şükela:  tümü | bugün
  • synonyme kelimesinin okunuşu...
  • (bkz: anlamdaş)
  • turkcesi "esanlamli" olan kelime.sinonim kelimesini ise butun ilkokul,ortaokul ve lise ogrenimim suresince turkce yada edebiyat derslerinden hicbirinde ne duydum ne de gordum.!
  • insana hayatını zora sokan icad. misal iş yerinde bi arkadaş kapıyı tuttuydu bana. dedim ben buna bi "mersi" diyeyim. lakin o esnada "mersi" kelimsinden tiskindiğim geldi aklıma ama arada çıktı bi "me" akabinde "teşekkür ederim" diyecektim ki uzun geldi bi anda, üşendim ama "te"yi de ünlemiştim. finalde bi "saol" çıktı sahneye. neticede"me te saol" demiş bulundum. tabi arkadaşın buna tepki vermemesi olayın benim adıma trajik boyutu. artık şaşırmıyorlar demek. kanıksamış millet. neyse ben bu gün sözlüğü bi günlük belledim. var mı ?. ayrıca 35 bin paragrafla ve de külliyen iyi niyetle benim ne kadar boktan bir yazar olduğumu belirten bi arkadaşıma da selam ediyorum. yolladığım css'leri de naftalinliycem artıkın. bi de gerizekalı vatandaşlar var işte onlar da hepten bezdirdi. soğuttunuz ulen beni hayattan. neyse bunlar hep aynı şeylerdir aslında. yani mevzular mühim değildir. netice daralmaksa hepsi aynı kapıya çıkar...işte buna da sinonim vakalar denir.
  • tdk presents: eş anlamlı.
  • sinonim veya senonim, syn (syn+/sen+ öneki) ve onim/onom/oname/name/nâm kelimelerinden mürekkep olup, eş/birlikte/beraber isim, eş mânâya gelen isim ma’nâsına müncerdir. zıddı: antonim

sentez, sempati, sempozyum, simetri, senfoni vesâir kelimeler de syn+ önekiyle terkip edilmiştir.

antonim ise ant+ ve onim kelimelerinden terkip edilmiştir ve karşıt isim, karşıt/zıt ma’nâya gelen isim demektir. ant+, karşıtlık bildiren önek edattır.

ayrıca bkz.: anonim (a+/an+ ve onim, adsız, isimsiz)

a+/an+ ise olumsuzluk ve yoksunluk bildiren edattır. farsça/persçe muadili nâ, arapça muadili ise lâ edatıdır. bkz.: nâmütenahi, lâyetenahi