şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sınava geç kalınarak üstesinden gelinebilecek sorun...'hassiktir sınav sınav sınav...sıçıcam biliyorum hassiktir hassiktir' yerine 'ulan bırak sınava girip sıçmaya sınava bile yetişemicem lan' şeklinde stres yapılır bu gecikme stresi sınav stresini unutturur adama...
  • en önemli yan etkileri; sevgiliye gereksiz yere bağırıp çağırmak, asabi olmak, uykunun kaçması, ders çalışamamak (bu çok saçma bi sonuçtur aslında), sürekli dalgın olmak, kantinde kız vs. kesememek, tuvalette soru çözmek (en verimli yer olur genelde), hayatın anlamını sorgulamak, ben salağım vs. şeklinde kendine sürekli kızmak....
  • yoktur böyle bir stres. o tamamen sınav için harcanan emeğin boşa gidebilme ihtimalinin verdiği göt korkusudur.
  • geçmeyen stres. giderek artan, büyüyen, devleşen stres. insan kendini yiyip bitirirken bir köşede oturup hınzırca gülen stres.
  • kesinlikle aşılabilir bir şey.

üniversitede örnekleme dersini ilk aldığımda vizesinden 0 alıp kalmıştım. ikinci kere aldığımda da anormal korkuyordum kalıcam, diye.

finalinden önce bir hafta filan çalıştım.
    sınavın olduğu gün de kütüphanede son tekrarlarımı yaparken, bölüm birincisi öğrencinin de çalıştığını gördüm.
    normalde sınava 1 saat kala çalışmayı bırakırdım. ama bölüm birincisinin soğuk kanlı bir şekilde çalışmaya devam ettiğini görünce, dur bakalım ben de gitmeyeyim, devam edeyim çalışmaya, dedim kendi kendime.

son 15 dakika kala sınav sınıfları açıklanırdı.
    son 10 dakika kala, bölüm birincisi bıraktı çalışmayı.
    ben de onunla birlikte kalktım.

beklediğimden daha yüksek bir puanla da o dersi geçtim.
  • yarın itibariyle hayatımda son kez yaşayacağımı ümit ettiğim strestir...midemde gizli pupalarla yaşıyorum habire kelebek olup uçuşuor keratalar dönemi biticek...bunun 30 yaşında olması trajik tabi o konuya pek girmicem.evet.bol şans.
  • aradan ne kadar sene geçerse geçsin, ne kadar sınav atlatılırsa atlatılsın her yeni sınavda tekrar yaşanan anlamsız stres. konuya ne kadar hakim olursan ol bu stres insanı sınav bitene kadar yer bitirir.
  • uyku sirasinda da ortaya cikabilir.
    sinavi kacirmamak icin 3 ayri alarm kurulur ama gece stresten uyanip sersemlikle, "ya bu saat bozulmus" diyip duzgun saat ileri-geri alinir. isiklar acik bi sekilde, elde artik yanlis saati gosteren saatle tekrar uykuya dalinir. neyse ki diger 2 saat sizin katliaminizdan kurtulmustur boylece sinava yetisirsiniz. eve geri dondugunuzde ise yataktaki saat yalniz basina otmektedir. bedeninizi bir huzun kaplar, saate sarilip uykuya devam edilir.
  • banka atm sine akbil basmaya çalışmaya sebebiyet verebilen stres türüdür.o anda kafanız o kadar sınavlarla meşguldür ki hiç bir tuhaflık hissetmezsiniz hatta neden bir türlü olmuyor diye de sinirlenirsiniz,sonra farkettiğinizde de sokak ortasında gülmekten yarılırsınız,etraftakilerin garip bakışlarıyla beraber oradan uzaklaşırsınız..
  • bıktım yeminlen şu stresten.
    niye desensitize olamadığımı da bilmiyorum.
    yarın bir mucize lazım bana. 4 tane kafam kadar not var ezberlenecek.
    yedide kalksam diyorum sonra diyorum sabah altıda mı kalksam sonra manyak mısın diyorum.
    sıyıracağım böyle giderse.