şükela:  tümü | bugün
 • burasi da zayif kalmis. ben her ne kadar bourbon tercih etsem de., the great escape filmini izleyip iskoclardan bayagi etkilenip single malt denemistim. e guzelmis. benim gibi bourbon tercih edenlere cardhu tavsiye ederim.
 • tek bir damıtımevindeki çeşitli fıçılardan elde edilen viski ürün
  (bkz: malt viski)
  (bkz: single cask)
 • ing. tekil malt
 • (bkz: lagavulin)
 • (bkz: cardhu)
  (bkz: talisker)
  (bkz: glen morangie)
  (bkz: glen moray)
  (bkz: tamdhu)
  (bkz: laphroaig)
 • bunlar gerçek viski içicilerin tercihidir. iskoçya'nın her mahallesinden farklı viskilerin harmanlandığı, buram buram alkol kokan, iyice hoşafa çevrilmiş viskilerden değil, gerçek, harbi viskidir bunlar.
  içine buz katılmaz, asla başka bir içecekle karıştırılmaz. şişeden aktığı gibi oda sıcaklığında içilir. kokusunu daha da meydana çıkarmak için içerisine bir kaşık kadar oda sıcaklığında su katılabilir. bu içkileri genelde kadınlar sevmez. bu yüzden erkek içkisi olarak bilinse de, islay single maltı yuvarlayan hanımlar mevcut bu dünyada.
  bu viskilerin her biri üretildiği bölgeden bir tat, bir koku ve bir özellik taşır. kimi oranın denizi gibi kokar, kimi toprağı, kimi dağları gibi. her yudumda iskoçya'nın farklı bir bölgesinin tadına varırsınız. lowlands bölgesinin single maltları görece daha hafif içimli olurken highlands ve islay single maltları yoğun turba ve malt tadı sayesinde daha sert içimlidir. speyside viskileri hoş kokulu, meyvemsi ve akıcıdır. bir çok single maltın alkol oranı %40 dan fazladır. sevilerek ve saygı duyularak içilen ender içkilerdendir hepsi.

  yeni başlayanlara tavsiyem single malt içerken içtikleri içkinin iskoçya’nın hangi bölgesinden geldiğine dikkat etmeleri hatta alıp bir iskoçya haritası üzerinden yerini bulmalarıdır. böylelikle marka ismi üzerinden değil de genelde tat profilleri birbirine benzeyen bölge isimleri üzerinden giderek daha eğitimli ve ne beklediğini bilen bir damağa sahip olursunuz. ada viskileri sert geliyorsa lowlands veya speyside üzerinden damağınıza uygun viskileri keşfeder ne aradığınızı bilirsiniz.

  speyside viskileri seven biri olarak ben glenlivet, glen elgin balvenie ve cardhu markalarını tercih ediyorum.
 • aslen altı ayrı türü mevcuttur: highland, lowland, islay, speyside, island ve campbeltown. bu türler içinde farklı markalar vardır: mesela springbank bir campbeltown üretim marka, lagavulin islay, glenmorangie highland, glenkinchie lowland, macallan speyside, ve talisker island türü bir markadır. single malt'ların pahalılığı can sıkıcıdır. her birinin tadı kendisine hastır - hemen diğerlerinden ayırt edilir. blendedviski içerken içinde ne olduğunu tahmin etmeye çalışmak gibi bir alışkanlık yaratır.
 • üretildiği bölgenin havasından suyundan etkilenen içkidir.

  şarap gibi yetiştiği toprağa göre,
  zeytin gibi arazi meyiline,
  ve pek tabi ki kullanılan suya göre çeşitli tadları barındırır.

  benim tercih ettiğim isli tadı ve kokusuyla islay single malt viski olmakla birlikte, vanilyalı kurabiye (lowland), meyve (spayside) ve çiçek (highland) aromaları gayet ilgi çekicidir.
 • birçoğumuz için glenfiddich bu mükemmel içkinin 101'idir denilebilir. ilk tanışma babında.