazilan hocaya gore belli bir uslupla yapilmasi gereken eylem. ornegin ben ve bir arkadasim mat4 sinavinda ayni notlara ve bilgiye sahiptik ve sinav sonuna dogru ikimizde hocaya not yazma eylemini gerceklestirdik, arkadas biraz agir bir not yazdigi icin dersi gecemezken ben gectim(cunku kendimen yakinmistim "calismadim, aptallik ettim hocam" tarzi). bu arada sinavda verdigimiz cevaplar da ayniydi. iste bu not adami dersten geciredebilir, birakadabilir; dikkatli kullanilmasi gereken bir kozdur. ayrica bazi hocalarda hic bir ise yaramadigi da gorulmustur.
  • hocanın sınavı okurken vereceği puana fazla etki etmediğini düşündüğüm eylemdir. belki sadece bir tebessüme yol açar. şöyle örneklenebilir:
    "hocam hesap makinem yoktu elle anca bu kadar hesaplayabildim. sonuçlar yaklaşık. idare edin."

bi de hocanın önceki yıl sorduğu soruları ve çözümlerini ezberleyen bi arkadaş, girdiği sınavda algoritması biraz karmaşık ve çözümü hayli uzun bir sorunun önceki yılınkiyle aynı olması üzerine utanmadan şöyle yazmıştı:
    "hocam ben bunu evde çözdüm cevap şu."
hesabın var mı? giriş yap