şükela:  tümü | bugün
 • yepyeni bir festival, hem de açık hava sinema festivali... ilki 17-30 haziran 2013 tarihlerinde gerçekleşecek olan festival kapsamında, avrupa’dan altı ülkeden katılımcılarla birlikte, etkinlikler ve film gösterimleri yapmak üzere güneydoğu anadolu’nun altı şehrine gidilecekmiş.

  festivalin tanıtım filmi: https://vimeo.com/sinemasalorg/teaser

  http://www.sinemasal.org/ websitesinden alıntıdır:

  "sinemasal bir sosyal sorumluluk projesidir, kar gütmeyen ve tamamıyla gönüllü çalışan bir ekip tarafından organize edilmektedir.

  bu yıl ilkini gerçekleştireceğimiz festival, avrupa’nın 6 ülkesinden genç sinemacıların katılımı ile güneydoğu anadolu bölgesinde 6 ilde gerçekleşecektir. ab bakanlığı ulusal ajansı’nın desteklediği, proje tasarımını ve yönetmenliğini enes kaya’nın yaptığı festival 17 haziran pazartesi günü istanbul’da başlayacak ve sırası ile kahramanmaraş, gaziantep, adıyaman, şanlıurfa, diyarbakır illerinde devam ederek 30 haziran pazar günü mardin’de son bulacaktır.

  sinemasal’ı diğer festivallerden farklı kılan en önemli özelliği coğrafi ve ekonomik engellerden dolayı sosyal aktivitelerden mahrum kalan köylerde gerçekleşecek olması. sonraki yıllarda gezici festival konsepti ile türkiye’nin bütün illerini dolaşmayı amaçlamaktadır."
 • sinemayı köylere götüren festival.

  festival programı :

  20 haziran perşembe : kahramanmaraş
  22 haziran cumartesi : gaziantep
  24 haziran pazartesi : adıyaman
  26 haziran çarşamba : şanlıurfa
  28 haziran cuma : diyarbakır
  30 haziran pazar : mardin

  gözlerinden öpülesi insanlar:

  enes kaya, festival yönetmeni
  gökçe pehlivanoğlu, genel sanat yönetmeni
  jozef e. amado, proje danışmanı
  hamit taylan, genel koordinatör
  yasin büyük, programlama
  selahattin üçer, prodüksiyon amiri
  esra yaşar, sponsor ilişkileri koordinatörü
 • sinemanın kitle iletişim araçları içersindeki etkin rolü göz önüne alındığında, tam da olması gerektiği gibi, olması gereken bir yerde düzenlenecek olan festival. böyle bir festival için geç bile kalınılmışsa da, etraflıca tasarlanmış bir etkinlik olmasıyla bir eksiği kapatıyor olmasının yanı sıra, katılımcalara keyifli bir an yaşatacak, değerli bir anı bırakacak bir etkinlik olacaktır.

  düşünün ki, güney doğu'nun birbirinden güzel tarihi alanları üzerinde; avrupanın çeşitli ülkelerinden katılacak olan sihirbaz, pandomim, jonglör ve flamenko dansçısının gösterileri, çeşitli oyuncular ve yönetmenler ile yapılacak olan söyleşiler, festival sponsorlarına ait stantlarda bulunulan (dondurma, meyve suyu, patlamış mısır vb) ikramlar, aynı zamanda bir yanda barış manço şarkıları, diğer yanda kemal sunal'dan kesitler ve havanın kararması ile başlayacak olan film gösterimi..

  tamamen gönüllü olarak ter döken/dökecek olan festival ekibini şimdiden kutlamak gerekir.

  festivalin fikir sahibi, aynı zamanda yönetmeni olan enes kaya ile etkinlik hakkında yapılan kısa bir söyleşiye şu adresten ulaşılabilir.
 • birçok köy ve kasabada gösterimler yapabilmek için desteğimize ihtiyaç duyan harika bir festival.

  http://fongogo.com/…sinemasal-sinema-artik-koylerde
 • doğu bölgesinde yaşanan çatışmalardan dolayı, aylarca hazırlandıkları organizasyonu ileri bir tarihe ertelemek zorunda kalmışlar. güzel insanlar bekler, yeter ki kan dursun, insanlar mutlu olsun:
  sinemasal: “basına ve kamuoyuna duyuru”
 • 3-23 ekim tarihleri arasında akdeniz etabı gerçekleştirilecek olan festival. siz de bir çocuğun elinden tutup ona bu masal gibi deneyimi yaşatmak isterseniz bağışlarınızla projeye destek olabilirsiniz: https://fongogo.com/…r-film-zlersin-hayatin-degisir
 • kocaman yürekli insanların kocaman yüreklikte etkinliği.

  bu sene akdeniz etabı düzenleniyor.
  slogan "mevsim değişir, akdeniz olur, gülümse".
  3-23 ekim 2016 tarihlerdeki akdeniz etabında antalya - karaman - mersin - adana - osmaniye - hatay'da çocuklara ücretsiz film gösterimleri ve ayrıca çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyorlar/gerçekleştirecekler.

  http://www.sinemasal.org/
 • ülkemizde yapılan ve hepsi de birbirine benzeyen onlarca film festivalinden farklı olarak sinema ve sinemacılarla gösteriş yapmak yerine doğru bir amaca hizmet etmek için yola çıkan ve devam eden film festivali.
 • bu sene iç anadolu etabını gerçekleştirecek, dünyanın en güzel festivallerinden biri. bir önceki sene akdeniz etabında gönüllü olarak çalışma şansım oldu. eşsiz bir deneyimdi. bu kadar mutlu çocuğu rüyamda bile göremezdim herhalde.

  1-21 mayıs tarihleri arasında kırıkkale, yozgat, kırşehir, nevşehir, aksaray, niğde şehirlerini dolaşacakmış bu sefer: https://www.facebook.com/events/590105907857203