• sinop üniversitesi rektörü tarafından, personele yapılan sinop üniversitesi vakfına bağış dayatmasıdır efendim. rektör bey, aranızda kadro bekleyenler var, sözleşme yenileme süresi gelenler var, vakfı ayakta tutmanız lazım, biraz vakıfa bağış yapın gibi ifadeler kullanarak, alt metinle insanları işleriyle ilgili endişelere sürüklemiş ve bir nevi bağış yapmaya zorlamıştır.
    öğretim üyeleri ile 2019-2020 akademik yılı hazırlık toplantısında, herkese aylık olarak (tek sefere mahsus değil bakın her ay) üniversite vakfına bağış yapacaksınız (en az 50 tl) diyerek taahhüt kağıdı dolaştırmıştır. banka hesap talimatı verdiriyor adam toplantıda. toplantının başka gündemi yokmuş anlaşılan, eğitim-öğretim, araştırma, sinop üniversitesinin kontenjanları neden dolmuyor vs.
    aylık bağış taahhütü vermeyen akademisyenlere farklı toplantılarda tekrar tekrar konuyu hatırlatarak "gönüllü bağış" kavramını, iyi niyetli olmadığını düşündüğüm tehditkar bir boyuta çıkartmıştır.
    bir de herkes gönül rızasıyla vermiş gibi, sinop ünv. haberler sitesinde bunu yayınlatmıştır. dolayısıyla burda da farklı bir bakış açısıyla duyulmasında bir sakınca görmeyecektir hazretleri.
    bunun dışında doçent kadrosu alan her akademisyene, vakfa 1000 tl bağış zorunluluğu getirmiştir. bakın bağış zorunluluğu, yani gönüllü müsün değil misin diye soran yok, kadroyu aldıysan pamuk eller cebe. bedavaya kime kadro veriyorlar değil mi?
    bunları bir arkadaş ortamında duydum ve buraya yazma ihtiyacı hissettim, çünkü buna göz yumarsak yarın bir gün öğrencilere de, hadi bakalım gençler ders geçmek istiyorsunuz, mezun olacaksınız pamuk eller cebe demeyeceğinden emin olamıyorum. rektörün işi bu mu allah aşkına!
    ben bir rektörün işinin üniversite personelinden para toplamak olduğunu düşünmüyorum, atarsın bir e-mail herkese, vakıf zor durumda dersin, isteyen bağışını yapar, topluluk içinde kağıt dolaştırmak, vereni vermeyeni afişe etmek, konuyu kadroya, sözleşmeye getirmek nasıl bir kafanın ürünü (tahmin edersiniz). bu yüzden her ne niyetle olursa olsun ortada bir rezalet olduğu düşüncesindeyim.
    rezalet değerlendirmesini ekşi sözlük ahalisinin takdirine bırakıyorum.

vakıf bağışçıları
  • daha önce vakıf için haraç kesen rektör, yine gorevini kötüye kullanarak; akademik personelin atanma ve yükselme gibi özlük haklarını para karşılığı gerçekleştirmek suretiyle, kampüse yapılacak cami için haraç kesmiş. yine bir zorunlu bagış mevzusu. imamdan üniversite rektörü yaparsanız o üniversite vizyonu da "camiye yardım"dan öteye gidemez.

kaynak

edit: 1fiseksigara nickli çaylak arkadaştan konu ile ilgili gelen mesajı da aşağıda paylaşıyorum.

"merhaba, sinop üniversitesi haraç rezaleti başlığını 2019 yılında açmışsınız. toplanan haraç süregelen zamandır devam etmekte. bu sene de sinop üniversitesi adına toplanan bağışla cami yaptırmak istenildiği bilgisi paylaşıldı. rektör nihat dalgın, üniversitenin uygulama otelinde düzenlediği yemeklerde idari kadroya, akademisyenlere ve hatta görevli personele bile aylık gelirlerine göre taahhütname imzalatılarak bağış adı altında haraç topluyor ve ödeme kolaylığı sağlanacağı da söylüyor. üniversitede görevli herkes düzenlenen yemeğin amacını biliyor ve aslında kimse katılmak istemiyor. katılmak zorunda kalanlar da kadro bekleyenler, idari kadro ve birebir rektör imzalı işi olan personel.

sinop üniversitesi'nde akademisyen olan bir arkadaşımdan (kendisi yazmaya çekindiğinden ötürü ben size yazıyorum) 4 ay taksitle ödeyeceği şekilde 6.000 liralık taahhütname imzalanması istenmiş. kendisi bu haracı vermek istemediğini fakat vermezse büyük bir mobbingle karşı karşıya kalacağını söylüyor. daha öncesinde de sinop üniversitesi vakfına yapılan bağışların bir bölümünün ensar vakfına aktarıldığına dair söylentiler olmuş üniversitede.

son zamanlarda bu konu ulusal basında da yer bulmuş durumda ve takdir edersiniz ki konunun araştırılması için daha büyük bir medya baskısına ihtiyaç duyulmakta. sizden ricam gerek yeni bir başlık açarak gerekse bu başlık altında tekrar bu konuyu gündeme getirmeniz olacak. yardım edeceğinizi umuyorum ve şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.."
  • sinop su ürünleri fakültesi fakultesi mezunu olarak güncel listeye baktığımda tanıdığım isimleri gördüğüm listedir.
    kimi 50 tl vermiş, kimi 1000 lira. liste de rezalet ötesi ifşa rezaletidir.
  • arkadaşlar bu başlık gündem olmadığı sürece bu rektör pişkinlikle bu işi devam ettirecek. taşra üniversitelerindeki ahbap çavuş ilişkisi ve görevi kötüye kullanmaların önüne geçmek için başlığı ayakta tutmamız lazım.
  • 2019 yılında haraç kesmeye başlamış adam, yıl olmuş 2023 kimse sen ne yapıyorsun birader diye sormamış, duyulmamışbile yaptıkları. ülkede yolsuzluk almış başını yürümüş, ekşide bile hala gündem yapılamıyor.
  • selam ve dua ile...
    not : unutulmaması içim kayıt düşüldü.
  • 2006 ve sonrasında anadolu'da kurulan üniversitelerde sıradan bir gün. oralarda görev yapan akademisyenlerin (istisnalar hariç tabii ki) nasıl koşullarda, hangi vizyonsuz, liyakatsiz ve meslek etiğini hiçe sayan kadrolarla çalıştıklarını uzun uzun anlatmaya gerek yok. umarım detaylıca araştırılır.
  • dik durup, itiraz edemeyen de kadro falan almasın, kimseye de hocalık yapmasın. daha iyi olur.
  • sinop üniversitesinde bulunmak kadar rezalet olmayan durumdur. bir insan neden sinop üniversitesinde okur, neden orada bulunur, orada ne yapar? sinop üniversitesi bir insana ne katabilir?
  • 10/10 rezalettir ve yıllardır süregelen bir durum olması rezaletin katmerlisidir. imam kadrosu dolunca açıkta kalanlara üniversite rektörlüğü vermişler gibi bir durum var. bu da ayrı bir rezalet, rezalet rezalet üstüne, para toplanması, insanlara taahhütname imzalatılması, yetmedi o parayla cami* yaptırılması, kim bilir bu cami inşaatı esnasında ne gibi yolsuzluklar ve bağış ceplemeler vs vs.

saymakla bitmiyor, türkiye diyince ığıl ığıl kokuşmuş her yerinden çürümüş bir acayip şey beliriyor zihnimde artık. pislik her yerimizden akıyor şapır şupur. bu başlığın işe yaramasını umut ederek yazıyorum. çünkü umut etmekten başka çarem yok. bir gün bir gün diye diye ölüp gideceğiz korkarım.
hesabın var mı? giriş yap