şükela:  tümü | bugün
 • kisinin ne kadar uykusu olursa olsun fark yaratmicak, beyin surekli bir seylerle mesgul olucagindan onun dinlenme moduna gecmesini engelleyecek bir olgu.

  24 sattir ayakta olmamin sebebi.
 • uzun süreli sinir halinden sonra beyin yorulacağı için 4-5 saat süren durum. uyuyamama sinirin şiddetini ve süresine göre değişebilir.
 • yatakta donup durursun,ama o kadar sinirlisindir ki tepinirsin adeta dönerken. kitap okumak,müzik dinlemek yada uykusuz kaldıgında diger yaptıgın seyler o gün sokmez. o gece uyuyamayacaksın nasıl olsa,bosuna kasmamak lazımdır.ve sinirlenilen kişiye (eger bir kişiyse) ilk görülen yerde bi tane çarpılmalıdır. (bkz: demesi kolay)
 • misil misil uyuyorken de gordugumuz bir ruyanin etkisiyle deliye donerek uyanabilir, gercek ve ruyayi ayristirdiktan sonra da malesef baki kalan sinir ile geceyi kendimize dar edebiliriz. bu duruma cozum olarak ruyada sinirlendiginiz kisiyi ya da kisileri arayip bagirip cagirarak adinizi manyaga cikarabilir, duvar tekmeleyerek caninizi acitabilir, yastik veya silte doverek daha az caninizi acitarak hirsinizi alabilir, veyahut yaninizda partneriniz varsa onu tekmeleyerek dayak yiyebilirsiniz. gerisi size kalmis.
 • alakali olabileceginden,
  (bkz: ortaya sinirlenmek)
 • "her uzak dönüşü olur bu,
  ellerim çöplerde, ölmüş bebekleri ararım
  yahut esnek naylonları pis parşömenlerde...
  bulsam bir duvar köşesi çöküp doya doya ağlasam
  sonra telli duvaklı kaldırsalar cesedimi
  ya da kokmasın diye paranoyam
  üstüme bir avuç güven serpseler karetse...

  perdeler bulanık geliyor nerdeysin?
  camlar düştü düşecek, kesecek el bekler" gibi bir nedenle bıngıldağınızın oynaması sonucu ortaya çıkan durumdur. çaresi yoktur...çekmekten başka. rahatlamak için üstünüze hafif birşeyler alın, monitörün karşısında ayakta rüyaya dalın.
 • her yeri yumruklamak isterken ve enerji doluyken(adrenalinden midir nedir) icinde bulunulan biyolojik durum..hatta kisi biraz da histerikse sonu aglamaya kadar varabilir..üstüne gaz seyler dinlenirse sonu facia ile sonuclanabilir..hele bir de asabiyet durumu varsa insanin halledilecek cok isi vardir (bkz: mutemadiyen adam oldürme)
 • surekli kendi kendinize konu$maniza sebep olur...

  "neden boyle oldu", "$oyle niye yapmadim", "cok salagim, ufff", "ne aptalim" gibi binlerce $eyi aklinizdan gecirip birden hickira hickira aglamaniza sebep olur.

  olay tam tersi olarakta du$unulebilir, bunlarin hepsine sebep olan sinirden uyuyamamaktir.
 • ekşi sözlük sayesinde bir nebze olsun çekilebilir hale gelen rahatsız durum.
 • bıktıgınız ve bitmesini dilediginiz bir durumda ve bu son dediginiz noktada, muhatabınızın*** size kocaman bir "nah" cekmesi sonucu, sinirle evin icinde tepinme, yataklara sıgamama, popo üzerinde oturamama, haliyle de uyuyamama.