• sindirme islemini gerceklestirmek anlamina gelen kelime.
  • alakali olarak (bkz: asimile etmek)
  • kabullenmek, benimsemek, kendine mal etmek.

- ya kardeşim bu kız belli ki seni sevmiyor, halen bu dawranışları nasıl sindiriyorsun anlayamıyorum.
    - sindiriyor muyum, bileniyor muyum ? bir gün çok kötü sıçacağımı ben biliyorum.
  • (bkz: öğütmek) *
  • bir hayat gerçeği, yaşam felsefesi.
    yediğin kazıkların bileşkesi olan tecrübeyi, bünyede eritme olayı.
    (bkz: acı)
  • her aklı kemale ermiş beşerin, belki alkolle, belki afyonla ya da ne bileyim aşkla falan çakırkeyif olup, o an için demine geldiğinde hep sandığı şey bu olsa gerek. hani, irice bir tirad "sindirdim galiba ben hayatı falan" ama o dem için doğru da galiba. hayır, dudulim hayır tespitböcüğüm, kimse diyemez sana "dem bu dem" diye. bahtına düşene şükredeceksin, evet.
  • hayatta bir çok olaya, baştan sona metafor olarak kullanılabilecek bir çok faliyete tanık olduğumuz metabolik eylem.
    (bkz: çiğnemeden yutmak)
    (bkz: boğazında kalmak)
    (bkz: mideye oturmak)
    (bkz: hazımsızlık)
    (bkz: kabızlık)
    *
  • şu aralar mecazi anlamını yaşamak zorunda bırakıldığım şey.
  • zordur, gercekten zordur.. size soylenen tum yalanlari, yapilan tum saygisizliklari, her seyi sindirmeniz gerekir ki zamanla curutmesinler sizi, yakmasinlar caninizi..

yedim
    her seyi yedim
    ama ne yazik ki
    bir turlu sindiremedim
    keske kusabilseydim..
  • insanoğlunun sahip olduğu en önemli doğal yetenek bu herhalde. hiçbi şeyi unutmayan insan nası da sindirip kabul ediyor her şeyi. başka türlü o çok nadir bulduğumuz huzuru hiç bulamazdık. ne çok şeyi unutmadık ama kabul ettik işte, yapacak bi şey yoksa mecbur sindireceksin sike sike.
hesabın var mı? giriş yap