şükela:  tümü | bugün
  • karakter sınırına takıldı, tam hali "sinema salonlarında projeksiyonun ışığının en kısık seviyeye getiriliyor olmasıdır. " bir çoğumuzun şu ana kadar farkına varmadığı içler acısı gerçek. evet türkiye'de durum böyledir. çünkü projeksiyon ışığı ne kadar kısık ise ömrü o kadar uzun oluyor ve bu yüzden çakal salon sahipleri ( ki hemen hepsi ) ışığı en düşük seviyede çalıştırıyorlar cihazı.

yani filmleri olması gerektiği ışığından çok daha düşük seviyede seyretmişiz bu güne kadar ve seyretmeye devam ediyoruz. bu bilgiyi öğrendiğim yeri de paylaşmayı borç biliyorum. gerçekten kalieti ve seviyeli bir youtube kanalı olan olmaz öyle saçma şey adlı programda işinin ehli sıfatını hak eden ilker canikligil hoca'nın aktardıklarını direk aktarmış bulunmaktayım.
  • yalnızca kısılmakla kalmayıp filmlerin perde dışında ve flu oynadığının da gerçek olduğunu eklemek istediğim durumdur. çünkü türkiye'de bu alanda çalışan insanlar teknisyen değildir. ayrıca eğitimli bir göze ve sanatsal zevke sahip insanlar da hiç değildir. seyirci de bu şekilde bakmaz olaya. ben de giderim mal gibi her filmde çıkıntılık yapıp "film flu, perde dışında oynuyor, yahu seste tiz yok" gibi şikayetlerimi görevliye sessizce iletirim. hiçbir seyircinin s*kinde olmayan, asıl amaçları sevişmekten ibaret olan bu kitleye sevişirken daha net bir görüntü sağlarım. belki arada bakarlar.
  • o parlak bencil exit lambasına ben de kırgınım
  • neden olmasın kişisel kullanım amaçlı projeskiyonlarda eco modlar vardır herhalde profosyonelerde de olması normal.

2-5 tane seyirci varsa salonda makinist alır ecoya .

ama sen bilmezsin farkedemezsin bunu anca makinist hey seyirciler ecodaydımn bakın şimdi normala geçiyorum derse anlarsın.

anlaman için aynı projeksiyonda çok film izlemen gerekir(belkide izledin oradan çaktın köfteyi ona birşey demiyorum)

her sinemanın her salonunda bile aynı tip projeksiyon yoktur.

o lambanın fiyatını çıkarmaz belki 2 seyirci zaten bilet parasının yarısına yakını film şirketine gider bunun belediyeye rüsumu var kirası var personel gideri var.

sinemalar büfe ve film reklam gideriyle anca kar ediyorlar bu iş çok karlı diye de düşünmeyin
  • sinema film(ler)ini yaşamın bir parçası, sinema salonunu da kurgulanmış bile olsa yaşamdan kareler izleme mekanı olarak algılayanlar için, yaşamın renklerinin kısılmasıdır.

yaşamın renklerinin kısılmasıdır.

yaşamın renklerinin...

kısılmasıdır.

...

..

.
  • yeni takılmış projeksiyon lambasının ekonomik ömrünü tamamlamasını geciktirmek için parlaklığının kısılmasının yanında, hali hazırda ekonomik ömrünü tamamlamış ve hatta tur bindirmiş projeksiyon lambalarının da parlaklığının arttırılması yoluyla artık film perdede görünmeyene kadar o lambaları kullanmak sektör standardıdır. işin kötüsü sinema salonları, yapımcılardan salon başına gösterim ücreti adı altında haraç keserek aslında o lambaların paralarından kat be kat fazlasını almaktadırlar.
  • perdenin hemen yanında exit yazan kapıyı aralıklı bırakıp tüm film boyunca içeri ışık sızdıran yer gösterici kadar uyuz etmeyen durumdur.