şükela:  tümü | bugün
 • insanin duyularinin birbirine karismasi. mesela sesleri gormek, gordugun seyleri duymak.
  mesela do notasi calinca insanin mavi renkler gormesi.
  ayni sekilde koldaki agrinin omuza vurmasi da bir ornektir.
  samanismde genelde samanlar transa gecmek icin kullandiklari bitkilerin bu turlu ozellikleri vardir.
  (diger ozellikleri ise psychedelic olmalaridir).
  amazondaki bir kabile bu tur etkiyi yaratan bitkilerden kullanip muzik yaparlarmis. muzik bittiginde ise genelde yapilan yorumlar "ritmi guzeldi, melodisi soyleydi" seklinde degil "sarisi guzeldi, mavisi biraz daha parlak olmaliydi" seklinde oluyormus.

  bundan yola cikan bir takim bilim adamlari insanin dil yeteneginin evrimle ileride gorsel processingle birlesecegini, kelimelerin ayni zamanda gorsel etkilerinin de olacagini varsayiyorlar.
  ya da belki eskiden oyleydi. (bir cok kulturde insanlarin eskiden daha iyi anlastigi bir altin cagdan falan bahsediliyormus falanmis. biraz martin mystere ayagi oldu, ama zamaninda atlantis okumus olanlar neyden bahsettigimi anlamislardir).
 • bir tur algılama bozuklugu..bu tur insanlar sesleri görebildiğine, renkleri hissedebildiğine ve şekillerin tadını alabildiğine inanırlar..
 • bir algi degisimi. sinesteziye sahip olan kisi icin yazili sozcukler, rakamlar renklenir, tatlar sekillenir, sesler, konusulan dil, beyinde adeta gokkusagi olusturur ancak bir sozcuk duyuldugu zaman ve yazili olarak goruldugu zaman algilanan renk aynidir. bazi arastirmacilar sinestezinin kalitsal oldugunu dusunmektedirler. kimilerine gore her 25 bin kisiden birinde sinestezi bulunurken, kimileri de bunun 200' de birden fazla oldugunu savunmaktadir.
 • amerikan psikoloji dernegi baskani lynn robertson' un the two sides of the perception adli kitabinda anlattigina gore sinestezinin nedeni; dogum sirasinda beynimizde bize bir yasam boyunca yeteceginden cok daha fazla sayida bulunan noron arasi baglantilarin normal insanlarda zamanla yok olurken, sinestetiklerde bu baglantilarin kalmasi.
 • motorlu testerenin sesi kırmızıdır.
  çorbanın tuzu az çünkü köşeli değil.
  piyanodan gelen ses mavi bir yarım dairedir.
 • unutamayan adamın basına ne geldiyse; sorumlusu
 • yeni dogmus bebeklerde gayet olagan olarak gorulurmus sinestezi... sonradan ogrenme yoluyla her bir algi yerli yerine yerlesirmis.
 • sahip olanların, herkesin kendileri gibi olduğunu düşündükleri ve hatta öyle olmadığını öğrenince büyük şaşkınlıklar geçirdiği, kandinskyde varolmuş olma olasılığının gayet yüksek olduğu algı farklılığı.. özenilesi durum.. renkleri duymak, sesleri görmek, şekillerin tadını almak..
 • tanıdığım bir hatunda var olan bir algı çarprazlanması; oturup üşenmeden sayfalarca bir sinestezi sözlüğü hazırladı kendisine... hangi kelimelerin ne anlama geldiği konusunda... mesela peynirin tadına göre değişik adları var; ibrahim, hüseyin, hasan gibi... ya da lahananın ortaokul hocasını çağrıştırması... bunun gibi şeyler işte.