şükela:  tümü | bugün
 • sabitlenmiş entry
  bu firmanın ürettiği covid-19 aşısı için:

  (bkz: coronavac)
  • coronavac asisinin ureticisi firma.

   ana sayfasında 2020 yilinda flash kullanan bir siteye sahip, it departmani da tam gaz asi calismalarina katilmis zaar.
  • haziran'da 743 gönüllüde yaptıkları faz 1/2 testlerde başarılı sonuçlar elde etmişler ve bu kişilerde bağışıklık oluşmuş. daha sonra temmuz'da brezilya, endonezya ve türkiye'de faz 3 testlerine başlamışlar. mart 2021'de endonezya'ya 40 milyon doz aşı satışı için anlaşmaya varılmış.

   sanırım sağlık bakanının bahsettiği aşı bu. biz geliştirmemişiz ki? çin'den çıkan virüse yine çin'den çıkan aşıyla çare arıyoruz.
  • faz 3 sonuçlanmadan nasıl bir güven verdiyse milyon milyon sipariş verilen aşıyı üreten firma
  • dil bilmeyip ingilizce haber paylaşanların, sözlükteki başlığında cirit attığı firma.

   efendim haberde denilen şudur; 2016 yılında firma ceo'su, aşıları denetleyen kurumdan bir kişiye işlemlerini hızlandırması için para veriyor. ayrıca yine haberde deniliyor ki, sinovac hiçbir zaman güvenlik ile ilgili bir skandala karışmadı ve rüşvet karşılığı da hatalı bir ürününün onaylandığına dair bir veri yok. yani neymiş? piyasada şu an 6 adet aşısı bulunan firmanın aşılarında herhangi bir sorun olmadığı gibi, rüşvet olayı sıkıntılı bir ürünün onay alması için değil, işlemlerin hızlandırılması içinmiş. tekrar yazdım zira, sadece dil cahili olmayıp gerizekalı olanlar da var, onlar iyice anlasın diye.

   ha mevzu skandal ise, 93'ten beri aşı üreten sinovac için henüz böyle bir şey yok ancak mesela j&j için böyle, böyle ya da böyle skandallar mevcut mesela. neden j&j dedim? çünkü yakında faz 3 çalışmaları bitip de gündeme gelecek olan aşı onlarınki. ayrıca mesela imkanı olsa bazı yazarların götünü vereceği pfizer için de böyle bir mevzu var. götü yiyen varsa geçmişinde skandalı olan firmanın aşısını vurdurmasın, sicili temiz olanınkini vurursun. tabii bulabilirse.

   sonuç olarak, sadece washington post'ta çıkmış, eski defterleri karıştırıp suyu bulandırma amacıyla yazılan makale şu anki aşı için bir sikim ifade etmiyor. yarın coronavac aşılarının faz 3 raporu açıklanır, sonuç da hüsran olursa o zaman hep beraber söveriz.
  • çekik gözlülerin aşı firması. kendisine aşı diyen arkadaşlar var, yapmasınlar. aşılarının ismi coronavac. ayrıca,

   faz 0: geliştirilen ilacın deney hayvanlarında ya da insanlarda mikrodozlar halinde uygulanarak etkene verilen cevap araştırılır.

   faz 1: ilacın farmakokinetik özellikleri, toksisitesi, biyoyararlanımı,farmakolojik etkileri az sayıda sağlıklı gönüllüde araştırılır. bu fazın ana amacı güvenliliktir.

   faz 2: ilacın etkili doz sınırları, klinik etkinliği,biyolojik aktivitesi, yarar ve güvenilirliği az sayıdaki hastada araştırılır. bu aşamada optimum doz ve doz aralıkları hesaplanılır. bu fazın ana amacı etkinlik ve güvenirliliktir.

   faz 3: birinci ve ikinci aşamayı geçen ilaçlar daha geniş bir populasyonda denenir ve plasebo kontrollü çalışmalarla güvenilirliği, karşılaştırmalı çalışmalarla etkinliği araştırılır. fazın ana amacı etkinliğin kanıtlanması ve yan etkilerin izlenmesidir.

   faz 4: ilk 3 aşamayı geçen ilaçlar ruhsat alır ve pazara verilir. ilaç pazara verildikten sonra yapılan her türlü çalışma 4. faza aittir.

   şimdi, gördüğünüz gibi 1 ve 2 fazda da insanlara uygulanıyor aşılar. tv'lerde bahsi geçen yüzde 90 olayı da, 2 faz ile ilgili nature'de çıkan bir makaleye dayanılarak söylenen orandır. faz 3'te daha geniş bir populasyona yayıldığı için bu aşama daha önemli tabii ama şu an için eldeki bilgiler böyle.

   ayrıca oturduğu yerinden sallayan bir başka arkadaş da amerika süper ama çin'de hesap sorulmaz demiş. vardır bir bildiği tabii ama ben şunu gördüm mesela, hesap sorulabiliyor. daha geçtiğimiz senelerde, burada kahvaltıda alman daşşağı yemeyi seven arkadaşları üzen, inanılmaz bir volkswagen skandalını yaşamıştık beraber. kısacası böyle olayların milleti olmuyor, almanın daşşağını yiyip çin'e kötü demek bence biraz saçma.
  • bu firmanın ürettiği covid-19 aşısı için:

   (bkz: coronavac)
  • bulaşıcı hastalıkların engellenmesine yönelik aşı geliştiren çin merkezli biyoteknoloji firmasının sars-cov-2 (covid-19) için ürettiği ancak kendi ülkesinde belirli gruplar dışında kullanılmayan coronavac aşısını üreten firmalardan biridir.
   türkiye 50 milyon dozluk bir sipariş vermiştir. temelde güvenli olduğu kabul edilen inaktif aşı grubunda yer alır. yani vücuda virüs veriliyor fakat bu virüs inaktif durumda verildiği için bağışıklı sistemi antijenleri tanıyıp antikor üretebiliyor ancak virüs hastalığa sebep olmuyor.
   bunun dışında messenger rna teknolojili virüsler sadece virüsün belirli gen dizilerine sahip olduğu için çok daha hızlı ve ucuza üretilebiliyor (biontech). bunlardan şimdilik satmaya yanaşmadılar ve yalnızca 1 milyon adet sipariş verebildik.

   sinovac güvenli midir?
   evet, öyle görünüyor ancak uzun süreli testleri ne gösterir bilmiyoruz (her ne kadar bu tip aşılar düşük riskli olsa da).
   pahalı mıdır?
   bilmiyoruz, bir şeyler söyleniyor. üretim maliyeti çok düşük bir aşı değil ancak memlekette ne alınır ne satılır bilmiyoruz. fakat bizlere ücretsiz olacak diye belirtildi.
   çin neden kullanmıyor?
   çin salgını kontrol altına aldığını iddia ediyor. aşıya ihtiyacı olmadığını düşünüyor.
   nakliye nasıl olacak?
   belki de bu aşının tercih edilmesindeki en önemli sebep biontech gibi -70 dereceli bir soğuk zincire ihtiyaç duymaması, -20 derecelerde taşınabiliyor hatta 4derecede (buzdolabında birkaç yıl saklanabiliyor) (tercih edilme sebebi diğerlerini alamamamız da olabilir, zira biontech'te kapı duvar 2021 de bakarız denildi, moderna abd dışında yok, astazeneca sonuçları çok yeterli değil, sputnik v viral vektör teknolojili aşı tesleri bile düzgün yapılmadı.
   bu aşı beni sonsuza kadar korur mu?
   hayır, ama ne kadar korur bilmiyoruz. benzer durumlarda vücutta antikorlar 1 yıl gibi bir süre kalabiliyor. neyseki covid-19 (korona tipi virüs), influenza gibi mutasyon geçirince bambaşka bir genoma sahip olmuyor, mutantları başlangıç formuna benzer oluyor. bu nedenle aşı onun kadar sık değiştirilmek/güncellenmek zorunda değil. dezavantajı ise influenzadan çok daha ölümcül olması yani mortalitesi yüksek.
   yerli aşı?
   üzerinde çalışılıyor, türkiye'de 30 yıl okuyan bilim adamına 500 dolar maaş verirsen, hastanede sabahlayan doktora uçan tekme atarsan, okumuş artiz bunlar dersen, o da gider almanya'da yapar (alman ekonomisini şahlandırır :).
   gelen aşıyı olmalı mıyız?
   elbette, toplumsal bir seferberliktir bu. olmayanlar ölür, öldürür. (ülkemizin doktorları, bilim insanları faz3 çalışmalarına devam edecek zaten onlara güvenin)
   aşı olmasak ne olur?
   sağlık sistemimiz çöker, ekonomimiz dayanamaz (zaten ekonominin kendisi covid-19 kapmış yoğun bakımda), olası mutasyonlara izin vermiş oluruz, muhtemelen uçakla seyahat edemeyiz (yasa hazırlıkları var).
   istediğimiz aşıyı olabilir miyiz?
   şimdilik mümkün değil, ülkeler bile istedikleri aşıyı satın alamıyor (üretim kapasiteleri milyarlarca doz değil), ancak sağlık bakanı bir süre sonra eczanelerden alınabileceğini (ruhsat alanaların) söyledi. tabi bu eczane m-rna aşıları için -86 c lik 15000 dolarlık soğutucuları alırsa.
   sinovac aşısının koruyuculuğu ne kadar?
   çin verilerine güvenirsek %90 civarı (2 doz sonrasında), ancak faz 3 henüz tamamlanmadı.
   aşının içinde katkı maddeleri var mı?
   ekonomik durumu kötü olmasına rağmen sigara bağımlılığının çok fazla olduğu, ambalajlı gıda satışlarının patladığı, hava, su, toprak gibi unsurların kimyasal, biyolojik olarak kirletildiği bir yerde anlamsız olan sorudur. aşı içerikleri zararlı etkilerin görülmeyeceği şekilde tasarlanır.
   virüsü planlayıp üretmek veya aşıyı yapıp satmak hep dış güçlerin oyunu mu?
   :-) yav he he...
  • web sitelerinde https yerine http protokolünü kullanan firma.

   edit: shortest straw cin'de https'in yasak oldugunu belirtti.
  • aşının faz3 sonuçları 15 gün sonraya ertelemiş şirket. sinovac her ülkenin kendi faz 3'ünü açıklamasını onaylamamış. zaten böyle bir uygulama şimdiye kadar görmedik. ülkeler değil şirketler açıkladı şimdiye kadar. faz 3 uygulanan bütün ülkeler denemeleri bitirince hepsi birden sinovac tarafından açıklanacak.
  • toplumda çin aşısı olarak bilinen coronavac isimli aşıyı üreten şirket.

   bir aşı değildir. bir ilaç şirketidir.
  
  hesabın var mı? giriş yap