şükela:  tümü | bugün
 • el birliği ile müdahale edebileceğimizi düşündüğüm olay. belki de ekşi sözlük'ün tozlu yapış yapış sayfalarının arasında kaynayıp gidecek bu entry, kim bilir.

  günümüzde istanbul'da sinema biletlerine pek çok değişene göre genelde fahiş olmak üzere fiyat belirleniyor. cinemaximum, mars gibi sektörü domine eden gruplar tam anlamıyla at koşturuyorlar. başıma geldiği için örnek veriyorum; bugün ali baba ve yedi cüceler filmini kanyon cinemaximum'da izlemek isterseniz kişi başı 23 tl'yi gözden çıkartmanız gerekiyor. bakın 30 dakikaya varan reklam rezaletlerine değinmiyorum bile. keza ola ki popi 3d filmlerden birine gittiniz 26-27 tl'lere kadar çıkıyor fiyatlar. 4 kişilik bir ailenin pazar gününü sinema izleyerek geçirmek istemesinin bedeli yaklaşık 100 tl!

  bir süredir piyasayı domine eden grupların rekabeti azaltarak benzer fiyat uygulamaları yaparak tüketiciyi mağdur ettikleri ayan beyan ortada. hatta bu konu afm-mars birleşme devralma sürecinde rekabet kurumu'nun da titiz incelemesine ve danıştay kararlarına konu oldu, süreç henüz sonuçlanmış değil. meraklısı şuradan araştırabilir; kaynak

  yağmur değmiş toprak kokusunu seven, soğuk havada kazağının kollarını ellerine kadar çekip kahve kupasını tutmayı seven, hayatın her alanında fırsat eşitsizliğini eleştiren suserler yaratabilir miyiz acaba bir farkındalık?

  edit:bu entry'yi debe'ye 4. sıradan sokan elleriniz dert görmesin. torrent'ten izle ulan ayı'cı tiplere inat sanatı sinema salonunda kazıklanmadan izleme hakkımız için elimizi taşın altına koyacağız. derdim a ile b ile değil, işin içeriğini bilmiyorum eğer söz konusu örnek kanyon'un cinemaximum'dan fazla kira bedeli alması ise ve bu tüketicinin cebine fahiş fiyat olarak yansıyorsa yine burada devlete görev düşüyor. amacım boykot gibi yıkıcı bir tavır da değil, gerçekten kaliteli mekanlarda bu filmleri izlemek niyetindeyiz, derdimiz korsan şu bu olsa zaten bunlardan dert yanmayız.
 • ben hep 50 liralik aldigim icin pardon yanlis konu
 • sadece bilet fiyatlariyla da kalmayan mevzudur. misiriydi, kolasiydi, suyuydu derken tam bir igs (iceri giren sikilir) modelinin uygulanmasi olayidir.
 • yarısında çıktığı için yarı bilet parası veriyor jihan franco
 • desktelenmesi gereklidir.
 • (bkz: eğlence vergisi)

  eğlencenin bile vergiye tabi olduğu yerde boğaza kadar sokmak yetmediği gibi mideye kadar sarkıtmaya da cüret olacaktır. işin bir diğer kısmı da yerli film yapan, yöneten, oynayan kitlenin sürekli bir "emek"ten bahsediyor oluşudur. hayır kardeşim yaptığınız o kalitesiz filmler bu paraları haketmiyor. fahiş fiyat gerçeği aslında "her filme aynı fiyat" politikasının da konuşulmasını gerektiriyor. 3 koyup 5 alayım diyerek yapılan müteahhit işi filmlerin emek goygoyuna oturup ağlayacak da değiliz.
 • sinemada izleyeceğim filmler çoğunlukla beklediğim ve gelince gittiğim filmler olmasına rağmen çoğu filme buna gitmeliyim dediğim için baya kalabalık bir izleme listem oluyor .sinema bilet fiyatlarından dolayı vazgeçtiğim dvdsini alırım dediğim filmler de oldu buna gidelim dediğimde arkadaşlarımın çok pahalı ben gelemem dediği zamanlar da oldu. sinema fiyatları gerçekten olması gerekenden fazla ve bence de buna bir dur denmeli.
 • alım gücünün her geçen gün düştüğünü fark edemeyen insan beyanı. sinema biletleri fahiş fiyatlara çekilmiyor, senin kazancın yerinde sayıyor.

  edit: yahu ciddi ciddi "ilkokulda sinemaya giderdik ne güzel 5 liraydı, 10 sene evvel biletler hep 7-8 liraydı" muhabbeti yapılmış onlarca kez. yetmemiş "sadece sinema mı, artık her şey fahiş azizim, her şey!" diyerek altın günü muhabbetine geçilmiş.

  daha enflasyondan haberi olmayan insanlara alım gücünü nasıl anlatacaksın?
 • filmin sinemada izlenmesi gerektiğini düşünen biri olarak katıldığım tespit. sinema salonlarında fiyatların korsanı teşvik edecek kadar yüksek olduğunu görüyorum. salonlar boş kalıyor ve kalitesiz kopya izlemek zorunda kalan izleyici, yapımcı ve sinema sektörünün tüm emekçileri mağdur oluyor. zincir sinemalar pazarı elinde tuttuğu için rakamları hadsizce yükseltiyor. diğerleri de buna uyum sağlıyor ve batıyor. avm dışındaki sinemalar ölüm sınırında. değil kendilerini yenilemek, tadilat yapacak karlardan bile uzaklar.

  biz ne yapabiliriz?

  ben şahsen belli bir rakamın üstünde bilet almaktan kaçınıyorum. param olsa da aynı filme sırf avm içinde diye yüzde 50 daha fazla para vermeyi saçma buluyorum. sinemadan vazgeçmeyelim ama tercihimizi kaybolmaya yüz tutan gerçek sinemalardan yana kullanalım. gişede kız/erkek arkadaşımıza mahçup oluruz diye düşünmeden tepkimizi koyalım.
 • para verip bir hizmet satın alıyorsunuz ve 30 dakika reklam izlemek zorunda kalıyorsunuz. şikayet ettiğinizde size saçma sapan cevaplar veriyorlar.

  17:30'da başlaması gereken film 18:00'da başlayacaksa neden film saati 17:30 olarak gösteriliyor?