şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tıp ve diş hekimlerinin sıkça yaptığı eylem. ritalin ,concerta , amfetamin ve daha niceleri. bir çok hekim adayı veya hekim, daha iyi sonuç alabilmek için bu meretleri kullanılıyor. etkileri genel olarak sinir sistemini stimüle etmek yani daha az uyku, daha iyi odaklanma ve bilgilerin daha kalıcı olması gibi.

  doping testi yapılsa çoğu sınava giremez. şimdi reklamlar
 • ilaçların hiçbiri sizin yerinize ders çalışmaz. masaya oturmanıza neden olmaz.
  anlatmak istediğim, ülkede iyi yerlere hakkıyla gelen kaç insan tanıyorsunuz da çalışırken algısını açacak ilaçlar kullananlara sıra geldi?

  sağlıktan konuşacaksak günde 8 saat oturmak, sedanter yaşam ve beslenme bozukluğu ne kadar sağlıklı?

  kısacası dönemsel olarak, kontrollü şekilde uygulanmasını mantıklı bulduğum durum.

  edit: arkadaşlar "sonra kendileri doktor kontrolünde olmadan ilaç kullandırmaz" diyorsunuz da o ilaçlar pazardan alınmıyor ve adam kendisi de doktor.

  edit2 : diş hekimi olup da kullanana gülüyormuş arkadaş, gülsün. barajı geçince uzman olmuyoruz biz. soru sayısı az, kontenjanlar düşük. "siz ne yapacaksınız biyokimyayı ehehe" minvalinde (sanırım sizin gibi) tıp hekimleri anlatıyor temel tıp bilimlerini. dersanede gördükten sonra resmen aydınlanma yaşıyoruz. kısacası eğitimi pratik verip sınavı teorik yapıyorlar. tepkim sınava değil, eğitimi vermeyenlere.
 • amfetaminin gayette yazılabileceği bir listedir.

  bu madde ww2 zamanında askerler tarafından çokca kullanılmıştır.

  keşke araştırsaydınız;)
 • (bkz: kafein)
 • güneydoğu asya ülkelerindeki işçilerin, yaba(bkz: #28184148) kullanmaları nedeniyle, geçirdikleri cinnet vukuatları, bunun sonuçlarını daha iyi anlatır.
 • amfetamin ve türevleri bu en etkili stimülanlar arasında yer alır.

  yukarıda yazanların ortak özelliği dopamin miktarını artırmak. amfetamin, kokain ve esrar psişik bağımlılık yaparken morfin, benzodiazepin, barbitürat ve akol ise fiziksel bağımlılık yapar.

  amfetaminler, dopamin, noradrenalin ve seratoninin veziküllerden salınmasını artırırken, presinaptik aralıktan geri alımlarını inhibe ediyor. enzim tarafından yıkılmasını engelliyor.

  yani indirekt sempatik sistem aktivasyonu yapıyor amfetamin. aşırı kullanılırsa paranoid şizofreni gelişebiliyor. esasen narkolepsi tedavisinde kullanılıyor. uzmanlık sınavına çalışıyorsanız ve kiloluysanız kullanabilirsiniz çünkü iştah kesiyor. ek olarak çocuklarda dikkat dağınıklığında veriliyor idi.

  yani uzun lafın kısası bu dopingi kullanmadan derece yapana ben şahit olmadım.
 • bizim gibi sütsüz kahve içip uykusunu açmaya çalışan safların şaşıracağı türden bir aktivitedir.
 • bi süre sonra kullananın ağzına sıçıyor bu ilaçlar.koyun gibi meleyerek ortalarda gezmektense alırım sıfırı otururum aşağı. bırak başarısı orda kalsın
 • ileride hastalarına basit bir ağrı kesiciyi bile doktor tavsiyesi olmadan aldığı için atarlanacak kişi davranışı. methylphenidate, amphetamine ve atomoxetine içeren ilaçların cardiovascular etkilerini bilmeden sınav geçmek konuya odaklanmak adına kalbine yaptıklarından habersiz cahil davranışı. sanırım türkiye'de tıp'ın artık eskiden olduğu gibi öncü olmamasının en büyük nedenlerinden birisi de bu bilinçsiz kendsine faydası olmayacak, cahil ama ego pompası, doktor kitlesi yüzünden.