şükela:  tümü | bugün soru sor
  • hangi ders hatırlamam etmem ama üniversitede bizi zorlayan derslerden biri işte. yarım yamalak çalıştık, ertesi gün sınav. girdik, çıktık, hani insanın bi' fikri olur ya kaç alacağına dair, bende hiç yok, tamamen yoruma kalmış, süper bir not da alabilirim çakabilirim de. o gece rüyamda o sınavdan 92 aldığımı gördüm. e tabi rahatladım, neden olmasın, sonuçta ben dolu dolu yazdım, kesin geçerim diye böbürlenmeye bile başladım. birkaç hafta sonra açıklandığında rüyaların tersi çıkar tezini tamamen doğrular nitelikteydi aldığım not: 29.
  • 08 yalnız paşamız belirtti "sen almadın ben verdim" diye. diğer sınavdan 16 yine belirtti "8'i senin 8'i benim" diye.hayır anlamadığım niye 8.
  • 0,5 dir.

termodinamik dersinde sorduğu dört soru ile ''çatır çatır ağzınıza sıçıcam kalem bile oynatamayacaksınız'' diyen hocaya, önlü arkalı dolu dolu dört a4 kağıdını verip ' nah sıcarsın' subliminal mesajını vermiştim.

70 kişilik sınfta , tek sayfanın üzerinde cevap kağıdı veren bendim. bir hafta sonra notları odasına asmıştı. en başta benim ismim. karşısında 0,5. ibinenin biri de karşısına gülücük koymuş, libera hanımın hazin sonu diye.

kendimi fatmagül gibi hissetmiştim. ismini yazana 10 puan veriyolar lan, ben piç miyim ? açıklaması iyiydi ama . ' kızım sen pi sayısını 14,3 alacak kadar zekiysen, ben de diğer soruların cevaplarını okumaya tenezzül etmeyecek kadar yorgunum ''

pi sayısını aynadan bakıp yazmışım sanırım. o terste bir işlik vardı ama neyse.
  • mesela ben üniversite hayatımın ilk vizesinden bir buçuk sayfa essay yazıp 01 aldım. 01 ne lan!? insan hiç olmadı bi 5 puan falan verir ya.
  • sanırım zamanında "transportation engineering" dersinde benim aldığım 3' tür.

şöyle ki;

hoca kağı tları almış tek tek okumaya başlamadan önce "adını yazmayana 0 verdim. yani adınızı yazmanız 5 almanıza yeterliydi" dedi. sonuçları okumaya başladığında sınıf 5-15-20-18 gibi notlarla dökülürken sonlara doğru bana geldiğinde adımı söyledi ve "xxx xxx 3" dedi. haykıramadım ibneye. sınıfın tamamı bana şaşkınlıkla döndü ve 2 sn ye herkes gibi ben de şoklar içerisindeydim. en düşük alan 5 iken nasıl olur da 3 almıştım. hoca da öyle bir hocaydı ki itiraz etsen aldığım 3 ile geçme şansım varsa da kaybederdim ki artık düşünün o ihtimali. herkes iki saniyenin ardından gülümsedi ve arkadaşlardan birinden gelen tepki "olm soyadını mı yazmadın!" oldu. herkes haliyle sessizce güldü. arkasından ben de "olm soyadımı yazmayı unutsam adam adımı soyadımı nasıl okusun?" diyince sınıfça kopmuştuk.
  • üniversite 1. sınıfta aldığım 10. sürekli birlikte takıldığım kankim de 15 almıştı. hoca notları okumadan önce sınıfın genel olarak ne kadar düşük notlar aldığından yakınmış ve "ne o öyle 10 var 15 var bu nasıl iş?" filan demişti.

o sınavdan o notları alan da sadece bizdik. *
  • 93 alınması gereken finalden 92 alıp kalmaktır.
    (bkz: trajikomik)
  • 75 80 aldım diye zırlayanlardan olmasam da genelde başarılı bir öğrencilik hayatım olmuştu. taki o an a kadar.
    evet hayatımda ilk defa "on" (10) almıştım, benim için çok büyük bi yıkım olmuştu hala hatırlarım o günü algılayamamıştım.
    yıllar geçti aradan hala aklıma geldikçe tüylerim diken diken olur.
    dersin adı hukuk'a giriş ti ama ben hiç başarılı bir giriş yapamamıştım.
  • vize final ortalaması alındığında 49.7 ile büt yaşatan notlar. sinirden gülüyordum.
  • 01 almıştım bir kez.

hocaya dayanamadım sordum: "hocam 99 puanı nereden kırdınız?"