şükela:  tümü | bugün
  • “sinofuturizm görünmez bir harekettir. zaten bir trilyon sanayi ürününe, bir milyar kişiye ve bir milyon örtülü anlatıya gömülmüş bir hayalet. sinofuturism, bireylere değil, üst üste gelen çoklu akışlara dayalı bir harekettir. sinofuturism, bilinçli bir niyet veya yazar olmadan ortaya çıktığından çin için yanlıştır, ama öyle değil bu zaten var olan bir bilim kurgu.
    sinofuturism, çin'in bugünkü ikilemlerini ve diasporasının halkını eleştirmek için bilim kurgu, belgesel melodram, sosyal gerçekçilik ve çin kozmolojisini birleştiren bir video denemesidir.
    afrofuturizm ve körfez fütürizmi ile ilgili olarak, sinofuturism kültürel klişeleri yıkmak için eleştirel ve eğlenceli bir yaklaşım sunar.
    batı medyasında ve oryantalist algılarda, çin egzotik, tuhaf,kitsch (ucuz edebiyat), yapışkan veya ucuzdur. çin yerel medyasında kahramanca, istikrarlı, tarihi, görkemli ve birleşik olarak tasvir edildi. sinofuturism, bu çarpık anlatıları bastırmak yerine, onları daha da ileri götürmeyi teklif ediyor.
    çin toplumunun yedi temel klişesini (bilgi işlem, kopyalama, oyun, eğitim, bağımlılık, emek ve kumar) benimseyerek, çin'in teknolojik gelişiminin bir yapay zeka biçimi olarak görülebildiğini gösteriyor. ”

sinofuturism
    (türkçe altyazı var fakat biraz karışık. bu konuda bilgi sahibi olan varsa beni yeşillendirirse sevinirim.)

konu derin. anlamakta gerçekten zorlandım. ama bir tasarımcı olarak bu konu üzerine bir çalışma yapmam gerekiyorsa başlığı neden yok diye düşündüm. çeviri biraz sıkıntılı olabilir alta koyacağım linkte ingilizce okumak isteyenler için manifestosu yazıyor.

sinofutursim2

birde bu konuyu içinde barındıran 2 film var;
    (bkz: 2046)
    (bkz: kabuktaki hayalet)

edit:imla