şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: halil ibrahim sağlam) ve (bkz: haktan kaan içel)'in (bkz: youtube)'da açmış oldukları, takip edilesi ve her daim desteklenilesi kanalın adıdır. gerek politik ve eleştirel duruşlarıyla; gerek kendi alanları olan ve de kanalın adına yaraşır bir şekilde (bkz: sinefil) düzeyindeki sinema bilgileriyle; ayrıca hoş ve rahat sohbetleriyle, takdire değer bir çalışma ortaya koydukları ortadadır. yolunuz açık olsun. dileğimiz ise bu ülkede, yaşanan tüm olumsuzluklara ve engellemelere rağmen, bu tür nitelikli oluşumların sayısının artması; sinemaya ve sanata değer veren, ilgilenen ve kaliteli içerik üreten insanların desteklenmesidir. ilgili (bkz: youtube) kanalına şu linkten ulaşmak mümkündür: sinefil kafası
  • sinema ile ilgili gayet harikulade bir youtube kanalı. zaten isimden de anlaşılacağı üzere iki sinefil arkadaşın vizyon filmleri ve festivaller hakkında güzel videolar ürettiği bir kanal. biraz farklı içerik üretebilirler, yönetmen sineması üzerine, ülke sinemaları üzerine videolar çekebilirler.

youtube içerisinde sinema üzerine kaliteli yerli kanal bulmak zor, sinefil kafası bu yoklukta bana göre görevini layığıyla yerine getiriyor. (filmler ve filimler demeyin kalbinizi kırarım)
  • cümle kurmayı beceremeyen iki ahbabın sinema konuşmaya çalıştığı youtube kanalı. youtube'da türkçe içeriklerin kalitesini bu kanaldan bir video izleyerek anlayabilirsiniz.

hayatının filmine forrest gump diyenin videosunu izledim. üşenmedim, saydım; 4 dakikada 6 defa 'mesela', 5 defa 'ne biliyim', 4 defa da 'hatta' demiş. 'nedense'leri, 'hani'leri, 'böyle'leri (sıfat bulamayınca söylenen böyle) sayamadım. nedenini bilmiyorsan otur düşün, yaz, sonra konuş. en büyük sıkıntı da burada, metin hazırlamaya üşenmişler, sonuç olarak da kahvehanede yapılacak herhangi bir sinema sohbetinden hallice bir anlatım çıkmış.

şimdi bilmeyen diyecek ki samimi sohbet işte ne analiz kalitesi arıyorsun. kendilerine 'sinefil' diyen bu iki şahıs, türkiye'de sinema sitelerini takip edenlerin bileceği gibi bu sitelerde yazı yazan ve popüler insanlar. takipçi sayısına, okur sayısına bakarsan türkiye'de basılı dergi ve gazeteler hariç en çok okunan isimler bunlar. dolayısıyla adana, antalya gibi ülkenin önemli çoğu festivalini gezen, beleş film izleyen insanların ürettiği içerik de kalite bekliyorsun ama hak getire.