şükela:  tümü | bugün
  • 25 mayıs 2019 tarihli 5n1k programına katılan milli eğitim bakanı prof. dr.ziya selçuk' un rehber öğretmeni olmayan okullarda ihtiyacın giderilmesi için sınıf öğretmenlerine rehberlik kursu verileceğini belirtmesi olayıdır. psikolojik danışmanlık alanından doktorasını yapan sayın bakanımızın profesyonel bir mesleğin yerine getirmesi gereken bu ihtiyacın giderilmesinde uygun olmayan bir yola başvurması çocuklarda telafisi zor sorunlara yol açabilir. 4 yıllık eğitim alıp alanında uzmanlaşan psikolojik danışmanlar varken, çocukla nasıl iletişim kurulur, nasıl ruhuna dokunulur, nasıl yaklaşılır, yaraları, sorunları nasıl onarılır, hangi yöntemler kullanılır bunları yapabilecek ve çocuklarımızın sağlıklı bir psikoloji ile geleceğe hazırlanmalarına yardım edebilecek uzmanlar varken bunların atamasının yapılmayıp, ülkemizde geçiştirilen, işten kaytarma olarak görülen kısa süreli kursla giderilmesi çok yanlıştır.
    hemşireler de kısa eğitimden geçip ameliyat yapsın, hasta muayene etsin demek gibi bu yapılacak olan. ruhsal anlamda açılacak yaranın tamiri imkansız olabilir.
    henüz başlamayan bu uygulama düşüncesinden dönülür umarım.
  • meb'in, kariyer danışmanlığını, çocuğa büyüyünce ne olacaksın demek olarak algıladığını gösteren durum.
    kariyer danışmanlığı öğrenci tanıma, test uygulama, bireysel görüşme yapma, ilgi ve yetenekleri saptama, öğrencinin bu ilgi ve yeteneklere yönelmesini engelleyen birtakım psikolojik sorunlarla mücadele etme gibi alt beceri alanlarını da beraberinde getirir. bu beceri alanları da sertifika kursları ile değil lisans eğitimi ile hatta üstüne ek eğitimlerle ancak sağlanır.

şimdi şunu sormak lazım. sınıf öğretmenlerine bu kariyer danışmanlığı eğitimini altyapısısız bir biçimde -mış gibi verecekseniz, ne gibi bir fayda umuyorsunuz?
    bunun yerine tüm alt disiplinleri içeren bilimsel bir eğitim verecekseniz, hali hazırda tüm bu becerilere sahip pdr mezunu atanamamışlar varken, neden sınıf öğretmenlerine bu veriliyor? bu bilimsel ve ekonomik mi?