şükela:  tümü | bugün
 • http://www.youtube.com/watch?v=5vamq3lwqeq
  aha buradaki japon dayının şirketinin yapmak için çaba harcadığı iş. kendisiylen görüştüm oradan biliyorum. işin toplam maliyeti 22 milyor dolarmış. paranın %70'ini capon hökümeti vereceğimiş vs. vs.
 • "uçaklar da kaza yapmıyor mu?" şeklinde savunulmaya çalışılan proje... yalnız uçak ve otomobil kazalarıyla bunun arasında "ufak tefek" farklılıklar var.

  bir uçak kazası olduğunda o uçaktaki insanların büyük bir ihtimalle tamamını kaybediyoruz. nükleer santralde kaza olmasının sonuçları ise -birazcık- daha vahim. örneğin meşhur "çernobil"ın etkileri aradan geçen 30 yıla rağmen hala devam ediyor ve edecek. bu bölgede hala belirli alanlara girilmesi yasak. kurtarma çalışmalarında görev alanların önemli bir kısmı kanserden hayatlarını kaybettiler. reaktör çevresinde yaşayan ailelerin çocuklarındaki kanser vakalarında da istatiksel anlamda ciddi artışlar var. rusya'yu ukrayna'yı geçtim, karadeniz bölgesinde o dönemden bu döneme kanserle alakalı rakamlarda nasıl bir değişim var; bunu sorgulayan oldu mu gerçekten merak ediyorum.

  kısacası uçak kazası ile nükleer santral kazasını aynı cümle içerisinde karşılaştırma amaçlı kullanmak bana pek mantıklı gelmiyor zira birinde öyle 300-400 kişiden değil bütün bir bölgenin ve hatta kuşağın ocağına incir ağacı dikmekten bahsediyorsun. e olmuyor haliyle...
 • (bkz: akliman)
  (bkz: inceburun)
 • bugün soma'da yaşanan maden kazası sonrası hızlıca yapılması gerekendir.

  elektrik üretimini uyduruk linyit yerine nükleer enerjiden sağlarsanız, zaten sobada bile zor yanacak olan linyit çıkartmanıza, madenlere işçi göndermenize gerek kalmaz.
 • dün soma'da yaşanan maden kazası sonrası hiç yapılmaması gereken santral.

  yıl olmuş 2014 hala maden ocaklarında yeterli önlem alınamayıp insanlar ölüyorsa gelecekte bu santralde olabilecekleri kestirmek zor değil.

  gelecek nesilleri tasvir edilmesi zor bir yok oluşa, acıya mahkum edemeyiz.
 • enerji bakani olarak hala kaptan mağara adamı kullanilacaksa yapilmasin diye dusundugum santral.
 • yapılması halinde türkiye kalmayacağı için sorunu kökten halledecek santral. nükleer enerjiye kesinlikle karşı değilim. ama bu ülkede bırakın nükleer santrali oyuncak elektrik santrali yapılsa kuralına göre işlemez.
 • yasalarda "nükleer kaza" diye bir tanım yoksa sıçacakları durum.