şükela:  tümü | bugün
 • yazar gogol'ün yazdığı ve oyunlaştırılmış bir kitap
 • nikolai gogolun st. petersburg'da her gun yuzunu isiran, bacaklarini dalayan soguga direnebilmek icin savas veren 7. sinif bir memurun bir palto alabilme cabasini anlattigi muthis oykusu. siradan insanlara dair en iyi hikayelerden biri.
 • bu güzel öykünün malum paltosunun sahibi akakiy akakiyeviçtir.
 • gogol'un petersburg'da bir cay partsinde anlatilan hikayeden ilham alip yazdigi oykudur. partide gogol'un da bulundugu masada keklik avlama tutkunu fakir bir adamin oykusu anlatilir. adamin hic tufegi olmamistir.birkac yil, yemeyip icmeyip maasindan artirir ve bir tufek almayi basarir. hevesle su kenarina kosar. daha ilk atisinda tufegini sazlarin arasina dusurur, geri alamaz. cok uzulur ve hasta olur. olumden arkadaslarinin para birlestirip kendisine yeni bir tufek almasiyla kurtulur.
  masadaki herkes anlatilan oykuye kahkahalarla gulerken gogol adamin haline uzulur, boynunu egip dusunmeye baslar. palto'yu yazmaya o masada karar vermistir.
 • şinel: yakası kürklü ve kolsuz kaput.
 • gogol'un kara mizah yüklü öykülerinden biri.
 • muhteşem bir kısa öykü. yoksul sofrası kadar sade bir dille çekilmiş mükellef bir edebiyat ziyafeti.

  akaky akakievich, "yaşar yaşamaz"*ın ta kendisidir. hatta bazı yorumcular soyadının rusça boka batmış anlamına gelen "obkakat'" kelimesi ile benzerliğine dikkat çekerler. yok sayılan bir insanın "varoluş mücadelesi" demeyi çok isterdim ama değil: "yok oluş" sürecini anlatan bir öyküdür.
 • dostoyevski'nin bednyye lyudi eserindeki makar alekseyeviç akakiy akakiyeviç'in düştüğü küçük düşürücü duruma isyan etmiştir. gogol, palto'yu yazarken aslında günümüzde de karşımıza çıkan ifade özgürlüğü sıkıntısından bahsetmiştir. gogol köşe yazısı havasında başlıyor, gogol'un yazdığına göre o zaman bir polisin kırdığı cevizleri anlatan bir kitaba sinirlenen bir polis bunun tüm polis teşkilatına atfedildiğini söyleyerek kitabın yazarının başını ağrıtmış. işte bu yüzden gogol, bu memurun hayatını anlattığı kitabına bütün memurların atlamaması gerektiğini hissettirmiş, hatta okuyucunun gözüne sokmuştur. kitapta geçen cümlelerdeki gibi "kendini biraz başkalarının yerine koyabilenlerin" yüreğini burkması olağan bir kitaptır.
 • her ne kadar dönemin rusya'sını arka plana almış, çarpık düzeni eleştiriyor olsa da insanlığa dair söyledikleriyle, zamandan ve mekandan bağımsız, derinlemesine bir karakter çalışmasıdır. akaki akakiyevic doğuştan kaybetmiştir, öyle ki vaftiz edildiği sırada yüzünü buruşturmasını, çocuğun o yaşta memur olacağını sezmiş olmasına bağlanır. kendisi için sınıf atlamak imkansızdır, akaki de bunu kabullenir, tüm hırslardan arınmış bir şekilde kendisini basit işine verir. birbirilerini konum ve paralarına göre yargılayan üst düzey memurlar tarafından (kitabın bu kısımları aklıma american psycho'daki kartvizit sahnesini getirir.) sürekli aşağılanır ama umursamaz. paltoyu alıncaya dek... palto ile birlikte hem çevrenin akaki'ye bakışları değişir, hem de akaki'nin kendi yaşamı değişmeye başlar. gogol'ün kara mizahı ise bu noktadan sonra iyice yoğunlaşır, trajik(omik) olayların sonrasında finale doğru gogol bunuel'in le charme discret de la bourgeoisie'nin sonunda luis bunuel'in yaptığı gibi, içindekileri dolaylı anlatıma girmeden akaki üzerinden kusar.
 • rus edebiyatının gelişmesinin başlangıcı olarak kabul edilen eşsiz nikolay gogoleserisidir.

  o dönemdeki rus halkının çektiği acıların, sıkıntıların bir kesitini akakiy akakiyevicüzerinden anlatır.

  gogol bu öyküyü arkadaş toplantıları sırasında anlatılan bir olaydan esinlenerek yazar; zar zor geçinen ava çok meraklı av hayalleriyle yatıp kalkan küçük bir memur, bin bir zorlukla biriktirdiği paralarla bir tüfek alır ve ertesi gün ava çıkar. nasıl olduysa bir şekilde sandaldayken tüfeğini düşürür suya ve bulamaz.memur adam çok üzülür, yataklara düşer , tüfek hayaliyle yanar tutuşur. buna üzülen arkadaşları para toplar ve adama bir tüfek alırlar. adam iyileşir...

  bahsettiğim olay anlatıldıktan sonra gogol'un arkadaşları olayı komik bulur ve gülerler. gogol bunda gülünecek bir şey bulumamış aksine uzun düşüncelere dalmıştır.

  bu olaydan sonra uzunca yıllar gogol'un içinde kalmıştır bu olay. bu süre zarfında palto'yu tasarlamış, yazmıştır ve 8 yıl sonra yayınlanabilmiştir.

  güç şartlarda yaşayan, sistemin getirdiği adaletsizliği göz önüne seren ve etrafındakilerin bu durumuyla dalga geçtiği zavallı bir adamın öyküsüdür palto.
  yayınlandığında soylu kesimin tepkisine yol açmıştır.