şükela:  tümü | bugün
  • dış dünyaya karşı* naif görünürken*, sevenlerini rahatlıkla kırıp geçirebilen insandır. bu böyle çok nadir bir şeymiş gibi görülebilir ama dikkatli düşünülürse ne denli yaygın olduğu anlaşılacaktır.

sevenlerine karşı ağzına geleni söyler; pişman olur belki sonra ama yine devam eder. çünkü sevenleriyle - ya da yakınları mı demeliyim - arasındaki o eşik artık geçilmiştir. istediği şeyi rahat rahat söyleyebildiğini bildiği için, kaçan ipin ucunu tekrar tutabilmek de artık mümkün değildir.
  • kendimden örnek vermek gerekirse sevdiklerimi ve sevenlerimi kırıyorum fakat sadece sinirlendiğimde. kendini kontrol edemeyen insandır ve sonrasında gerçekten üzülmektedir. belki normalde çok eğlenceli basit ve naif olabilir fakat sinirlendiğinde kendinden geçmektedir.
  • bu insanlar en basit anlatımla bencillerdir. büyük ihtimalle küçükken analarına babalarına kardeşlerine büyüklerine saydırmış, onlar da buna güler yüz göstermiştir. saydırmayı bir bok sanıyordur şimdi de. sonra tabi duruma göre değişmekle birlikte arkadaşları da buna aynı muameleyi yapmışlardır. bu böyle sürüp giderken bu insanlar öyle biriyle karşılaşırlar ki, gaza gelip sinirle kırdığı insanın sonra kulu kölesi olacak duruma gelir, affedilmez, acının dibini görüp normale dönerler. tam normale döndüklerini düşündükleri anda aynı şeyi tekrar yaşarlar.

ne sandınız? bugüne kadar kırdığı döktüğü insanların ahı tek bir acıyla bitecek mi sandınız? yemezler.

sürünün şerefsizler.

(bkz: durduk yere atarlanmak)
  • bunu eskiden çok yapardım. şimdilerde yenmesini öğrendim.

diyelim bir konuda birine artık bağırıp çağıracak duruma geldiniz. tam o anda içinizden yirmiye kadar sayın ve o sırada karşınızdaki kişinin; sizle olan geçmişini, hayatımızdaki yerini, size olan faydalarını, zararlarını sorgulayın.

bu, ipleri duygulardan alıp akıla vermeye yardımcı olur. mantıklı karar verebilmek adına güzeldir.
  • aha işte bu tam da ben. birinci ağızdan bildiriyorum olay anından 3 dakika sonra köpek gibi pişman oluyor ama asla geri adım atmıyoruz. öfke o an çok tatlı geliyor. yerin dibine batsın böyle huy.
  • sevdiklerinin kırılabileceği zayıf noktalarını önceden gözüne kestirmiştir. sinir anındaysa bunları ona karşı kullanır.
    sinirli de olsa sakin de olsa hesapçı ve sinsidir.
  • benim o ben. dilim jilet gibi keskinleşir. az ağlatmamışımdır karşımdakileri.
  • benim o. yani sanırım.
  • sevdiğin insanlara kıymet verip karşılığında “iyi insanı enayi sanmak” moduna geçtiklerinde benim de içinde bulunduğum topluluktur. sömürül sömürül tükendim ve kendimi törpüleyerek sevdiğim insanların kalbini kırmayı öğrendim. bunu hakettiniz.