şükela:  tümü | bugün
 • türkân sultan'ın 24 kasım cumartesi günü saat 15:00-17:00'da 31. istanbul kitap fuarı'nda imzalayacağı kitabı. kapağına sultan'ın pek güzel bir resmini koymuşlar, umarız içeriği de o güzelliktedir.
 • "sultan ailesiyle ilgili bilgilerden sonra önce film çevirmeye nasıl başladığını anlatıyor. sonrasında her şey çorap söküğü gibi geliyor zaten. oyunculukla ilgili hiç bir şey bilmezken kendini kameranın karşısında bulan sultan, sinemayı ve oyunculuğu keşfedişini, çevirdiği onlarca melodramdan sonra daha ciddi yapımlara yönelişini, içinde sönmeyen sinema ateşi harlandıkça kameranın önüyle yetinmeyip arkasına geçişini, hatalarıyla sevaplarıyla sanat yaşamını tüm içtenliğiyle ortaya döktükçe türk sinemasının bir dönemine de tanıklığını bizimle paylaşmış oluyor."

  http://www.sivrisinema.com/makale/sinemam-ve-ben/
 • elime alıp bitirene kadar helaya bile gitmediğim kitaplar silsilesine girdi bu gece.
  daha ilk sayfalarında akmaya başlayan gözyaşlarım, vesikalı yarim bölümüne gelip de "çok eskiden rastlaşacaktık" başlığını görmemle sel oldu taştı, kucağımda kitap, katıla katıla ağladım yatağın içinde.
  kitap boyunca da, şimdi bunları yazarken de dinmedi gözyaşlarım.
  öyle fotoğrafları var ki, böyle bir güzelliğin gerçek olmasına, bu gerçekliği çıplak gözle gören birinin akıl sağlığını koruyabilmesine ihtimal veremedim.
  bu kadın olmak ne kadar görkemli, ne kadar ağır. bu kadın olmak, dünya yüzünden asla silinmemek demek.
  sen bir hayat yaşadın ve bu herkesin hayatının bir parçası oldu. yazdığın için çok teşekkür ederim türkan şoray.
 • okuması oldukça keyifli bir kitap. içinde bu zamana kadar görmediğimiz pek çok fotoğraf var ayrıca. türkan şoray samimi bir dille yazmış kitabı. bizim kafamızdaki, o çok sevilen türkan şoray,ın tam da düşündüğümüz gibi olduğunu göreceksınız okurken. çünkü tüm kitap boyunca hakkında olumsuz konuştuğu tek kişi, zaman zaman eleştirdiği kendisi.
 • türkiye iş bankası kültür yayınlarından eski yayınevine göre oldukça güzel bir şekilde basılmış ve fiyat olarak da gayet uygun eser.

  not: lütfen imzalatmaya kalkmayın, 8 9 saat sürüyor. kadına da size de eziyet olur :)
 • türkan şoray'ın hayatını, sinema filmlerini anlattığı kitabı. bu kitabı okurken biraz utandım çünkü ne haddime ise türkan şoray'ın hep fazla abartıldığını düşünür oyunculuğunu pek beğenmez birazcık küçümserdim.
  halt etmişim kadının elini atmadığı şey yokmuş erkek egemen sinema sektöründe yönetmenliğe soyunması hele ki o yıllarda büyük cesaret, o kadar eleştiriye ve küçümsemeye rağmen devam etmesi takdire şayan.
  kitapta bir sürü güzel fotoğraf var ve sadece türkan şoray değil, türk sinemasına çok büyük emekleri geçmiş bir sürü sinema emekçisinden de bahsediyor. sayesinde bu güzel insanları tanıdım.
  zamanında bu kadar beğenilen, hayranlık duyulan bir kadının aşk hayatı hiçte hayallerdeki gibi değilmiş anlaşılan ;
  "zaman zaman karşılaştığım seyircilerim bana "sizin filmlerinizdeki aşklar gibi aşk yaşamak isteriz." dediklerinde; içimden "ben de yaşamak isterim" derim. filmlerde yaşanan bu tutkulu aşklara ben de imreniyorum, ben de böyle aşklar yaşamak isterdim, filmlerdeki gibi ölene kadar sürecek aşklar... sevdiğim erkeğin filmlerdeki aşık erkek karakterler gibi sevdiği kadın için herşeyi, ölümü bile göze alacak, gözü başka bir kadını görmeyecek bir erkek olmasını isterdim. gerçek yaşamda malesef genellikle böyle olamıyor. mutlaka istisnalar var ama çoğu erkekte aşk uzun sürmüyor, bir süre sonra başka heyecanlar yaşamak istiyorlar.
  ama kadınlar, tıpkı filmlerdeki gibi gerçek yaşamda da bir kere sevdi mi, bu aşka sadık kalıyor."
  herhalde çoğu kadın dediklerine katılır.