• iktisata giris derslerinden kalma ve kabak tadi veren, iktisadin aciklamaya ve cozmeye calistigi temel alanlardan biri oldugu iddia edilen sorunsal.
  • iktisat diye bir şey olmasının sebebi sorunsal.
  • iktisatçılar dışında birçok mühendisin de hayat damarlarından biri.
  • dünyadaki bir yığın eşitsizliğin temel sebebi...
  • yeme bozukluğu olarak insan ırkına intikal eden sorunlar zinciri.
  • nedeni tamamen mülkiyet olan sorunsal. mülkiyet fikri kaynakların kıtlaşmasına yol açmakta ve karşılanabilir isteklerin karşılanamamasına, kimilerine kıt gelen kaynakların da kimilerinin elinde toplanmasına yol açmaktadır.
  • kapitalizmin en büyük yalanı ve aynı zamanda en etkili argümanıdır. öyle ki, bir yanlış bilinç hali olarak ideolojisini bu argüman üzerine temellendirmiştir. bu önerme temel olarak, insanın 'varoluşu gereği' bencil ve aç gözlü olduğu ön kabulüne dayanır. zaten kapitalizm insanın varoluşuna gönderme yaparak, kendisini, olduğu iddia edilen bu insan doğasına en uygun sistem olarak kurgulamakta ve düzenini bu şekilde meşrulaştırmaktadır. çevrenizde yapacağınız ufacık bir araştırma size bunu kanıtlayacaktır. herkesten ortalama olarak duyacağınız cevap insanın bencil, açgözlü ve hırslı olduğu yönündedir. oysa mülkiyet ve meta ilişkileri üzerine temellenen bir yapının doğal sonucudur ortaya çıkan.
  • sanal sorunsaldır. gerçekte ne istekler sınırsızdır ne de kaynaklar kıttır. yeteri kadar parası, dolayasıyla kitlelere hükmedecek yeteri kadar gücü olan orospu çocuklarının, "buna ihtiyacınız var" diyerek sikik icatlari, götümüzün içine kadar giren medya araçlarıyla bize pompalaması, ardından da "evet sahip olmak istiyorsunuz ama bunların üretiminde kullandığımız kaynaklar kıt. o yüzden pahalı. hem bunlara sahip olmak ayrıcalıktır" gevrekliğiyle daha çok para ve dolayısıyla daha çok güç istemelerinden kaynaklı sorunsal gerçektir ancak. bi sürü öküz de, ufacık afrikalı çocukların boğaz tokluğuna işledikleri pırlantalara, koca götlü karıları onlara fazla dırdır etmesin diye, aslında hiç ihtiyaç duymamaları gereken kredi kartlarına 24 ay kölelik kontratı yaparak kamyonla para ödemektedir.

    "zenginler, kokain alabilmek için fakirlere nike satar... fakirler de nike alabilmek için zenginlere kokain satar" - emre yılmaz
hesabın var mı? giriş yap