şükela:  tümü | bugün
  • bilindiği gibi sinemada film izleme zevki diye bir şey vardır, festivallerle bu zevk katlanır. ancak lümpenler sayesinde bu zevkin içine edilme ihtimali vardır.

hem bu lümpenleri eğitmek hem de sinema keyfimizin içine edilmemesi için işte o kurallar:

-sinema salonu zeytinburnu sahili değildir, piknik yapılmaz. mısır, dondurma, kola ya da şu an aklıma gelmeyen ses çıkaran zıkkımlar yenilmez. çünkü sizin zıkkımlanma özgürlüğünüz diğer insanların rahatsız olduğu yerde biter.

-film saati bellidir, bir zahmet en az 10 dakika önce gelinip oturulmalıdır, karanlıkta yer ararken insanların ayağına basmanın alemi yok.

-film esnasında konuşulmaz, bir zahmet attila dorsayvari kritikler filmden sonra yapılmalıdır,unutmayın sizden başkalrı da var salonda.

-film esnasında cep telefonunun sesi kesinlikle kapatılmalıdır, zıııır diye çalan telefonu çantada onbeş dakika aramak hoş değil.

-biliyorum hepiniz çok mühim insanlarsınız ancak şu kahrolası eşşşşek kadar ekranlı telefonlarınızı çıkarıp zırt pırt bakmayın, o karanlıkta ışığı başkalrını rahatsız ediyor olabilir, tivit atmayıverin ya da facebooktan like yapmayın, foursquare de beklesin bir zahmet.

-gittiğiniz film festival filmiyse bu yazdılarıma özelikle dikkat etmeniz gerekir. dikkat etmiyorsanız festival filmlerinde ne işiniz var, beklemişsiniz, bilet almışsınız gelmişsiniz hırtlığın alemi yok. üste bir de lale kart alıp bunları yapıyorsanız. siz tam bir görgüsüzsünüz demektir.
    amacınız film izlemek değil ben oradaydım demektir.

-son olarak tüm bunları gönül rahatlığıyla yapabileceğiniz filmler mevcut lütfen onlara gidin

(bkz: şafak sezer filmleri)

(bkz: şahan gökbakar filmleri)
  • sinema salonların avm mağazaları haline gelmesinden sonra ortaya çıkan film izleyicisinin sahip olmadığı adaptır.

alkazar, emek sineması, yeni melek vb. salonların kapanmasından sonra bu edepsiz insanlarla karşılaşma olasılığınız artmıştır. bu terbiyeyi edinememiş insanların ortaya çıkışlarının birkaç sebebi vardır:

-sinema meraklısı gibi görünme/etiketlenme istekleri doğrultusunda, özel gösterimler yapan 3-5 sinema salonuna arada bir görünmek
    -film diye recep ivedik, çılgın dersane, kolpaçino vb. görüntü kayıtlarının salonlarda gösterim imkanı bulması
    -alışveriş yaparken dinlenme maksatlı açılmış sinema salonları
    -kredi kartlarının bilet alana mısır bedava kampanyaları
    -akşam yemekten sonra topluca dizi izleme alışkanlığı

bu edepsiz insanları nasıl tanıyabilirsiniz?
    -salonda kendilerine özel gösterim yapılıyormuş gibi davranırlar.
    -film boyunca filmle alakalı/alakasız her konuda konuşurlar.
    -altyazılı filmlerde filimin orijinal dilini biliyorsa yanındakine sürekli bunu göstermek için replikleri tekrar etmesi
    -salona girerken elinin kolunun mısır, kola, çikolata hatta cips paketiyle dolu olması
    -sevgilisinin omzuna kolunu atması (sevgiliyle sarılıp film izlemek keyiflidir ama çoğu salonda altyazıyı görmenizi dahi engeller!)
    -salona vaktinde gelmeyi umursamazlar.
    -filme geç geldiğinde yer seçimi için kritik yapar.

sinemada huzurla film izleyebilmek için bir şeyler yapmak gerek.
  • kısa ve net
  • gercekten de bir adabı vardır;
    -sevgiliyle gidilecek bir karanlık mekan değildir.
    -buyuk dağıtımci firmalar da belirtir ki yemek getirmek yasaktır.masum yiyecekler ise bayat mısır,alaska frigodur.
    -yas kurallarına uyulmalidir,yukarıda belirtilen tıknaz komedyen filmlerine cocukları götürmeye çalışmak pek de sağlıklı bir yasam sürmeyecek olmalarının kanıtıdır.
    -torrentten indirir izlerim diyen arkadaşı da zorla oraya sürükleyip, muhtemel salonu terk etme olaylariyla bizleri de rahatsız etmemek gerekir.
  • sanki pikniğe gelmiş gibi elinde bir ton abur cuburla salona girip çatur çutur onları yememektir. sanki sırf sinemada yemek için biriktiriyor çantasında onları. bi ağzın dursun, filme odaklan, evde izliyor sanki herif. sonra laf söyleyince sen terbiyesiz oluyorsun, sinemada yemek yemek normalmiş gibi. en son çekirdek yiyeni de gördükten sonra çenemi kapatıp yerimde oturmaya karar verdim.
  • sürekli cep telefonunu çıkarıp kurcalayıp ekran ışığıyla arka sıranızdakilerin gözü ve dikkatiyle cinsi münasebet kurmamak üzre kuruludur.
  • üç film birden gösteren sinemaya gidiyorsanız adap tavan noktasındadır.
    herkes işini yapar.
  • uyulması gereken adaptır.uymayanlar için kesin çözümü burada bulabilirsiniz...
  • fazla bir isteğim yok. filmlerde patlamış mısır yenilmesin-öncesinde de satılmasın ve film sırasındayken de telefonla konuşulmasın dediğim durumdur. ya o ne bir tencere dolusu patlamış mısırla filme girmek de nedir allah aşkına? xxxxxxxxxxxl cornflakes, oldu canım. bir piknik yapmadıkları kalıyor insanların. o kokusu o ağıza mısırı atarken çıkan haşırt sesi nasıl bir iticiliktir allahım ya.

ayrıca şaka maka telefonla konuşanlar da var. uyardım geçen sonrasında nedense azarı ben işittim kaba heriften. alt tarafı bir film izleyeceğiz, çektiğimiz çileye bak ya.