şükela:  tümü | bugün soru sor
 • burasi da zayif kalmis. ben her ne kadar bourbon tercih etsem de., the great escape filmini izleyip iskoclardan bayagi etkilenip single malt denemistim. e guzelmis. benim gibi bourbon tercih edenlere cardhu tavsiye ederim.
 • (bkz: lagavulin)
 • bunlar gerçek viski içicilerin tercihidir. iskoçya'nın her mahallesinden alınıp da iyice hoşafa çevrilmiş viskilerden değil, gerçek, harbi, su katılmamış, karamel katılmamış viskidir bunlar. içine buz katılmaz, asla başka bir içecekle karıştırılmaz. şişeden aktığı gibi oda sıcaklığında içilir. kokusunu daha da meydana çıkarmak için içerisine bir kaç damla oda sıcaklığında su katılabilir. bu içkileri hanımlar sevmez. kokusunu duyunca koşarak kaçar çoğu. ama bu bizi üzmez. viskinizi paylaşacak potansiyellerden biri daha gittiği için sevinirsiniz. ayrıca single malt seven kadından korkmak gerekir bir yerde kanımca. bu viskilerin her biri üretildiği bölgeden bir tat, bir koku ve bir özellik taşır. kimi oranın denizi gibi kokar, kimi toprağı, kimi dağları gibi. her yudumda iskoçya'nın farklı bir bölgesinin tadına varırsınız. lowlands bölgesinin single maltları görece daha hafif içimli olurken highlands ve islay single maltları daha sert içimlidir. içerisine sonradan su eklenmediği için de alkol derecesi genelde %40 dan fazladır. sevilerek ve saygı duyularak içilen ender içkilerdendir hepsi.
 • aslen altı ayrı türü mevcuttur: highland, lowland, islay, speyside, island ve campbeltown. bu türler içinde farklı markalar vardır: mesela springbank bir campbeltown üretim marka, lagavulin islay, glenmorangie highland, glenkinchie lowland, macallan speyside, ve talisker island türü bir markadır. single malt'ların pahalılığı can sıkıcıdır. her birinin tadı kendisine hastır - hemen diğerlerinden ayırt edilir. blendedviski içerken içinde ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak gibi bir alışkanlık yaratır.
 • üretildiği bölgenin havasından suyundan etkilenen içkidir.

  şarap gibi yetiştiği toprağa göre,
  zeytin gibi arazi meyiline,
  ve pek tabi ki kullanılan suya göre çeşitli tadları barındırır.

  benim tercih ettiğim isli tadı ve kokusuyla islay single malt viski olmakla birlikte, vanilyalı kurabiye (lowland), meyve (spayside) ve çiçek (highland) aromaları gayet ilgi çekicidir.
 • (bkz: bowmore)
 • birçoğumuz için glenfiddich bu mükemmel içkinin 101'idir denilebilir. ilk tanışma babında.
 • bushmills bu iş için en iyi başlangıç noktasıdır. rahat ve hafif içimi insanı kendine aşık eder. bulunması biraz zordur evet ama bulunduğu zaman alınması şiddetle tavsiye edilir.
 • chivas regal'le kari$tirilip icildigi zaman, ertesi sabah ba$ agrisi yapmiyor.