• tüikin yaptığı araştırma sonucu 2013 yılının en mutlu ili sinop'muş, haber ,,

dünden beri haritada sinop'a bakıyorum neden neden diye... bugün keşfettim ve gizli resmi gördüm, ukrayna'ya en yakın il lan burası, ayrıca yıllardı feribot seferleri yapılıyormuş, mayısta da katamaran seferleri başlıyormuş,, haber

evet sinop bilinmezliği çözüldü, artık en mutsuz il seçilen bingöl denklemini de başkası bulsun..
  • sinoplu olup da yıllardır sadece yaz tatilleri ve düğün mevsiminde kuzenlerden evlenen olursa mantığıyla gittiğim için dışardan gözlemleyebildiğim sebeplerden birkaçı;
    -geçim derdi pek yoktur, nerdeyse herkesin evi arabası vardır.
    -sürekli deniz havasına maruz kalmak ister istemez rahatlatır bünyeyi.
    -alkol tüketiminde de kişi başına tüketimde ilk 3'te diye hatırlıyorum, gerçekten adamlar siyah poşetlere tenezzül etmeden direk kasa falan alıyolar orda.
    -dünyevi hırsları son zamana kadar yoktu, artık turizm olayı işin içine girmeye başladığından beri para hırsının arttığını gözlemliyorum.
    -ufak bir il olduğu için herkesin birbirini tanıması büyük kutuplaşmalara, mahalle ayrımlarına, kavgalara sebebiyet vermemiştir. bu yüzden gerçekten barış içinde yaşarlar (ütopya gibi oldu lan)
    -tanıdığım bi doktor çift mesai bitiminde denizlerine gider, çocukları uyutup barınak, aşıklar vs. gibi muhtelif mekanlarda içkilerini rahtlıkla yudumlarlardı, 15 yıldır falan hala ordalar, çok memnunlar.
    -mahalle baskısı diye bir kavram daha bilinmemektedir.
    şimdilik aklıma gelenler bunlar, bence mutlu bi hayat sürmek için yeterince sebep saydım

edit: hırsızlık yok ve kimse kapısını kitlemez diyerek eklemede bulunan zaferizm e teşekkürler.
  • burnunun dikine gitmesidir.

• iç anadoluyla arasında denize paralel dağlar olması
  • sinop'un en mutlu il olmasının sırrını galiba ben yakaladım. sinop'ta bir arkadaşım var. onu ne zaman arasam, o beni ne zaman arasa "di'zem oğluynan oturduk, içiyok" der... ha, mutlu oldukları için mi içiyorlar; yoksa içtikleri için mutlu oluyorlar o kadarını bilmem gari...
  • henüz nükleer santral kurulmamasından ötürüdür.
  • sinop'ta doğmuş, 22 yıldır da burada yaşayan biri olarak eklemem gerekir ki, bu yaş grubu için en mutlu il değildir. 20-35 yaş aralığında insanlar mutluluğu gece kulüplerinde, üniversite köşelerinde ararlar. ne üniversite hayatına ev sahipliği yapan büyük bir üniversitesi, ne de 10'larca gece kulubu barı vardır. sinop'ta mutluluk 20 yaş altının aşıklarda turlaması, bisikletle sahil boyu dolanması, iskelede şarap bira yudumlaması, kalenin tepesinde ortaokul/lise aşkıyla sevişmesidir. ne hamburgercisi ne pizzası vardı buraların 2 sene öncesine kadar. her ne kadar dominos falan da açsalar her türk çocugunun 20 yaşına kadar yaşamak isteyeceği yerdir sinop. özgürlüğün dibini yaşar. zaten pek araba yoktur sokaga çıkınca araba çarpcak diye o anneler babalar çocuklarını eve kapatmazlar. mahallede cogu cocuk birbirini tanır. kapalı/açık spor salonuna gidip aksama kadar top teptirirler. yaz oldu mu plaj aramaz kimse alamancılar dışında. giy mayonu atla denize her yer açık sahil zaten. 35 'ini geçen adam için de bulunabilecek en güzel yerlerden biridir. ne işe giderken ulaşımı derdersin, ne çocuğum nerede oynayacak dersin. kim çağırırsa çağırsın 10dkya yanındasın. caddelerde esnaflar sinopludur. mantıcısı nokulcusu börekcisi, sabah selam verdiğin adamlardır. balık taze çıkar, istersen hemen meydandaki iskeleden oltayı sen sallarsın rastgele diyerek. tek sıkıntısı 20-35 yaş aralığındaki gençlerin fokurdayan kanlarına yetememesidir. şu sacma sapan kıyafet, yemek markaları da dadanmasa bi 20 yıl daha mutlu olur bu sehir.
  • memur kenti olmasından kaynaklanan hadisesidir. hatta türkiyenin birçok şehrine memur temin eder. hal böyle olunca asgari ücret yüzü görmeyen bir kesim, saat 5 olunca evine gider, denizine girer, c.tesi pazar tatil oh daha ne olsun
  • saniyorum ki emekli şehri olmasından dolayı. ayrı bi huzur var o şehirde, insanı dinlendiriyor havası. yolda gezerken acayip bakışlara maruz kalmayacağız nadir şehirlerden, herkes kendi havasında çünkü. gidip yerlesip mutlu olasim geldi.
  • şehirde kırmızı ışık yok.
    kırmızı ışık yok, stres yok hacı.
hesabın var mı? giriş yap