şükela:  tümü | bugün
  • merkezi sınav için kılavuz yayımlanmıştır. isteyen incelesin, sınavla öğrenci alan okulların yarıya yakını imam hatip.

baktılar imam hatiplere iyi öğrenci gitmiyor, sınavla öğrenci alan okulları imam hatip yapalım, böylece zorunlu seçmeli ders mantığıyla imam hatipleri doldurabiliriz... woohooo allahuahkbar!
  • görüp görebileceğiniz en iğrenç sistem yayınlanmış.

din kültürü ve yabancı dil eşit seviyede, katsayılar da eşit. sınavla öğrenci alan okulların yarısı imam hatip(evet, abarttım biraz). sağlık liseleri, anadolu teknik liseleri sınavla alamazken aynı ilde(küçük bir il) 2 imam hatip sınavla öğrenci alacak.

yani öyle sınav neymiş lan, öğrencilerin aklını bulandırıyorsunuz derken meğer niyet, bir nebze de olsa imam hatiplere bilgili öğrencinin gelmesini sağlamak.

kendi ilimde bir fen, bir anadolu bir de sosyal bilimler lisesi sınavla öğrenci alırken, 2 imam hatip lisesi de sınavla öğrenci alıyor. geriye de bir teknik lise kalmış zaten. şehrin en köklü iki anadolu lisesi ise sınavsız öğrenci alacak.

vay be, hakkaten üstünde bayağı iyi düşünülmüş, propagandası hazır edilmiş kökle bir değişiklik yaptılar. sırf imam hatiplerin seviyesi azıcık yükselsin diye milyonlarca gencin hayatıyla oynamak bu kadar basitmiş.
  • nüfus yoğunluğu bakımından en üstlerde yer alan gaziosmanpaşa* için 4 tane lise adı koymuş listeye
    üsküdar’a baktım arzular şelale.
    eski gop’luyum, o bakımdan bir taradım listeyi. :)
  • yine sınav olacaksa, (bkz: ne anladım ben bu sikişten)
  • yine sınav olamak zorunda başka türlüsü mümkün değil.

genel olarak bakıldığında ise eğitimin dibine konan son dinamit diyebiliriz. her yapılan uygulama diğerinden daha kötü.
  • aklı olan öğrenciler imam hatip'i tercih etmeyince meb'in "ben size seçtirmesini bilirim." deme biçimidir. yeni sistem şunu diyor;

sayın veli,
    başarı olarak iyi durumda olan ancak fen lisesine yerleşemeyen bir çocuğun mu var? ya evine yakın ancak it kopukla dolu bir okula kayıt ettireceksin, ya özel bir okula vereceksin ya da eşşeek gibi bizim imam hatip lisesine yollayacaksın. başka bir çaren yok.
    imza
    meb

teog'un apar topar neden kalktığı belli oldu.
    yılların başarılı, köklü liseleri mahalle mektebi olmuştur. 3-5 senede türemiş imam hatipler ise başarılı öğrencilerin mecburen seçmek zorunda kalacakları okullar statüsüne terfi ettirilmiştir.
  • fen liseleri zaten imam hatip zihniyetiyle yönetiliyor.kutlu doğum haftasın da mevlüt etkinlikleri fen liselinin işi mi?
  • nasıl bir seçim yapılıp karar verildi acaba, hangi okul sınavla alsın hangisi sınavsız alsın mevzuunda ? eski klasik 7 yıllık anadolu lisesi eğitimi zamanında faal olan okullar devam eder sınavla öğrenci almaya değer düşünmüştüm ama öyle olmamış pek. eskiden sınavla alan anadolu liselerinden sadece biri var listede benim şehrimde.

http://www.eskisehir.net/…belli-oldu-iste-o-okullar

ne yapılmak isteniyor anlamak mümkün değil.
    ( son cümle ironi içermektedir. )
  • 8.sınıf öğrencilerinin tercih edeceği
    1381 nitelikli okulun;

-438'i mesleki ve teknik lise
    -306'sı fen lisesi
    -290'ı imam hatip lisesi
    -259'u anadolu lisesi
    -88'i sosyal bilimler lisesi

anlatmaya gerek yok. görüyorsunuz. mükemmel (!)