şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayatımızın dıkenlı telleridir,astıgımızda canımızın yanması bundandır..
 • henry cloud ve john townsend tarafından yazılıp idil güpgüpoğlu tarafından türkçeye çevirilen bir kitap. günlük hayatında kişisel sınırların başka kişiler tarafından ihlal edilmesi ve bu konuyla ilgili bozuklukları incelemektedir.
 • icerdekini mi yoksa disardakini mi sinirladigi rahatlikla bir tartisma konusu olacak cizgilerdir/hatlardir. bunlar devletler arasinda oldugu gibi görünür, ya da bir toplumun icinde insanlar arasinda görünmez varolabirler.
  bunlarin önemi, sosyolojik, hukuki ya da politik hangi alanda calisirsaniz calisin, genelde neyi cevreledikleri ile dogru orantilidir. tabii gereklilikleri de bu sekilde tanimlanabilir.

  burda bir nokta daha var. sinir olan yerde mutlaka in-grup, out- grup konsepti ile karsilasiriz. yani daha basit olarak icerdekiler ve disardakiler. bu gruplarin kendini tanimlama bicimiyle sinirlar daha da bir deger kazanabilir. ve tabii sinirlarin gecirgenligi ile gruplarin birbirine olan tavirlari ve önemleri de degiskenlik gösterir.
 • bir özdemir asaf şiiri:

  bir yazar
  iki okunur’lar

  sınırlarda
  her şey
  her zaman
  bir ihtimale
  karşı'dırlar.
 • dünyadaki sınırları paranoyaklık ve sahip olma hırsı çizmiştir. insanların sınırlandırılmasının boyutu ise şanslarına çizginin hangi tarafında olduklarına bağlıdır.
 • toplumları ayırırlar, kültürleri değil. bunu kavradığımızda ne kürt sorunu kalır ne rum sorunu.
 • sağlam tutuluyor meraka yer yok.
 • benim sınırlar gökkuşağı gibi oluyor: öyle renkli görünce de altından üstünden geçmeye çalışıyor insanlar.
 • sınırlar sınırsızdır. hatırladığını eklersin buraya. varettiğini demek daha uygun aslında.

  sınırları sevmiyorum, sınırlarımı biliyorum. sınırsızım demiyorum.

  bana özgürlükten bahseden biri neden sınırlarını çizer, çizgi dışına atmak için mi beni. çok da umrumda. hayır mutsuzluğumdan ağlamayım diye kendimi tutmasam sen kimsin dicem ya.

  seni ben varettim, dokundum sana. herkesin içinden leyla saydım seni. sınırlarıma ben kattım varlığını. düşlerimde çoğalttım. şimdi kalkmış sümüklü beni beğenmiyor.
  hayır neye hayır- neye sınır koydun desem anlatamaz. beni bilmiyor ki. ne anlatacak.

  ben hiç birşey istemedim. beklentim yok bile diyerek bir beklentisizlik istemedim. gelen-gider. her aşk biter diye düşündüm. düşündüm de ne oldu yaz dedim bari. yazdım da.
  sadece bunu al dedim. okursun belki. bak oku ama anla bile demedim. sadece al, ben yaşıyorum zaten, kelimeler bazı anlamlara gelmiyor hem. hep bir eksik duygu kalıyor. ne kadar tamamlasam bile.

  neyse sonuç, sen alma onu. tamam dedim alma. zorlamam dedim. ama istediğimi yaparım dedim, sana mı sorucam. bana sınır koyma kalkıyor aklı sıra.