• https://twitter.com/…mta/status/1211426950000136192

bir fizik ogretmeninin kendisi izinliyken yerine bakan meslektasinin yaptigi sinava yonelik hezeyanı.

nerede okudunuz, sizi kimler okuttu bilmiyorum ama bize bu sorulari ortaokul 1. sinifta soruyorlardi.

egitim kalitesi gun gectikce daha da igrenc bir seviyeye geliyor.

edit: ekran goruntuleri

https://eksiup.com/p/vz318611pwri

https://eksiup.com/p/jm318612hj9s
  • ben de bir şey sandım bize de böyle sorsalar keşke.
  • aksine kolay bile sormuş olan fizik öğretmenidir. bu çocuklar gelecekte seçme ve seçilme hakkına sahip olup ülkenin geleceğine yön verecekler. bizlerin, çocuklarımızın, torunlarımızın kaderlerini etkileyecekler çünkü çığ gibi büyüyorlar. taviz tavizi doğurur. durumu bugün kolaylaştırırsan yarın daha kolayını yapamayacaklar, bunun sonu yok.
  • ironi olduğunu düşündüğüm paylaşım.
    yoksa seviye bu kadar düştüyse vay ülkemin haline.
  • bizim üniversitedeki mikroişlemciler dersine giren hocamız aklıma geldi. adam dersi mükemmel anlatır hatta anlamadığınız da gidin söyleyin size bir daha anlatırdı, zaman ayırırdı size. yeter ki isteyen derdi.. asla hiçbir öğrenciyi geri çevirmez, hatta özel olarak konu tekrarı bile yapardı. düşünün biz ara verdiğimiz de, o dersin saatinden çalmamak için sınıfta tahtaya anlatacağı konuyu yazar. anlatacağı şeylerin özetini cebinden karşılayarak kağıtlarda bize dağıtırdı.

tabi sınavları anlatamayacağım kadar zordu. zaten o da bize ilk geldiğinde şunu söyledi. ben dersi anlatırım, aldığım parayı hak ederim ve sınavda da sizden isterim. o diplamayı hak edin derdi.

p.s. zorluk derecesini şöyle anlatayım. sınıfımız 35 kişiydi ve sınav zamanları 380 öğrenci sınava gelirdi. tek dersten kalanlar, alttan alanlar hepsi orada olurdu.
  • katliama gel.

kalem oynatmadan çözerim, o kadar kek bi sınav kağıdı.

ama memleket mallarına zor bile.
  • ironi mi değil mi gerçekten anlamadım.

eğer lisede artık bu sorulara zor deniyorsa eğitim gerçekten bitmiş.
  • lise seviyesine gelmiş öğrencilere 3+5 sorduğunu ve yine de zorlancıklarını açıkça ifade etmiş öğretmendir ki ben buna göz yummasından, bir şey öğretmemesinden utandım.

başlığı görünce heh esen fizikten sordu kesin demiştim ama gayet de kolay sormuş, bence yerine gelen fizikçi devam etsin, en azından özkütle nedir öğrenir öğrenciler.
  • benim zamanımda fizik isimli bir dersin olması için en az 9. sınıf olman gerekiyordu. hala öyle ise ve öğrenciler bu sorularla kalıyorlarsa, acilen lise zorunlu eğitimden çıkarılmalı ve okuldan atma geri gelmeli.

hatırladığım kadarıyla 9. sınıfta optik, atışlar ve baya basit moment almıştım. belki 5. sınıf falan olabilir bu konular.

edit: frapan geyik uyardı, lisede okuldan atılma zaten varmış. iki kez sınıfta kalan öğrenciler atılıyormuş. yani lise okumak istemeyen biri iki sene okumak zorunda.
  • liseden mezun olalı neredeyse 20 sene geçti, şu an bile d=m/v formülünü hatırlarım. bunu yapamayan da kalsın fizikten amk spor gazetesi.
hesabın var mı? giriş yap