şükela:  tümü | bugün
 • vr ve oyunların gelişmesiyle birlikte sona ereceğini düşünüyorum.

  spielberg vr teknolojisinin sinemayı ciddi anlamda zarara uğratacağını söylüyordu. link

  15 20 sene sonra yavaş yavaş sektörün biteceğini düşünüyorum.

  özellikle de oyunların gelişmesiyle birlikte oyunların user experience sunması sinemayı daha da ciddi tehlikelere sokuyor.

  4dx getirdiler fakat o kadar etkili olmadı. bakalım sinema sektörünün, hollywood'ın gelecek hamlesi ne olacak?

  zaten bildiğim kadarıyla sektör yavaş yavaş çin'e doğru kaymış durumda. :(

  edit: (bkz: #69552215) katılıyorum. bu tarz yorumlar gelsin ya, canınızı yerim. fakat şöyle de bir gerçek var ki eğer ki oyun alanında storytelling gelişirse ve vr da gelişirse ki gelişecektir, o zaman sinema ciddi anlamda tehlikeye girer ve ne açık hava sineması ne de vr gözlüklerle izlenebilen filmler oyunların vr ile birleşip gelişmesine engel olamazlar diyip noktalıyorum.

  edit 2: bu arada sinema'dan kastım, bildiğimiz filmler, sinema salonları değil. sinema salonları kesin bir şekilde yakın bir gelecekte bitecek, buna zaten %100 eminim. fakat filmlerin çekilmesi falan filan da oyunlarla birlikte son bulacaktır diye düşünüyorum çünkü virtual reality ile kendi gerçekliğimizi yaratabileceğimiz günler çok yakın arkadaşlar. herkesin film çekebileceği günler geldiği zaman ortada sinema minema kalmayacak. herkesin film çekebileceği günlerden kastım ise herkesin bu sanal gerçeklik ile sanal evrenini yaratma olayından bahsediyorum.

  edit 3: (bkz: #69552464) bu arkadaşımızın dediği bi bakıma doğru fakat filmlerde müdahale yoktur fakat oyunlarda vardır. şimdi bu arkadaşımızın yazdığı yazıyı gözümüzde canlandıralım ve vr ile oyunların içine girdiğimizi düşünelim. ki aynı şey, hikaye anlatıyorlar. görsel ve ses olarakta gelişecektir, sinemayı yakalayacaktır. cgi zaten son 10 senede bunu ıspatladı. e bu durumda sinemanın bitmemesi için bir sebep kalmıyor? mantıklı düşünün. vr ile filmleri izlemek mi daha mantıklı geliyor yoksa vr ile oyunların içine girip her şeyi kontrol etmemiz mi, kendi filmimizi, kendi hikayemizi yaratmamız mı mantıklı geliyor? 15 20 sene belki abartı olmuş olabilir 15 20 sene içerisinde sinema salonları bitebilir fakat bahsi geçen bütün filmlerin sonu gelmesi de dediğim gibi, çok uzak bir gelecek değil. vr'ın gelişmesine bağlı her şey.

  edit 4: (bkz: #69552075) o zaman 4dx, 3d ve vr boşuna gelmiş. ya da 4k kameralar ne bileyim imax kameralar falan. ne gerek var, vhs çeksinler git izle sinema'da. :)

  son edit: tanrı'nın yarattığı bir evreni mi izlemek istersiniz yoksa tanrı olup yeni evren yaratmak mı istersiniz? cevap belli diye düşünüyorum. uzatmıyor ve noktalıyorum.

  son: sinema teknolojik bir devrimdir. kamera olmadan önce sinema mı vardı? teknoloji sayesinde sinema gelmedi mi? evet sanattır, ki aynı zamanda benim en sevdiğim sanattır, ki aynı zamanda mesleğimdir. fakat radyo nasıl bittiyse bu da öyle bitecek. nokia nasıl bittiyse bu da öyle bitecek. daha iyi bir teknoloji gelecek ve sinema bitecek, net. sırf bu yazıyı yazdım diye sanatla nasıl hiç alakam yok onu da anlayabilmiş değilim. profilime girin de sanat ile ne kadar alakam olup olmadığını bir inceleyin bari. ağzı olan konuşuyor.
 • katılmadığım önerme.

  sinema ile vr oyunların pek alakası olmadığı kanısındayım. eğer spielberg biteceğini düşünüyorsa yanlış düşünüyor.

  tam tersine mevcut teknolojiler ile birlikte hollywood altın çağını yaşıyor. çıkan filmlerdeki görsel kaliteye baktığımızda tavan yapmış durumda. belki senaryo sıkıntısı yaşıyorlardır, çünkü son zamanlarda yeniden uyarlamalar ya da kitaptan uyarlamalar bir hayli fazlalaştı.

  sinema sektörünün çin'e kayması da ilginç. hele ki en tanınmış çinli aktör ve aktristler amerika'ya kaymışken... güney kore derseniz anlarım çünkü harbiden kaliteli film yapıyorlar. ama çin imkansıza yakın.
 • sinemanın teknolojik bir deneyim olduğunu sanıyorsan bitecek olmasını düşünmen de normal. sinema bir sanattır ve yapılageldiği haliyle her zaman var olacaktır.
 • bok bitecek.

  tanım: alakasız konuları bağdaştırarak yapılan anlamsız bir çıkarım.
 • vaktinde ben de aynı hezeyana kapılmıştım ancak sonrasında çok mümkün olmadığını gördüm. vr teknolojisi ve bilgisayar oyunları güzel ancak kontroller sıkıntılı ve herkesin kontrole harcayacak eforu yok. sinema pasif bir eğlence gidip izliyorsun seni bir yola çıkarıp bir sonuca götürüyor. ancak bilgisayar oyunlarında olasılıklar daha geniş olduğu için herkesin hoşuna gitmeyebiliyor. bu nedenle sinema uzun süre devam eder diye düşünyorum. izlediğimiz platform değişebilir, perde olmaz vr gözlük olur, salonda olmaz açık havada olur vs. vs. ancak sinema yine sinema olarak kalır.
 • --- spoiler ---

  tabiii, vizontele olunca sinemaya gerek kalmayacak değil mi?
  (bkz: deli emin)
  --- spoiler ---
 • tv ortaya çıktığında da aynı söylem vardı, sonra internet geldi ve sinema gelirlerini internetin düşüreceği ve sinemanın biteceği söylendi. oysa hem tv'den hem de internetten sonra sinema sektörü dev sıçramalar yaptı.
  sinema sektörü yine dev bir sıçrama yapacaktır.
 • sinema sektörü bu kadar idol oyuncu üretirken zor gerçekleşecek ön görü. insanların uyutulması için özeneceği idollere ihtiyacı var. kapitalizm bunun gibi sanal titanlardan beslenir. bu oyuncular insanlara ürün aldıran, aptal programları izlettiren, modayı yönlendiren etkenlerdir.
 • bu ay duyduğum en büyük saçmalıklar listeme tepeden giriş yapan.