şükela:  tümü | bugün
 • bandista'nın çıkarmış olduğu yeni ep. içinde üç şarkı var: haymatlos, hiç kimsenin şarkısı, kim yerli kim göçmen. yine çok harika şarkılar, dünya halkı olmanın önemini kavramış, kavratmış, kavratmaya devam eden grubun müthiş ep'si. dedikleri gibi, "indiriniz, çoğaltınız, dağıtınız"!

  --- spoiler ---

  bandista'dan bir hatırlatma notu:
  sınırsız-ulussuz-sürgünsüz

  festus okey'in beyoğlu'nda polis tarafından öldürülüşünün üzerinden 5 yıl geçti. festus bu topraklardaki devlet şiddetinin ne ilk kurbanıydı, ne de sınırlarda, denizlerde, kentlerin ortalarında, devlet kurumlarında, sivil faşistlerin elinde öldürülen, ölüme terk edilen son göçmendi.

  bu 3 şarkılık ep bir hatırlatma notu; bu kentin sokaklarından festus geçti, dünyanın tüm sokaklarında hep yerli hep göçmen kalabilmemiz için mücadeleye devam… sınırsız-ulussuz-sürgünsüz

  indiriniz! çoğaltınız! dağıtınız!

  --- spoiler ---
 • enzo ikah ile birlikte söylenen şarkıda der ki,

  kimse sebepsiz göçmez bu dünyada
  ulussuz, sınırsız bir dünya
  kimse sebepsiz göçmez bu dünyada
  sınırsız, sürgünsüz bir dünya

  --- spoiler ---

  festus okey'in beyoğlu'nda polis tarafından öldürülüşünün üzerinden 5 yıl geçti. festus bu topraklardaki devlet şiddetinin ne ilk kurbanıydı, ne de sınırlarda, denizlerde, kentlerin ortalarında, devlet kurumlarında ve sivil faşistlerin elinde öldürülen, ölüme terk edilen son göçmendi.

  herkes yerlidir, herkes göçmen. kimse sebepsiz göçmez. sebep savaş, sürgün, ekolojik ve ekonomik kriz, pogrom yahut soykırım, ayrımcılık ya da daha iyi bir yaşam arzusu olabilir. ulus-devlet sınırları, duvarlar, tel örgüler, özel silahlı birlikler, ölüm tehdidi, tek saiki hayatta kalmak olan bu dalganın önüne geçemiyor, geçemez ve geçmemeli.

  göçmen karşıtlığı, ifadesini bizzat devletin güvenlik güçlerinin eylemlerinde ve politikasında bulabildiği kadar, gündelik hayatın içinde, sivil faşist saldırılarda, güvenceli sektörlerin meslek birliklerinde ya da güvencesiz emekçilerin ayrımcı şiddetinde bulabilir. buna karşın, muhalefet ve mukavemet âleminin gücünü sınırları aşan, enternasyonel ve müşterek mücadeleden aldığını unutmayarak, göçmen hareketini sınıf mücadelesine ve ırkçılık-milliyetçilik karşıtı harekete içkin kılmayı hedeflemeliyiz.

  toplama kampları yaşıyor göçmenlerin tutulduğu hapishanelerde "misafirhane" adı altında, kırımlar sürüyor akdeniz'de, meriç'te ve var olan her sınırda. insanlar dövülüyor, sürülüyor, öldürülüyor, avlanıyor, türkiye'de, yunanistan'da, italya'da, almanya'da… mücadele ve dayanışma sürüyor tüm dünyada…

  sınırsız-ulussuz-sürgünsüz

  --- spoiler ---
 • (bkz: sus)
  (bkz: akrostiş)
 • --- spoiler ---

  injustice to one is injustice to all [her birimize yapılan adaletsizlik hepimize yapılan adaletsizliktir]

  --- spoiler ---

  edit: haymatlos şahane olmuş ama öbür ikisi biraz vasat kalıyor.
 • bandistanın diğer albümlerine göre müzikal açıdan bana biraz farklı gelmiş ve mükemmel olmuş bi albüm. bandistanında dediği gibi indirelim! çoğaltalım! dağıtalım!
 • bandlsta'nin muzikal acidan en sakin albumu...
 • insani olandır.

  (bkz: bandista)
 • biliyoruz ki insanlar değil, sınırlar ve o sınırları kurup koruyan kurumlar illegaldir. çünkü biliyoruz ki kimse nedensiz kaçmaz. çünkü hepimiz göçmeniz; buradayız, kalacağız, yaşayacağız.
hesabın var mı? giriş yap