şükela:  tümü | bugün
 • göçmesi durumunda ait oldugu sistemin durmasına sebep olan bileşen. zincirin zayif halkasi. var olması istenmez.
 • çoğu zaman da bütün sistemin herhangi bir kısmından sorumlu bir insandır.

  "there is always a spof. even when you think you have anticipated and eliminated every spof, there is one out there, waiting. how you find it? you wait."
 • her ne kadar hos bi durum olmasa da gunumuzde google file system, apache zookeeper gibi sistemlerde ne yazik ki mevcut olan bir durum. gerci chubby, paxos ile falan master replication ile cozulebildigi iddia ediliyor.
 • türkiye için almanya'dır mesela.
 • bir sistemde down oldugunda butun sistemi islemez hale getirecek kadar onemli bir bilesen. misal, bir firmanin agi tek bir router ile disariya aciliyorsa, o router buna ornektir.

  daha baska bir ornek, iki adet server tek bir ara katman ile bir database'e bagli ve bu ara katmanin amaci, sik sik kullanilan retrieve islemini cache'lemek ve update/delete gibi islemleri queue'ye almak olsun, bu katman single point of failure olur, calismaz hale geldigi an sistem coker.

  https://en.wikipedia.org/…i/single_point_of_failure
 • çoğu zaman, özellikle fiziksel sistemlerde engellemek mümkün değildir, sistem illa ki bir yerde arıza verecektir. sistemin çökmesini engelleyemiyorsan yapılacak en iyi şey, kendi seçtiğin bir noktaya spofkoymaktır. yani "herhangi bir yerde arıza olacaksa, benim belirlediğim yerde olsun" yaklaşımıdır. bir sistem tasarlarken dikkat edilecek çok önemli bir noktadır bu.

  örneğin kamyonlarda şaft kırılması çok yaşanan bir durumdur. 40 ton yükü çeken hayvan gibi bir motor var, bu gücü tekerlere aktarana kadar da bir çok parça var. farzedelim orantısız gaz verdi veya aniden debriyajı kaldırdı, öyle bir durum oldu, illa ki bir yerden kopacak o bağlantı. bu durumda şanzımanı, diferansiyeli, veya krankı kırmak yerine açıkta ve daha ucuz bir parça olan şaftın kırılması en tercih edilecek şeydir. işte kamyonda aktarma organlarının en zayıfı olarak bırakılan şaft kırılır, ve kolayca değiştirilir.

  daha iyi bir örnek, elektrik sigortasıdır. esasında sigorta dediğimiz şey de şebekede spof'u kendi seçtiğimiz bir noktaya koyup, kolay ve ucuz tamir edilebilir hale getirmektir. kabloların erimesi veya cihazların arızalanması yerine, bizim belirlediğimiz yerde sigorta atar. bir de sağolsun kim icat ettiyse otomatı icat etmiş. eskisi gibi kablo sarmadan sadece otomatı kaldırıyorsun, o kadar.
 • (bkz: google) serverlarının çökmesi durumunda bütün internet sistemini alt üst edecektir.
 • günümüzde bütün dünya bundan kaçınmak için çareler arıyor. biz de gerizekalı gibi 80 milyonluk ülkenin kaderini tek bir adama emanet ediyoruz.
 • 25 aralıkta başarıyla fırlatılan webb uzay teleskobunda 300den fazla single point of failure olduğu söyleniyordu.kaynak

hesabın var mı? giriş yap