şükela:  tümü | bugün
  • ilk iki etaptaki 3+1'lerin önde olanlarının 460 bin tl'ye satıldığı proje. buna iç dizaynı için istenen 40 bin tl dahil değil ne yazık ki.
  • ankara'da, eymir gölü çıkışı imrahor vadisi üzerine yapılacak büyük toplu konut projesi. eski duyurulduğu adıyla güneypark. projenin ortasında göl yapacak şekilde planlıyorlar. ankara'nın her yerinde ilanlarının olması yanında ulusal kanallara reklamı verilmiş nadir ankara projelerinden. adını oran semtinden alıyor, mesa-aktürk'ün park oran projesinden elde ettiği yüksek rantın benzerini yaratmaya çalışıyor.

http://www.sinpasaltinoran.com.tr/

https://maps.google.com/…8,32.857851&num=1&t=h&z=16
  • geçenlerde gazetede, 3+1 konut için ödeme planını da içeren bir ilanı vardı bu adamların. yegane mülkiyet hedefi bir ev sahibi olmak olan her orta sınıf aile gibi biz de bu ödeme planını mantıklı bularak soluğu satış ofisinde aldık. kıyı konağı satmaktan sıkıldığı için bizimle pek ilgilenmeyen tezgahtar (ya da satış uzmanı, hangisini beğenirseniz onu söyleyin ) gazetedeki ödeme planının sadece kapısı ve pencereleri takılmış evler için olduğunu, oturmak (yani içini yaptırmak) için yüzde 25 daha fazla ödeme yapılması gerektiğini söyledi.
    şimdi fiyakalı bir şirket kuruyorsun, on numara reklamlar, satış ofisinde çay servisleri filan koyuyorsun ama satışı uyanık pazarcı manevralarıyla yönetmeye çalışıyorsun.
    içi yapılmamış evi kim alır? ben kendim yaptıracağım diyen adamın "cazip ödeme seçenekleriyle" ne işi olur? ben anlamadım.
    klasik hikayedir ya, devrim arabasına binip benzini bittiğini öğrenen cemal gürsel "garp kafasıyla araba yaptık, şark kafasıyla benzin koymayı unuttuk" der. bizimki de o hesap; bilmem kaç milyon dolarlık ekonomi yapıyorsun ama ön sırada güzelleri dururken arka sıradaki çürük domatesleri poşete koyan pazarcıdan öteye satış mantığı geliştiremiyorsun.
  • konutların yapıldığı semt itibariyle 3+1'lerin 400-500 bin lira'dan ucuza satılmayacağı proje.

kaynak (kıçım) diyeceğim ama o konutların yapıldığı yerde 24 sene oturdum ve oran civarında bu kadar büyük arsaya inşaat projesi yapılıyorsa, lüks de olacaksa, bu paralardan aşağı olamaz.

amma velakin (olmayan param, olan hayallerim ile) tercih yapabilcek olsam park oran derim. çünkü konutların yeri (sinpaş) o kadar da merkezi değil ve istedikleri kadar yırtınsınlar, tek gidiş tek geliş bir arayol dışında oraya bir ulaşım söz konusu değil.

edit: konut yapılan yerin zemini ise alacak kişiler tarafından iyice etüd edilmeli. izmir mavişehir'in kuzeni diyelim zemine, kayalık kısmın sonunda bildiğiniz derenin dibi. mavişehir benzetmesi bu sebepten. aman diyeyim. dikkat. teknik açıdan sizi tatmin ederlerse alın yoksa o bölgeden. aynı semtte kayalık, zemini çok sağlam olan konutlar gani gani.
  • bu proje için olduğunu bilmeden o bölgedeki ata topraklarını satan ve annemi de buna mecbur bırakan bütün akrabalarım kafalarını bir binasından diğerine vursunlar diyorum. vatan millete hayırlı olsun
  • internet sitesindeki e-mail adresine gönderilen maillere yanıt vermeyen, yukarıda da belirtildiği gibi, olayı sadece dubleks daire ve "konak" satışına bağlamış (hepsini satmışlar bu arada, hatta "yedek" yazıyorlar) diğer evlerle ilgilenenlere gecekondu kiracısı muamelesi yapan satış temsilcilerine sahip yaşam projesi. evlerin içini yapmak için para istediklerini ilanlarda belirtmemeleri ise kurnazlık zannedilen bir pazarlama faciası...

hayır diyorsanız ki "zaten talep var kardeşim, alacaksan al, almayacaksan dükkanını önünü kapama" o zaman televizyonda saniyesine balyayla para ödediğiniz reklamlara, çarçaf çarşaf gazete ilanlarına ne gerek var? yok eğer tanıtımla satmak zorundaysanız o zaman da bu ilgisizlik nedir?

güzel proje bence. alanlara salak filan demek amacı aşıyor; parası senin cebinden çıkmadığı sürece tercihini bu yönde kullananlara hakaret etmek doğru değil. nihayet edindiğim bilgilerden beni fersah fersah aştığını fark ettim ama alan hayrını görsün. insanlar bu projelere ömürlük birikimleri yatırıyorlar neticede.

bu arada, bölgede park oran ve diğer büyük işlerden, söğütözü vs. gibi yerlerde lüks apartman/sitelerden, eskişehir yolu ve gölbaşı'ndaki villalardan, gop'taki projelerden, rezidans konsepti binalardan filan sonra hala 600-700 bin lirayı tık diye masaya koyabilen adam sayısı ankara'da nasıl ve ne zaman bu kadar arttı, onu da anlamış değilim.
  • danıştay tarafından yürütme durdurma kararı alınmış.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/22911970.asp
  • iki hafta öncesine kadar kariyet.net üzerinden teknik ofis mühendisliği için başvurmayı düşündüğüm ama sonra proje bazlı bir ilan olduğunu farkederek vazgeçtiğim toplu konut inşaatı. bugün cıkan haberlerden sonra iyi ki de vazgeçmişim dedirtmiştir bana. ha zaten sinpaşta kollarını açmış beni beklemiyordu ama olsun yinede bi rahatlama geldi
  • reklam filmi akıllara ziyandır. anneanne tiplemesi oran'da oturacağını duyunca pek sevinmese ne iyi olurdu. ankara'nın hangi parkı konser mekanı olmuş bu arada? bir ev kadınına yakıştırılan kader bu mudur? ankara'nın dağına git, o evde otur, etraftaki alışveriş merkezlerini gez dur. yazık, çok yazık.
  • ankara'ya taşınmak zorunda olan insanların hedef kitlesi olduğu site.