şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kast sistemi)
 • toplumun çeşitli sınıf ve zümrelerini,iki cepheye bölen ve üretim araçları üzerindeki özel mülkiyetle açıklanan çatışma durumu.''her toplumun günümüze kadarki tarihi,işte bu sınıf mücadelelerinin tarihidir''(kominist parti manifestosu 1848)
 • en genel haliyle sömürenle sömürülen arasındaki mücadele. antik çağda köle - efendi, orta çağda köylü - feodal toprak ağaları ve burjuva devriminden sonra başlayan ve sanayi devrimiyle iyice şekillenen işçi - işveren ilişkileri bu bağlamda ele alınır.
 • "the history of all hitherto existing society is the history of class struggles."
 • okul turnuvalarında çok görülen mücadele. kodumun bebeleri kavga mavga çıkarıyo alt tarafı bi maç için tasvip edilir gibi değil. ama yinede (bkz: yasasin hakli mucadelemiz)
 • oscar wilde'a (ya da lord henry'e) göre her ingiliz romanında rastlanabilecek bir olay.
 • sinif savasina sinif savasiyla karsilik verme sureci.

  siklikla halk ve millet kategorileri ile gizlenmeye calisilir. aslinda her sey halkimiz ve milletimiz icindir. milyar dolarlik ozellestirmeler, inanilmaz kar paylari, calisanlarin toplumsal olarak urettigi artik degerin calisandan koparilma sureci ve sermaye birikimi aslinda hep imtiyazsiz sinifsiz kaynasmis halk kitleleri ve milletimizin bekasi icindir.

  sinif savasina sinif savasiyla karsilik verilir.
 • genelde ilk ve ortaöğretim düzeyindeki okullarda olur bu mücadele. örneğin bir ilkokuldaki 4. sınıflardan a ve b şubeleri arasındaki üstünlük mücadelesi kendini okul bahçesindeki yediye yedi futbol müsabakası ile gösterir. söz konusu şubelerin kızları ise er kişilere tezahüratlarla destek vermek suretiyle kendi hemcinslerine bir üstünlük kurmaya çalışırlar. ne olursa olsun maçı kazanan taraf hem erkeklerde hem de kızlarda bu mücadeleyi kazanmış olur tabi birdahaki maça kadar. oynanan maç sezonun yani okulların tatile girmesinden önceki son maç ise sonuç bütün bir yaz geçerliliğini korur. zaman zaman bu savaşımın sınıf öğretmenleri arasına da sıçradığı görülmüştür. öğretmenler odasında boş yer kapma, televizyonun kumandasının kimde duracağı gibi kıdem ve fors isteyen önemli problemlerde çoğu zaman maçın galip tarafı üstün gelir. böylesi çetin bir mücadele içine giren bu sınıfların her ikisinde de bir kesim zibidi vardır ki ortada dönen kavga umurlarında değildir. alır kantinden simidini gazozunu oturur bahçenin ücra bir köşesinde, dünya sikime minare götüme takılır.

  şimdi soru şu: yukarıdaki metinde anlatılan örnek olay ile sosyal sınıfların mücadelesi arasında bir bağlantı kurulduğunda örnekteki hangi tabaka proletaryayı temsil etmektedir? pi=3.14

  başarılar.
 • demokrasi mücadelesinden ayrı düşünülemeyecek temel mücadele.

  http://www.marksist.org/…lesi-birbirinden-ayrilamaz
hesabın var mı? giriş yap