• askerde yuttuğum tozlar ve yine askerdeyken duş sonrası kurulanmadan 1 saat boyunca soğuk havada içtima alanında beklemem sonucu ciğerlerimde yaşanan tıkanıklık ve bitmek bilmeyen öksürükler sonucu doktorumun 2 sene boyunca kullanmamı tavsiye ettiği ilaç.

doktorun benimle ilgili teşhisi alerjik rinit oldu. eğer ilaç tedavisi yapılmazsa alerjinin ileride astıma dönebileceğini söyledi. 6 ay sonra kontrole gideceğim. eğer alerjinin belirtileri kalmazsa ilaç tedavisi son bulacak. alerjinin belirtileri devam ederse 2 sene boyunca ilacı kullanmaya devam edeceğim.

ilacı 15 gündür kullanıyorum. herhangi bir yan etkisini görmedim. şimdiye kadar hayatıma olumlu veya olumsuz bir etkide bulunmadı. ilacın işe yarayıp yaramadığını ilerde göreceğim.

6 ay sonrası kontrol editi: tekrar alerji testi yapıldı. test sonucu ecp değeri 6 ayda 30'dan 11'e (referans değer: 0-24) düşmüş. 6 ay daha ilacı kullanmaya devam edeceğim. ama ikinci 6 aylık dönemde gün aşırı olacak.

6 aylık üçüncü dönem editi: ecp test sonucu 14 çıktı. 0-16 arasının sıkıntı olmadığı söylendi. üçüncü 6 aylık dönemde ilacı haftada 2 kere kullanacağım. bunun dışında d vitamini testi istedi doktor. test sonucunda vitamin d (25-hidroksi) değeri 15 ng/ml çıktı. test raporunda sağlıklı bireylerde bu değerin 30ng/ml olması tercih edilmektedir yazıyor. ilaca ilaveten d vitamini taksiyesi aldım.

2 sene sonu editi: son 6 ay ilacı haftada 1 kez kullandım. muayene sonucunda ciğerlerimin çok iyi olduğu ifade edildi. 2 senenin sonunda herhangi bir tetkik dahi yapılmadı. normal şartlarda tedavi son bulacaktı ancak bu ilacın covid-19 virüsüne karşı etkili olduğu yönünde doktorların kanaatleri varmış. tabi bu sadece kanaat, bilimsel olarak ispatlanmış bir şey değil. covid-19’un seyrine bağlı olarak 6 ay daha ilacı haftada 1 defa kullanıp son kez ecp testi yaptırdıktan sonra tedaviyi bitirmeyi planlıyoruz.
  • astım olmadığım halde doktorun "sen sigara içiyosun" diye verdiği ve sayesinde normal bir insan döndüğüm, polen yağmurunun altından muzaffer komutan gibi geçmemi sağlayan mucizevi ve pahalı ilaç. *
  • allerjik rinit için de endikedir.
  • bu öyle bir ilaçtır ki 1 kez bile içmeyi unutsanız ertesi günü size hemen zehir eder, her seferinde öksürükten boğulurken bi' daha asla unutmayacağım dersiniz, sonra yine unutursunuz...
  • "all the singulairs all the singulairs" diye şarkısı bile var. söyleyen de baya ünlü biri.

https://www.youtube.com/watch?v=4m1efmorfvy

evet, çok fazla ilaç içmekten beynim sulandı.
  • etken maddesi montelukast olup, muadillerinin piyasa isimleri şunlardır: onceair, zespira, notta, luxat, airfix, airmol, clast.

yalnız ucuz bir muadili olmadığı için bu verdiğim bilgi gereksiz oldu.

ayrıca singulair bende gece ortaya çıkan ani kas kasılmalarına sebep olmuştur. bilmeyen için söyleyeyim gece gece süper bir acı verir.
  • birden fazla allerjiniz olduğunda kullanabileceğiniz montelukast içerikli ilaç. mast hücrelerinin hepsinin ağzını gözünü dağıtıp, sizi de ihya edebilir. uzun süre kulanılabilir. yan etkiler de kullanabileceğiniz diğer ilaçlara göre daha azdır.
  • alerjik rinit sahiplerinin bağımlı olduğu ilaçtır. yıllardır kullanıyorum ama kilo almama sebep olmadı. yanında deloday vb. de kullanılabilir.

singulair ve deloday'in tek bir hapta toplanmış hali ise desmont vb.'dir. (doktorumun aktarımı bu şekildeydi)
  • öksürmekten ciğerleri parçalanan astımlı bireylerin sultanı ilaç. 15-20 yıldır kullanıyorum dönemsel olarak. her sene aynı durumu yaşayanlara ataklar başlamadan nisan başı alın diyorlar ama o self-care aşamasına henüz ulaşamadım. yılda toplamda 1.5 ay ilkbahar, 1.5 ay sonbahar olmak üzere 3 ay falan kullanıyorum. kilo alımı yaşamadım hiç. ama biraz çarpıntı, titreme yapıyor her astım ilacı gibi. gene de boğulacağıma biraz titrerim diyerekten devam ediyorum.
  • ev tozu (akar,mayt,dermatophagoides pteronyssinus) alerjime karşın denediğim birkaç anti histaminik ilaçtan (bkz: alerset) (bkz: aerius) sonra benim gibi alerjiden muzdarip bir arkadaşımın önerisi ile başladığım ilaçtır.

hapşırma,burun akıntısı,göz kızarıklığı tarzındaki bütün alerjik semptomlarımdan kurtulmuş durumdayım kendisi sayesinde fakat işin yan etki boyutuna gelirsek ara sıra göğüs ağrım oluyor ilaca bağlı mı yoksa başka bir nedene mi bağlı bu konuda kesin birşey söyleyememekle beraber başta da söylediğim gibi alerjik semptomlarımı tamami ile silip atan ilaçtır.
hesabın var mı? giriş yap