şükela:  tümü | bugün
 • aşırı sinirlenmek, her şeyi yapabilecek hale gelmek.
 • insanın her şeyi; ama her şeyi yapacak kadar gözünün kararma haline geçmesidir. eliniz ayağınız titrer ve etrafa saldırmak istersiniz. eğer sakin kalmaya, dışarıya yansıtmamaya çalışıyorsanız genelde kendinizi yersiniz.

  bir de yemek yapmak sakinleştirir falan diye gaza gelip, elinize keskin doğrama bıçağı soyma aleti almayın, derinizi soyup kendinizi doğrabilirsiniz.

  gerçi sakinleşmenin en iyi yolu sevdiğiniz bir şeyi yapmak ve birini arayıp alakasız bir konuda geyik yapmak oluyor, sevdiğiniz birinin sesini duymak da işe yarıyor. 5 dakikada pamuk gibi oluyorsunuz.
 • bunu bir insana yapan kişi insan olamaz, bir insanı sinirden kudurtmak herkesin harcı değildir. bunun için saf salak ve vurdum duymaz, laftan anlamaz olmanız gerekiyor.

  bir sınav merkezini tam bir haftadır arıyorum listeden ismimi söylesinler diye, her aradığımda ertesi gün arayın diyor, oradaki hanfendi. peki diyip kapatıyorum.

  bugün santraldeki kişi değişmiş, biraz geç aradığım için, bir adam açtı. yine aynı şeyi rica ettim. adam aldı eline sazı açıklama yaptı; ama o açıklama bitmiyor. ben durumu anladım adam aynı şeyi tekrar etmeye devam ediyor ve nefes almadan... arada bir şey söyleyeceğim beyfendi diyorum, yok adam susmuyor.

  "bir beni dinler misiniz", diyorum tamam diyip aynı cümleleri tekrar etmeye devam ediyor. diyorum ki beyfendi "sizi ve durumu anladım, bir şey söyleyebilir miyim?". durum yerine mevzuat kelimesini kullanıp aynı şeyi söylüyor ve en son dayanamayıp bağırdım, "beyfendi bir saniye susup karşınızdakini dinler misiniz??? bir şey söylemeye çalışıyorum!". bir an boşluğuna geldi de konuştum, eğer böyle bir durum varsa ben ilk aradığımda iki gün kala arayın deseydiniz ben de boşu boşuna her gün aramazdım?"

  ve adam yine "ama hanfendi mevzuat böyle iki gün kala vs"; ya kardeşim durumu anladım, ben de diyorum ki "bana iki gün kala arayın deyin ben de o zaman arayayım helak olmayayım her gün". "haklısınız hanfedi" öyle yapmak lazım; ama işte mevzuat bla bla bla bla...

  neyse başka bir şey daha sormam gerekiyor lanet olsun ki! adama sorana kadar anam ağladı. sonra diyor ki "beşiktaşta starbucks'ın üstündeki bina"; ben de tekrarlıyorum "beşiktaşta starbucks'ın üstündeki bina değil mi?". "yok hanfendi, şimdi meydandan bla bla bla, kentucky'nin ve starbucks'ın olduğu bina 2. kat."

  "peki..."
 • insanın böyle seyrek dokunan çoraba bok doldurup karşısındakinin ağzına ağzına vurmak istemesine yol açıyor. cidden bak. öyle çok kolay sinirlenmiyorum insanlara da, ama muhatap almışsın bişi anlatıyorsun. cevap:

  -so?

  ulan amına ızdırabına işediğim, utah'ın bağrında mı doğdun büyüdün? so ne lan? gerçi, türkçe konuş desen ee? diyor. ağzına çarp bitane. zaten en cin ifrit olduğum şeylerden biri, karşındakini insan yerine koyup bişi anlattığında "ee ne olmuş" diyen insanlardır. kan beynime sıçrıyor yahu! illa bişey olması mı gerek amın feryadı? illa bişey mi olmalı? anlatıyoruz, bi amacı yok. small talk yani, çok seviyon ya ecnebiceyi...

  he bir de, saçma filan da demez bunlar. bullshit'miş. ananın amına öküzler sıçsın senin! bullshit.

  bunu amerikaya göndersek, iki kelime edip su ekmek isteyemez, ama tepkilere bak, artizliğe bak! görsen cornwall dükü sanki. allaan amelesi yaa...
 • genelde cok istenen bir seyin gerceklesmemesi sonucu olusan hadisedir.
 • tek başına yaşandığında işkenceden farksız ruh hali. dünyanın en zor şeylerinden biri kendi kendine sakinleşmeye çalışmaktır.
 • çok istenilen bir şeyin insanın kendi salaklığı yüzünden gerçekleşmemesi sonucu oluşan versiyonu daha da sinirden kudurtur.
 • en güzeli sakinleşmek için uğraşmamak. o kişiye hiç bulaşmayın ya elinizde kalır ya da fiziksel olarak ulaşamadığınız için kendinize zarar verirsiniz.

  sinirinizi cansız bir şeyden çıkarın. yastığı duvara fırlatın. tabak çanak kırın. tepinin. geçer öyle yapınca. yoksa kızarır bozarır, elleriniz titrer, tırnaklarınızı derinize geçirirsiniz hoş olmaz.

  dışa vurmak iyidir.
 • hem kendine hemde karşıdakine zarar verip işe yaramayan tepkisel davranış şeklidir.

  sonra da, insan sakinleştiğinde boşuna neden öyle davrandım ki diye kendine hayıflandığı, pişmanlık uyandıran ve de bazen utanç duymasına sebep olan durumdur.
 • an itibariyle içinde bulunduğum ruh hali. sorumlularını ıslak sopayla dövmek geliyor içimden ama neyse ki demokrasiye inanıyoruz.