şükela:  tümü | bugün
 • bu firmanın ürettiği covid-19 aşısı için:

  (bkz: coronavac)
  • coronavac asisinin ureticisi firma.

   ana sayfasında 2020 yilinda flash kullanan bir siteye sahip, it departmani da tam gaz asi calismalarina katilmis zaar.
  • haziran'da 743 gönüllüde yaptıkları faz 1/2 testlerde başarılı sonuçlar elde etmişler ve bu kişilerde bağışıklık oluşmuş. daha sonra temmuz'da brezilya, endonezya ve türkiye'de faz 3 testlerine başlamışlar. mart 2021'de endonezya'ya 40 milyon doz aşı satışı için anlaşmaya varılmış.

   sanırım sağlık bakanının bahsettiği aşı bu. biz geliştirmemişiz ki? çin'den çıkan virüse yine çin'den çıkan aşıyla çare arıyoruz.
  • dil bilmeyip ingilizce haber paylaşanların, sözlükteki başlığında cirit attığı firma.

   efendim haberde denilen şudur; 2016 yılında firma ceo'su, aşıları denetleyen kurumdan bir kişiye işlemlerini hızlandırması için para veriyor. ayrıca yine haberde deniliyor ki, sinovac hiçbir zaman güvenlik ile ilgili bir skandala karışmadı ve rüşvet karşılığı da hatalı bir ürününün onaylandığına dair bir veri yok. yani neymiş? piyasada şu an 6 adet aşısı bulunan firmanın aşılarında herhangi bir sorun olmadığı gibi, rüşvet olayı sıkıntılı bir ürünün onay alması için değil, işlemlerin hızlandırılması içinmiş. tekrar yazdım zira, sadece dil cahili olmayıp gerizekalı olanlar da var, onlar iyice anlasın diye.

   ha mevzu skandal ise, 93'ten beri aşı üreten sinovac için henüz böyle bir şey yok ancak mesela j&j için böyle, böyle ya da böyle skandallar mevcut mesela. neden j&j dedim? çünkü yakında faz 3 çalışmaları bitip de gündeme gelecek olan aşı onlarınki. ayrıca mesela imkanı olsa bazı yazarların götünü vereceği pfizer için de böyle bir mevzu var. götü yiyen varsa geçmişinde skandalı olan firmanın aşısını vurdurmasın, sicili temiz olanınkini vurursun. tabii bulabilirse.

   sonuç olarak, sadece washington post'ta çıkmış, eski defterleri karıştırıp suyu bulandırma amacıyla yazılan makale şu anki aşı için bir sikim ifade etmiyor. yarın coronavac aşılarının faz 3 raporu açıklanır, sonuç da hüsran olursa o zaman hep beraber söveriz.
  • çekik gözlülerin aşı firması. kendisine aşı diyen arkadaşlar var, yapmasınlar. aşılarının ismi coronavac. ayrıca,

   faz 0: geliştirilen ilacın deney hayvanlarında ya da insanlarda mikrodozlar halinde uygulanarak etkene verilen cevap araştırılır.

   faz 1: ilacın farmakokinetik özellikleri, toksisitesi, biyoyararlanımı,farmakolojik etkileri az sayıda sağlıklı gönüllüde araştırılır. bu fazın ana amacı güvenliliktir.

   faz 2: ilacın etkili doz sınırları, klinik etkinliği,biyolojik aktivitesi, yarar ve güvenilirliği az sayıdaki hastada araştırılır. bu aşamada optimum doz ve doz aralıkları hesaplanılır. bu fazın ana amacı etkinlik ve güvenirliliktir.

   faz 3: birinci ve ikinci aşamayı geçen ilaçlar daha geniş bir populasyonda denenir ve plasebo kontrollü çalışmalarla güvenilirliği, karşılaştırmalı çalışmalarla etkinliği araştırılır. fazın ana amacı etkinliğin kanıtlanması ve yan etkilerin izlenmesidir.

   faz 4: ilk 3 aşamayı geçen ilaçlar ruhsat alır ve pazara verilir. ilaç pazara verildikten sonra yapılan her türlü çalışma 4. faza aittir.

   şimdi, gördüğünüz gibi 1 ve 2 fazda da insanlara uygulanıyor aşılar. tv'lerde bahsi geçen yüzde 90 olayı da, 2 faz ile ilgili nature'de çıkan bir makaleye dayanılarak söylenen orandır. faz 3'te daha geniş bir populasyona yayıldığı için bu aşama daha önemli tabii ama şu an için eldeki bilgiler böyle.

   ayrıca oturduğu yerinden sallayan bir başka arkadaş da amerika süper ama çin'de hesap sorulmaz demiş. vardır bir bildiği tabii ama ben şunu gördüm mesela, hesap sorulabiliyor. daha geçtiğimiz senelerde, burada kahvaltıda alman daşşağı yemeyi seven arkadaşları üzen, inanılmaz bir volkswagen skandalını yaşamıştık beraber. kısacası böyle olayların milleti olmuyor, almanın daşşağını yiyip çin'e kötü demek bence biraz saçma.
  • türkiye'nin tek alternatifi olan çin menşeli firma

   allah korusun üçüncü fazında bir sorun çıkarsa uzun süre aşı beklemek durumunda kalabiliriz.
  • bu firmanın ürettiği covid-19 aşısı için:

   (bkz: coronavac)
  • web sitelerinde https yerine http protokolünü kullanan firma.

   edit: shortest straw cin'de https'in yasak oldugunu belirtti.
  • bu aşıya gönüllü olan bir youtuber, günlüğünü ve yaşadıklarını paylaşmış. takip edilesi.

   https://youtu.be/wzj_uqoy0y0