şükela:  tümü | bugün
  • ne kadar bencil ne kadar gıcık bir milletiniz anlamak mümkün değil. hep banacılık bitmedi gitsin. kızı sorumsuzluğundan sınava geç kaldı içeri alsınlar diye kapıyı yumrukluyor ve içeridekiler hiç düşünülmüyor. müstahak diyeceğim ama susuyorum. erken gelecektiniz abla...

link
  • girdiğim son sınavda okulum otobüsle 45 dakika kadar bir mesafedeydi. muhiti tam olarak bilemediğimden, okulun nerede olduğunu görmek için bir gün öncesinden binayı gidip görmüştüm. bir sonraki gün de hiç bir aksilik yaşamadan girmiştim sınava. benim uyanıklık edip de yaptığım bir şey değil bu. sınava girecek bireylerin neredeyse tümü bunu adet haline getirmiş. videodaki ablamız çorum'dan gelmiş. 3,5 saat sürecek olan şehirlerarası bir yolculuk yapılarak sınava yetişilecekse saat 5'te kalkmak nasıl bir kafa anlayamadım ben. farklı bir şehirde mülakatın sınavın vs varsa, kendi aracınla da seyahat etmiyorsan bir gece öncesinden gideceksin ki olası bir durumda aksilik yaşamayasın. orada sınava giren binlerce öğrenci uykusundan feragat edip ulaşmış sınav yerine zamanında, ne gerek var canım işte, 5 dakika geç kal alsınlar ne olacak, hatta 10 dakikaya kadar alınmalı bence.

kalkıp bir de kul hakkından bahseder böyleleri. madem bir senene mal olacak bir sınav bu, gel erkenden bekle dışarıda.

tanım: kendi sorumsuzluğunun cezasını çeken bireylerin haykırışları.
  • türbanlıdır.

ufak bir ayrıntı.
  • öabt’nin diğer sınavlardan bir farkı var, o da şu ki: bölgesel olarak yapılıyor sınav. yani mesela ben kendime 3 saat uzaklıkta olan ve sadece gittiğim belirli yerler haricinde pek de tanımadığım izmir’de girmiştim sınava. 3 saatin üstüne bir de okulu bulma çabası koyulursa çok daha uzayabilirdi yolculuk. neyse ki annemin gençliğindeki iş arkadaşlarından birinin evinde kalmış ve onun arabası ile gitmiştik sınav yerine de bir zorluk yaşamamıştık lakin herkes bu imkanlara sahip olmayabilir. sınava gireceği şehirde yakını yoktur, otel tutacak parası olmayabilir, şahsi bir araca sahip değildir vs vs. o yüzden kapıyı yumruklayan bu kişiyi anlayabiliyorum. haklı bulmuyorum ama anlıyorum. yani sınav henüz başlamamışken, bu kadar zor koşulu aşmaya çalışıp sınav yerine zar zor ulaşan insanları içeri almama ısrarını ise anlamıyorum. (bu söylediklerim öabt için geçerli. diğer sınavlar daha yerel ve her il merkezinde sınav yapılıyor)

tanım: seneye okuluna gitmeden önce daha iyi bir zaman planlaması yapıp sınava girmesi gereken kadındır.
  • bir de bunlar öğretmen olacak. daha senede bir yapılan sınava yetişemiyor. okula da her gün geç kalır artık.
  • yıllardan iki bin bir şeyler, bankada anam skiliyor.

şube kapandı, o gün de aöf sınav başvurularının son günü, saat 17 son yazıyor anadolu üniversitesi sitesinde, banka ile alakası yok yani durumun. bi abla geldi,şube kapalı ve kapı kilitli diye çaldı kapıyı neyse açtık.

aöf harcımı yatırcam dedi, işte 17 sondu falan dedik. allah sizin gibi bankanın belasını versin dedi, kapıya tükürdü gitti.

o günden sonra anladım ki bu ülke insanlarının çoğu deli.
  • refleksif bir davranıştır. abartmayın lütfen. pek alâ başınıza da gelebilir. herşey insan için.
  • ne bitmeyen mağduriyet varmış arkadaş bu ülkede!

kaç yaşına gelmişsin, üniversite bitmiş, sözde öğretmen adayı ama anası babası kuzeni zibilyon ailesi ile sınava geliyor, hala geç kalıp kapıyı yumruklama hakkını kendinde buluyor.
  • doğal seleksiyon ile elenmiştir.
  • bir bitmediler. hiç siklemediğim kapak açmadan girdiğim sınava bile 1 saat önce gidiyorum. evet sorun olabilir, aksilik olabilir, herşeyden önce sen sağlama almalısın işini. eğer olmuyorsa da kader, kısmet diyip evine dönmelisin.

aslında konu ağlayınca açarlar kapıyı beklentisi, ağlayınca her işimizi gördürüyoruz ya. kültür meselesi.

o kapıyı yumruklayanları da cezalandırmak lazım. kimse kimseyi zaman geçtikten sonra almak zorunda değil. kimsenin kimseyi de rahatsız etmesi söz konusu olamaz.