şükela:  tümü | bugün
  • az önce gördüğüm sınıf başkanı seçilme hikayem başlığından sonra yazmak istediğim hikaye. o kadar uzun tutamayacağım.

ilkokul 5'teyken sınıfa 5-6 tane yeni arkadaş gelmişti. bunlarla arası en iyi olan bendim. sınıf mevcudu* düşünüldüğünde ciddi bir oy potansiyeli demekti. başkanlık seçimi öncesi bunların oylarını garanti ettim. bana vereceklerini söylediler. 5. sınıfa kadar seçimlerde genelde erkeklerden ve kızlardan birer aday çıkar, herkes kendi hemcinsine oy verir, sınıfta hangi cinsiyet fazlaysa onun adayı başkan olurdu. tam bir cinsiyet faşizmi vardı anlayacağınız.

artan eğitim seviyesi ve yarışmacı topluma ayak uydurma eğilimleri ile aday sayısı yıllara göre artmaya başlamıştı. biz de yaklaşık 4-5 adayla yarışa girmiştik. yarış dediğim de; öğretmen kimler aday diye sorar, parmak kaldıranları tahtaya çıkarır, yüzümüzü tahtaya döndürüp isimlerimizi söyler, kalkan parmak sayısını ismimizin karşısına yazardı.

bizim sınıf olarak bir dezavantajımız da 5 yılda yaklaşık 6-7 tane sınıf öğretmeni değiştirmiş olamamızdı. yeni gelen öğretmen nedense diğer tüm öğretmenlerimin aksine göbek adımı kullanırdı.

neyse seçim öncesi potansiyel oyum ve yeni gelenlerin oyuyla başkanlığıma garanti gözüyle bakıyordum. çıktık tahtaya isimler söylendi. oylar verildi. arkamı döndüğümde züğürt ağa'daki şener şen gibi kaldım. sınıf başkanı demet diye bir kız olmuştu. ben de yardımcı olmuştum. nasıl olurdu böyle bir şey. aklım almıyordu.
    hesaplarım kesin doğruydu. ya bir ihanet ya da başka bir şey vardı işin içinde. hemen sınıfa yeni katılanların yanına gittim. kime oy verdiklerini sorduğumda kimseye oy vermediklerini söylediler. hani bana oy verecektiniz dediğimde ise insanlara kendini tanıtmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendim.

seçim esnasında öğretmen göbek adımı söylemişti. buna alıştığım için bana ve 4 yıl beraber okuduğum sınıf arkadaşlarıma tuhaf gelmemişti. ama yeni katılanlar daha göbek adımı bilecek kadar tanımıyorlardı.

tabi seçime itiraz edecek cesaret de pek yok. öğretmen sınıfı susturacağım, seçimi yapacağım vs derken gerilmiş, tekrar bir seçim yapalım desem dalacak vaziyete gelmişti. o sene demetin yardımcısı olduk anlayacağınız. gestalt'ın değindiği tamamlanmamış işlerin başında yer alır bu olay. 15 yıldır içimde ukde. duy beni ali hoca. hiçbir şey olmasa dahi bir şeyler oldu o seçimde.
  • her cinsin kendi adayını seçmesi detayı ile beni maziye götüren hikayedir.