şükela:  tümü | bugün
  • evrimin bu küçük kardeşlerimize attığı en büyük kazıktır. 850 saattir açık olan (bakın açık olan diyorum, yani biraz yukarı çıksa rahatlıkla uçup gidebileceği) camdan çıkamayan kara sineği gördükten sonra içimi kaplayan hüzünle boğuşuyorum.

ulan rüzgarı da mı hissedemiyorsunuz anlamadım ki? çıkmak istemese, oralarda takılsa anlayacağım. hayvan ne zamandır çıkmak için can çekişiyor. çırpınıp çırpınıp cama çarpıp dinleniyor.

sonra da sineklere özgü meşhur el-kafa yağlama hareketini yapıyor.

yazık size yazık.
  • tek sorunlari malesef bu degildir.

kendileri temiz hava akiminin nerden geldigini tespit edip o yonde giderek de acik camdan cikmakta zorlanmaktalar. yani kendilerinden bi ray charles performansi beklemiyorum ama bunu yapabileceklerini tahmin ederdim.
  • aramızda hala camı ayırt edemeyen insanlar varken sineklerin ayırt etmesini beklemek saçmalık olur.
  • aklıma direkt olarak aşağıdaki karikatürü getiren başlık.

link
  • kınama hakkını kendimde görmediğim sinek kusuru. sene herhalde 2010 falan, üniversitenin ilk zamanları. memleketimden eskişehir'e gitmek üzere otobüs bileti almam gerekiyor, bir arkadaşımla beraber yazıhaneye gidiyoruz. yazıhanenin önünden geçen kaldırımda yürüyorum, yazıhane hizasına gelince kafamı çevirip içeri doğru bakıyorum. masadaki görevli telefonla konuşurken yüzünde garip bir ifade var, ona bakarken bir an göz göze geliyoruz. çalışana bakarken kapıdan içeri adımımı atmak üzereyim ve ki bir donk sesiyle beraber beynim yerinden oynuyor. cam kapıda kalan kafa yağı görüntüyü biraz bozmuş olsa da elemanın kahkaha attığını seçebiliyorum. arkadaşım da kahkahayı basıyor, onu bilet almaya içeri gönderip ben bir köşeye pısarak sigara içiyorum. benim sineğe laf söyleme hakkım yok.
  • sadece sinekler değil arı,kelebek ve bağzı böcükler de yapıyor bu şapşallığı. şunlara biri kurs verse.
  • öğreniyorlar. kışın ölüyorlar. larvadan çıkanlar da bu döngüye dahil oluyor.

(bkz: sineklerin gelecek nesillere bilime dair birşey bırakmaması)
  • akbardi iktidarında ayırt edeceklerdir.