şükela:  tümü | bugün
 • bugun itibariyle tanistigim, yepyeni bir kavram.

  bir ay onceden tarihi belli olan sinava, 'daha vakit var' diye diye (bkz: turk genci sikismak ister) son gun calisilmaya karar verilmesi, calisilamamasi, sabaha ertelenmesi (bkz: simdi yatayim yarin erkenden kalkip ders calisirim) daha sonra da sinavda notlarin serbest oldugunun ogrenilmesi sonucu hic calisilmadan sinava girilmesiyle gerceklesen durum.

  sinav kagitlari dagitildiktan sonra, sinavdaki sorularin konulari bulunmaya calisilir, kaynak kitabinin icindekiler bolumunden o konular bulunur, sinavin ilk yarim saati konular soyle bir ustun koru okunur, daha sonra pasa pasa 10* alinir, umitler finale devredilir, bundan sonraki butun derslere girmeye karar verilir (bkz: bu yil butun derslere girecegim).
 • vakti zamanında bir open book sınavda 1 saat okuyup 1 saat yazmak suretiyle gerçekleştirdiğim eylem. tam puan almamla sonuçlanmıştır. hayvan değilim sadece şans.*
 • "stres öğrenmeye kimi zaman katkıda bulunur." önermesinin doğrulandığı eylem. sınavdan önce size yarım saat dil döken arkadaşınızdan anlayamadığınız olasılık hesaplarını, önünüzdeki notlarda bulunan formüller ve çözmeniz gereken iki soru eşliğinde gayet güzel anlar, hatta sınavdan sonra size konuyu anlatmaya çalışan arkadaşınıza ayar verirsiniz. sonra gaza gelip "bundan sonra trafiğin en kalabalık anında, otobüste çalışacağım." deme gafletinde bulunmamak gerekir.
 • kopya ceken bir ogrencinin,
  gayet rahat, genis bir tavirla "calisamadim hocam, birakin da simdi ogreneyim bari biseyler" demesiyle tanistigim kavram.
  sinavin sonuna kadar karar verememistim, yaptigi sey suc mu degil mi diye.
  sonucta ne mi oldu sinava sinavda calisma egleminin davasi zamanasimi ('sinavin bitmesi') yuzunden dustu.
 • en verimli çalışma şekli. "artık önümüzdeki sınavlara bakacağız" deyip adama çekidüzen verdirir. güzel olay.

  - hmmm, demek bu simge kondansatöre aitmiş... finale yaz bi 5 puan daha!
 • aslında bu eylemin aslı not, kitap vs açık olmayan sınavda aynı tip sorular üzerinden şıklar değerlendirilerek bir yöntem bulma üzerinedir.

  ama ve lakin soru koyucu bu gibi durumların önünü alma adına araya ufak sürprizler yerleştirerek dünyanızı başınıza yıkar.