şükela:  tümü | bugün
 • düzen ve zenginlik abidesi, yüzolçümü 600km^2, limanı ve havaalanı istanbul'unkilerden daha işlek, arı gibi çalışan nüfüsun kişi başına getirdiği türk'lerin kat kat üstünde olduğu şehir ülke. ticari başarısı ile model alınması gereken yer.
 • ingiliz (zaten bi ara sömürge olmuşlar), çinli, arap, japon, hindu, malezyalı ve bilumum uzakdoğu ülkesinin vatandaşları tarafından oluşturulmuş halka sahip "güççük amariga" dedikleri memleket. eşşek gibi pahalıdır ama eşşek gibi de kazanır adamlar (yine de mcdonalds fiyatları türkiyeyle aynıydı, ilginç). bugünkü gelişime açık zihniyeti ingiliz bi abimiz olan sir raffles'a borçlular.
  aldığınız arabanın 3 - 4 katını vergi olarak ödersiniz, ama o vergiler size mükemmal şekillerde (yol, su, elektriğin de ötesi) olarak geri döner.
  ticaret hacmi olarak dünyanın en büyük limanına sahiptir (hong kong'la kapışmaktalar) ama o en işlek yerlerin denizinde bile pislik göremezsiniz, girip yüzesiniz gelir. gavur yapmış.
  singapore airlines'ın mükemmeliyetçi yaklaşımı da ülkenin bu durumuna bağlanabilir.
 • çiklet bulundurmanın yasak olduğu, asansöre sigarayla binmek ve çöp atmak gibi fiillerin 1000 singapur doları (yaklaşık 500 abd doları) ile cezalandırıldığı abartılı disiplinli ülke. uyuşturucu satmanın cezası ise ölüm. bu ülkede kırbaç cezası da var- her ne kadar ultra modern olarak gözükse de. gece yarısı bayanların laf atılmadan, rahatsız edilmeden yürüyebilecekleri yer
 • 648 kilometrekare yuzolcumlu, nufusunun %78'i cinli, %12'si malezyali, %7'si hindu, %3'u ise bilumum milletlerden olusan minicik bir ada ulkesi. bu ulkede sokaklar, non smoking olmayan otel odalari ve bir kaç bar disinda sigara icmenin 1000 singapur dolari'na maloldugu ve gece sokaklar bombosken dahi insanlarinin kirmizi isikta bekledigi inanilmaz duzenli ve temiz ulke.

  insanlarinin refah seviyesinin ne kadar yuksek oldugunu herhangi bir bilimsel arastirmaya ihtiyac duymadan sokaklarda dolasan araclardan rahatlikla anlayabileceginiz ulke.
 • (bkz: merlion)
 • bu şehirde, metrolar durana kadar, bekleyenler cam bölme ile raylardan ayrılırlar. metro durduğunda cam bölmede de kapılara denk gelen aralıklar açılır
 • gecenin ucunde havaalaninin kapisindan disari adim attiginizda, aniden saunaya girmis hissi yasayabileceginiz kucuk ve ilginc ulke. ekonomisi politigi hakkinda birsuru bos sey soylenir. ama gordugum kadariyla singapurun en onemli ozelligi sudur; orada insan insandan korkmuyor... nufusun cogunlugu cinliler; analarinin karnindan uretmek ve yasamak icin dogmuslar. orada sokakta kaldigim bi hafta boyunca, sehri ikiye bolen kanalin yanindaki kucuk parkin kucuk bankinda ustume yorgan niyetine singapur sehrini orttum.
 • global underground serilerinin 20.sine ev sahibi olan yer..
 • resmi dili ingilizce dir.
 • adini singa=aslan anlamina gelen kelimeden alan ve adinin tam karsiligi aslanlar sehri olan ulke.