şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japonya'nin belli basli sehirleri [tokyo, osaka, kyoto, nagoya vs.] arasinda sefer yapan, japon hizli treni. saatte 250 km. civari hiz yapiyorlar..
 • 1960'lardan beri japonya da var olan ulaşım harikası. japon halkı tarafından hava yoluna alternatif olarak kullanılıyor. diğer adı bullet train. merkezi tokyo olan bir ulaşım ağı üzerinden diğer büyük şehirlere ulaşım sağlıyor.
 • icinde restoran bar fasilitelerinin bulundugu, aksam alti yedi gibi binildiginde kalabaliktan oturacak yer bulma imkaninin sifira indigi teknolojik harika trenler... super marketten bira ve cips alinip, iki uc saatlik yolculugun keyfi cikarilabilir...
 • düzenli serviste saatte 200 km'nin üzerinde hızı ilk başarmış olan tren. ardından da tgv geldi.
 • new track line* manasindadir*. 1964 tokyo olimpiyatlari munasebetiyle insaa edilmistir.
 • shin-kan-sen, yeni demiryolu hatti anlamindadir. kyoto-osaka-tokyoyu baglayan tokaido shinkansende, ki bu 64 yilinda ilk acilan hattir, 3 farkli sefer vardir. bundan dolayi shinkanseni kullanirken dikkat etmek gerekir, en hizlisi nozomi*, daha yavasi hikari* ve en yavasi ve nerdeyse minibus gibi yolcu toplayani ise kodama* dir. genelde trenler ayni olsada ugranan istasyonlardan dolayi onemli bir zaman farki olusmaktadir. eger 300km/s in ustunde yolculuk yapmak istiyorsaniz nozomi yi kulanmak farzdir.
 • tokyo'dan kyoto'ya 2 saatte gitmeyi sağlayan, tokyo şehir merkezinden çıktığı anda ulaştığı hızla insanı afallatan ulaşım harikası. bir de jr 500 modelleri var ki, makinist bölmesi f-16 kokpiti gibi. sonuçta (bkz: japonlar yapıyor abi).
 • japonyada ki aşmış hızlı tren. tokyo ile hirosima arasına 3,5 saat gibi kısa bir sürede giden bu tren oldukca konforludur. görünümü de oldukça estetiktir. tokyo- istanbul arasına boyle bir sistem olsa oldukca tercih edilir.
 • herşeyin iyi güzel, ulaşımda derde deva olmuş iken,
  iki ayrı yönde giden shinkansenlerinb birinde yolculuk yapıyor ve uyuyorsanız,
  diğer yönden gelen trenle karşılaşıldığında alnınızın ortasında şampanya tıpası patladı,
  uyanıksanız die hard da yuvarlanıp takla atan arabalardan birine göğüs istopu yaptığınız hissi yaratır,
  alışana kadar hasss çekersiniz.
 • ana hatlar kuzeyden guneye
  - tohoku sinkansen
  - joetsu sinkansen
  - nagano sinkansen
  - tokaido sinkansen
  - sanyo sinkansen
  - kyushu sinkansen
  olarak adlandirilir
  bunlara ek
  - akita sinkansen
  - yamagata sinkansen
  hatlari da mini sinkansen hatlari olarak mevcut hatlarin modernlestirilmesiyle elde edilmis en yuksek hizi 200kmh ile sinirlandirilmis hatlardir.
  en yuksek hiz osaka'dan batiya dogru sanyo sinkansen hattinda 300 kmh iken diger hatlarda 250-285 kmh arasinda degisir.

  2015 editi: hokuriku sinkanseni de eklendi. sirada hokkaido var.