şükela:  tümü | bugün
 • herşeyin kontrol altında olduğundan emin sakin bir şekilde durduğunuz yerde durursunuz sonra ne olursa olur biri bir şey söyler, gözünüze bir şey çarpar birden gülmeye başlarsınız. öyle gülersiniz ki nefes alamazsınız, kıpkırmızı olur katılıp* kalırsınız. insanlar dehşetle ve şaşkınlıkla size bakakalırlar. artık kontrolü kaybetmişsinizdir, yapacak bir şey yoktur. gözünüzden yaşlar gelmeye başlar, kahkahalarınız hıçkırıklara dönüşür, gülmekten katılmış halinizi hiç bozmadan ağlayarak katılmaya devam eder, kasılmış* yüzünüzde iğrenç bir ifade ile kalakalırsınız. toparlanmak ister ama hiç bir şey yapamazsınız. kimse bir şey anlamaz, garip bütün bakışları üzerinizde hissedersiniz. işte bu yüzden her kim ki sinir krizi aşamasına gelmiştir, bu önlenemez sonu kabul edip atlatana kadar kendi menfaati için kalabalıktan uzaklaşmayı tercih etmelidir.
 • bi süredir zaten gergin olan sinirlerinizin üstüne hiç sevmediginiz biri, asla duymak istemediginiz bi söz, arkadaslarınızdan ya da aileden birinin bi hareketi karsısında geçirdiginiz cinnet. tüm mantıgın kaybolması durumu. aglama veya gülme çılgınlıgı, ya da siddet. çevrenizdeki insanlara yada direk kendinize zarar verebiliceginiz ruh hali.
 • elinizin ayagınızın zangır zangır titremesiyle size bütün değerleri unutturan oluşum. başınıza geldiğinde ya aglama ya da gülme krizi ile noktalanır. insanlardan köşe bucak kaçmak yegdir..
 • önce yavaş yavaş geldiği hissedilir, kişi derhal kendini yalnız olabileceği bir yere atar. yumuşak olması açısından yastık* faydalı bir obje olacaktır. aynı doğum olayı gibidir, sancılar gelmeye başladığında derin derin nefes almaya başlarsınız, çok hızlı ve çok derindir bu nefesler, efekt literatüründeki "hırssss hırssss" efektleri burdan türemiştir. sonra doğum anı geldiğinde yastıkla sağa sola vurarak gırtlaktan sesler çıkarırsınız. ya yorulursunuz, ya da biri* gelir sakinleştirir, bütün enerjiniz çekilmiş gibidir. anne pışpışıyla uyuyakalmanız olasıdır. böyle de bir şeydir sinir krizi.

  (bkz: berserk)
 • insanın kendini kendinden korkutan yegane durumlardan biri, yaşanmayasıca olay.
 • alkolun etkisiyle yasanan ve bazen de hatırlanamayan olay.. fakat parca pincik hatırladıgınız olaylar bile yasadıgınız en acı deneyimlerdir. sizi olgunlastırır ve buyutur fakat artık kimseye güven duymamanızı sağlayabilir.
 • saglikli bir insanin hayatinda en fazla uc dort kez yasamasina dayanabilecegini dusundugum gerilim..
  daha fazlasi hasara yol acabilir.
  hafif sinir bozukluklari veya aglama krizleri degildir buradan kasit.. gercek bir kendinden gecme, aglarken gulme, gulerken aglama, kendini kaybetme durumudur. ciglik atilir, veya kisi kendisine bir sekilde zarar verir. krizin gecmesi zordur, gecmeyebilir de. bu surec icinde fiziksel bir takim marazlar da kalabilir. tehlikelidir.
 • her yıl maalesef en fazla bir veya iki kere istem dışı olarak yaşadığım, şu an tüm psikolojimin dağılmış olmasının sebebi olan psikolojik hastalık. patladıktan sonra sakinleşmiş gibi olsanızda etkisi piskolojinizin sağlamlığına göre 1 haftadan 1 aya ve hatta daha fazlasına kadar sürer. bu durumda farkında olmadan kendinizi ve etrafınızdakileri perişan edersiniz. ve pek umurunuzda değilmiş gibi görünür size. kısaca sadece bir patlama durumu değildir. iradeniz güçlü değilse, sizi sakinleştirmeye çalışan birini ciddi şekilde yaralama ihtimaliniz de vardır bu durumda. (bkz: adrenalin)
  bunun bir üst ve ciddi tehlike arz eden versiyonu için (bkz: cinnet).
 • eğer durumun farkındaysanız hemen (mümkünse) alkol alarak bir nebze hafifletebileceğiniz olay.
  fazla ısrar, bünyenin herşeyi içine atması vs. durumlarıyla ortaya çıkabilir. kendine zarar verme durumuna geldiğinde tehlikeli olabilir.