şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sinavlarda ogretmenler tarafindan uygulanan, gelmi$ gecmi$ en unlu kopya engelleme methodlarindan biridir. siralarda oturan ikililerin arasina cantalar konur ve bu sayede yana bakarak kopya cekme eyleminin onune gecilecegi varsayilir. halbuki cantanin arkasinda kamufle olma ve akabinde arkayla ve onle konu$arak, gerekirse cantalarin gozunden veya cantanin uzerine yazilanlardan bile kopya cekenler olmu$tur, olacaktir. hatta canta ozel biraz one konur ki cantanin size yakin kisminda sirada bir bo$luk olu$ur; ordan ileti$im devam eder - cantanin arkasina da saklanirsiniz.
  bu olayda en klasik bir cantanin sira uzerinde durmama durumu vardir. yan yatirirsiniz, dik koyarsiniz kayar; devrilir. o yuzden bazen eliyle destek yapanlar bile olur. zira cantalar lise ve ortaokul yillarinda yerlerde gezmekten, oraya buraya atilmaktan yeterince gorev zararina ugrami$lardir; nasi dik dursunlar.

  (bkz: kopya cekmenin caiz oldugu durumlar)
 • bu metodu uygulayan hocaların sınavlarında nispeten küçük çantası olan sınıf arkadaşlarımızın yanına oturmak akıllıcadır.inek diye tabir edilen öğrenci modeli,çokça kitabı,defteri,kalemi,silgisi,yedek kalemtraşı vb. olduğundan genellikle büyük ebatta çantaları tercih eder.tembel ya da zeki-haylaz olanlar ise çantanın küçüğünü severler.
 • kesinlikle kopyeye kiskirtan, kopye cekilebilecek, cevaplari kisa sorulari cok olan sinavlarin habercisidir... cogu zaman kopye cekmeyi kolaylastirir, hoca cantadan dolayi seni goremeyecek duruma gecer en az her 5 dk da bir... kim durdurabilir ki bi lise ogrencisini???
 • kopyayı engellemek için yapılan fakat eyleme aksine pek de güzel zemin hazırlayan olaydır..çanta sıranın ön tarafına doğru uygun miktarda itildiğinde öğrenci gayet güzel kamufle olarak yandakinin kağıdını dikizleyebilir..ha öğrenci hayvani boyutlarda iriyse iki çanta konularak problem çözülebilir..hem hoca da böylece daha güvenli barikat kurulduğu duygusuna kapılacaktır..
 • çoğu lisede tekli oturaklara geçildiği için ortadan kalkmakta olan kopya engelleme yöntemidir. bence korunmaya alınmalı örnek sınıflar oluşturulup iki kişilik sıralara tekrar geçilmelidir. neden seviyorum bu sistemi inanın tam bilmiyorum ama güzeldir işte. sınavdan sıkılınca çantanıza diktiğiniz metallica amblemine bakar yavaştan bir şarkı mırıldanırsınız, yanlış gördüğünüz bir şeyi farkedip hızla sileyim derken çantayı devirir bu arada arkadaştan kopya çekersiniz. arada hem yandaki hem çanta sayesinde saklanmış olduğunuzdan kitap açabilirsiniz. yani sevimli bir yöntemdir uygulanması gerekir.
 • soruların öğretmen tarafından tüm sınıfa duyurulduğu dönemlere denk gelir. gruplu sınav kağıtları icat edildiğinden beri bu yöntem kullanmıyor sanırım.

  çantalı sınav candır, özlenendir.