şükela:  tümü | bugün
 • neo-liberalizmin pompaladığı kimlik siyaseti nedeniyle unutturulmaya çalışılan sosyal sınıflara (burjuva sınıfı, işçi sınıfı vs.) dayalı siyaset biçimidir. avrupa siyasetinde hala güçlü sayılabilecek bir düzeydedir. türkiye'de ise üst yapı meseleleri (din-laiklik vs.) o kadar baskındır ki, sınıf siyasetine hak getire...
 • ingiltere'de geri döndüğünü iddia edenler var.

  http://www.social-europe.eu/…014/10/class-politics/
 • (bkz: toplumda tabakalaşma ve hareketlilik)
  (bkz: ahmet zeki ünal)

  "tüm toplumlarda ekonomik olarak gelişmiş olmasından veya hangi siyasi sistemin var olduğundan bağımsız olarak toplumsal tabakalaşma vardır. günümüze kadar toplumsal farklılaşmanın eşitsizliğin ve tabakalaşmanın bulunmadığı hiçbir toplum görülmemiştir. buna karşılık tarihsel süreçte değişik toplumlarda bütün insanların ve grupların eşitliğini sağlama ideali peşinde koşulduğuna da çok sık tanık olunmuştur."
 • çok demode, çok eski, günümüzde neredeyse arkaik ve "ilkel" sayılabilecek bir siyaset tarzı. ve fakat özellikle chp açısından başka çıkar yol görünmüyor. şöyle ki:

  anlaşıldı ki bu parti ağzıyla kuş tutsa % 30'u geçemeyecek. olsa olsa en fazla sağ blok bölünecek ve koalisyon ortağı olacak. sağ blok da erdoğan yaşadığı müddetçe (temiz bir 100 yaşına kadar yolu var) bölünmeyecek. aynı blok 8 defa giden demirel'i 9 defa geri getirdi, hatırlayın, tuttu mu bırakmaz pek.

  ne yapacaksınız? akp'nin artık bir devlet partisine dönüştüğü ortamda seçimde verilen vaatler pek işe yaramıyor. zira her imkan adamların elinde, verdiğin vaatleri anında kapıp uygulayabiliyorlar. "emekliye bayramlarda çifte maaş vereceğim" diyorsun, adam "verdim gitti" diyor, "gençlerin kyk borcunu sileceğim" diyorsun, adam "ben sildim bile" diyor, para basma ve krizi sürekli erteleme imkanları elinde, hep el yükseltme şansına sahip.

  o zaman oturup "endüstri 4.0, uzay muzay" diyorsun mecburen, onlar da çok hayali, nereye gittiği belli olmayan, temenni boyutunda kalan soyut vaatler. endüstri 4.0'a geçmek şimdi başlasan 15 yıl sürer, uzaya çıkman 30 yıl, ama çay ve topkek 3 aya tamam. ye, iç, yuvarlan. zaten uzun planların milleti değiliz, kim uğraşır?

  o zaman mecburen somut ve akp'nin yapamayacağı şeyler vaat edeceksin. nedir onlar? neo-liberal düzene karşı olan her şey. biraz da cesaret lazım, fincancı katırlarını ürkütmeyelim, iş dünyasını küstürmeyelim filan olmayacak. misal, "türkiye'de sendikasız işçi kalmayacak" diyeceksin, "sendikasız işçi çalıştırmak yasak" diyeceksin, şu tabloyu sokacaksın gözlere:

  http://www.hurriyet.com.tr/…oecd-sonuncusu-27468300

  patronlarla kavgayı göze alacaksın, tüsiad'la, ali koç ile filan laiklik, modernlik diye muhabbet kurmayacaksın. rakip "ucuz işgücü lazım, bunları yaparsak ekonomik olarak batarız" diyecek, sen "benim işçim ucuz değil" filan diyeceksin. gerektiğinde demagoji de yapacaksın, fakir edebiyatı da yapacaksın, bazen uçacaksın. hem zaten seçilemiyorsun arkadaş, neden korkacaksın ki?
 • şu günlerde acilen sosyalistlerin sıkı sıkıya sarılması gereken siyasettir. çok unuttuk, çok ihmal ettik biz sınıf siyasetini. kimlik siyasetinin liberal alanından bir an evvel çıkıp en iyi bildiğimiz siyasete geri dönmek için daha fazla kaybedecek zamanımız yok.